top of page

Jaki fotel do pracy przy komputerze?

Wybór fotela do pracy przy komputerze nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza że na rynku rozpiętość cenowa tej kategorii produktów jest ogromna – krzesła biurowe mogą kosztować od 200 do nawet kilku tysięcy złotych. Poszczególne fotele różnią się również designem, który dla wielu może być decydującym czynnikiem wyboru, a zdecydowanie nie powinien. Podpowiadamy, jak wybrać wygodny i zdrowy fotel do pracy przy komputerze.


Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel do długiej pracy przy komputerze?


Wielogodzinna praca czy nauka przy biurku w pozycji siedzącej nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszego kręgosłupa. Jeśli przyjmujemy przy tym niewłaściwą postawę ciała, możemy spodziewać się dotkliwych bólów pleców, a także ciągłego wiercenia się w poszukiwaniu najwygodniejszej pozycji. To z kolei przekłada się nie tylko na nasze zdrowie, ale niski poziom skupienia się na pracy czy nauce. Rozwiązaniem problemu będzie jednak krzesło do biurka ergonomicznego, które dopasujemy do indywidualnych potrzeb. Szukając fotela do długiej pracy przy komputerze, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, a w tym na oparcie, siedzisko i możliwość regulacji.


  • Siedzisko fotela – powinno być optymalnie głębokie. Zbyt duża głębokość siedziska może wpływać na pochylanie się użytkownika do przodu, a tym samym zgarbienie pleców. Zbyt płytkie siedzisko natomiast okaże się nie tylko niewygodne – będzie wywoływało spięcie ciała – ale też niezdrowe dla kręgosłupa. Optymalnym wymiarem siedziska względem użytkownika będzie model, który zapewnia oparcie prawie całej długości ud (dwie trzecie).

  • Oparcie fotela – idealne posiada specjalne wyprofilowania, które odpowiadają naturalnym krzywiznom kręgosłupa. Na rynku jednak znajdziemy również fotele z oparciami bez wypukłości, które raczej nie wpływają pozytywnie na kondycję naszych pleców.

  • Regulacja – fotel do komputera powinien posiadać funkcje regulacji kilku parametrów. Szczególnie istotna jest wysokość, którą należy dopasować indywidualnie do wzrostu użytkownika. W tym przypadku regulacji ulega wysokość siedziska, ale w dobrej jakości krzesłach będziemy mieli do czynienia również z regulacją kąta oparcia czy też wysokości podłokietników.


Jakie są rodzaje foteli do pracy przy komputerze?


Na rynku mebli biurowych znajdziemy wiele różnych foteli, które różnią się wyglądem, ceną czy funkcjonalnością, a także wygodą. Nie wszystkie z nich zalecane są przez fizjoterapeutów i nie każdy z nich pozytywnie wpłynie na kondycję naszego kręgosłupa. Warto poznać jednak nasze możliwości.


  • Fotele klasyczne – są najczęściej kupowanymi rodzajami do biur i gabinetów domowych. Są wśród nich krzesła obrotowe na kółkach i statyczne. Zależnie od ceny i producenta klasyczne fotele posiadają podstawowe zakresy regulacji, profilowane lub płaskie oparcia, a także podłokietniki lub ich brak.

  • Fotele kubełkowe – to designerskie wersje krzeseł biurowych, które bardzo atrakcyjnie prezentują się przy biurku. Wielogodzinna praca przy komputerze na fotelu kubełkowym grozi jednak bólami kręgosłupa i sporymi problemami ze skupieniem się na obowiązkach.

  • Fotele ergonomiczne – powstały z myślą o dopasowaniu się do anatomicznej budowy ciała użytkownika. Ergonomiczne fotele do pracy przy komputerze potrafią kosztować sporo, jednak tylko one rekomendowane są przez specjalistów jako najlepszy wybór do długiej pracy w pozycji siedzącej.

Wygodny fotel do pracy przy komputerze – krzesło ergonomiczne


Krzesło ergonomiczne stanowi najlepszy wybór fotela do wielogodzinnej pracy przed komputerem. Zaprojektowany zgodnie z ergonomią, idealnie dopasowany do naturalnych krzywizn ciała fotel współgra z ruchami naszego ciała, wpływając na nie zdecydowanie pozytywnie. Jakie cechy powinien posiadać fotel ergonomiczny?


  • Duży zakres regulacji – regulacji powinna ulegać nie tylko wysokość fotela, ale również wysokość podłokietników i kąt nachylenia oparcia. Jeśli krzesło wyposażone jest w zagłówek, ten element również powinniśmy móc dostosować do optymalnej pozycji.

  • Wyprofilowanie oparcia – oparcie powinno być wyposażone w specjalny fałd poprzeczny, który stanowi podparcie dla dolnej części pleców i modeluje lordozę lędźwiową. Odcinek piersiowy kręgosłupa powinien być natomiast stabilizowany i wspierany przez fałd pionowy oparcia.

  • Optymalna głębokość i profilowanie siedziska – w fotelu ergonomicznym dopasowanym do użytkownika siedzisko powinno być na tyle głębokie, by podpierać około dwie trzecie długości ud. Dla wygody powinno być też średnio miękkie. Dobrej jakości krzesła stworzone zgodnie z ergonomią posiadają również specjalnie profilowane siedziska w formie zagłębienia, które stabilizują miednicę.


Biurko ze sprzętem komputerowym i fotelem

Podłokietniki i zagłówek – to must have większości wysokiej jakości foteli ergonomicznych. Podłokietniki powinny być na tyle miękkie i szerokie, aby użytkownicy nie czuli dyskomfortu. Zagłówki natomiast mają chronić i podpierać kręgosłup szyjny i mięśnie karku. Oba elementy powinny być dostosowane do wzrostu użytkownika, przez co powinny ulegać regulacji.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij izaprojektuj biurko Twoich marzeń!

bottom of page