top of page

Czym kierować się przy wyborze wygodnego krzesła do biurka?

Wygodne krzesło do biurka ergonomicznego to nie luksus, a standard w każdym domowym czy firmowym biurze. Długie godziny spędzone przed komputerem w pracy, a czasem również przy grach w domu, nasze ciało może odczuć boleśnie, jeśli nie zadbamy o dopasowany do niego fotel. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając krzesło biurowe.


Dlaczego tak ważny jest wygodny fotel do biurka?


Okazuje się, że pracownik biurowy przeciętnie spędza 80 procent swojego czasu w pozycji siedzącej. Do tego jeśli również w domu lubi przeglądać media społecznościowe lub grać, tych godzin na dobę robi się znacznie więcej. Tymczasem siedzący tryb życia daje się we znaki całemu organizmowi, poczynając od pleców. Spędzając większość czasu w ciągu dnia w niewygodnej pozycji, możemy spodziewać się uporczywych bóli kręgosłupa – o ile już ich nie doświadczamy. Okazuje się, że sporą ulgę przyniosłoby nam krzesło dostosowane do budowy naszego ciała. Wygodne krzesło do biurka ma wpływ nie tylko na kondycję kręgosłupa teraz i w przyszłości, ale również na skupienie się na pracy. Na niewygodnym fotelu, w którym przez cały czas się wiercimy, by przyjąć jak najbardziej komfortową pozycję, zwyczajnie się dekoncentrujemy i mamy problem z wykonywaniem zawodowych obowiązków. W jaki sposób jednak dobrać fotel do biurka, tak aby był wygodny i sprzyjał naszemu zdrowiu?


Wygodne krzesło do biurka – wysokość


Wysokość fotela dopasowuje się do wzrostu użytkownika, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu z regulacją wysokości. Wygodne krzesło powinno być idealnie dopasowane do naszego wzrostu, ale co to w praktyce oznacza? Siedząc na takim fotelu, zwróćmy uwagę na nogi. Jeśli zgięte w kolanach tworzą kąt prosty, to znaczy, że wysokość siedziska jest prawidłowa. Drugim ważnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na nasz komfort w trakcie pracy przy biurku, jest wysokość oparcia. Powinno dawać oparcie całym plecom i nie powinno być zbyt niskie, gdyż mogłoby wpływać na garbienie się.Siedzisko fotela biurowego


Wygodny fotel biurowy posiada nie tylko optymalnie twarde siedzisko, ale również odpowiednie wymiarowo. Warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, dopasowując go jednocześnie do budowy naszego ciała. W trakcie siedzenia nie może bowiem być nam za ciasno, a siedzisko jednak nie powinno być również za szerokie. Optymalnym rozwiązaniem będzie model, który zapewni oparcie co najmniej dla dwu trzeciej długości ud. Krzesło nie może być jednak za głębokie, gdyż to również przyczynia się do garbienia się. Długie siedzenie przy krześle nie będzie wywoływać dyskomfortu, jeśli siedzisko będzie miało zaokrąglone brzegi.


Podłokietniki w wygodnych fotelach do biurka


Ergonomiczne fotele biurowe wyposażone są najczęściej w podłokietniki. Ten element powinien zapewniać podparcie naszym rękom przez cały czas pracy przy biurku. W dobrych modelach podłokietniki są wygodne, a zatem odpowiednio wysokie i szerokie, dzięki czemu podczas pracy przyjmujemy prawidłową postawę ciała. Wiele krzeseł biurowych posiada możliwość regulacji wysokości podłokietników, co usprawnia dopasowanie ich do wzrostu użytkownika.


Krzesło na kółkach czy statyczne?


Wygodne może być zarówno krzesło na kółkach, jak i takie bez nich. Dla komfortu i zdrowego kręgosłupa największe znaczenie ma nasza postawa, którą wymusza odpowiednio wyprofilowane oparcie, a także dobrze dobrana wysokość fotela. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt praktyczny krzesła biurowego. W trakcie pracy w ciągu dnia wielokrotnie wstajemy z krzesła i przemieszczamy się w inne części biura, sięgamy po dokumenty, przeszukujemy półki, które znajdują się w większej odległości od blatu biurka. W takich sytuacjach znacznie praktyczniejszy będzie obrotowy fotel na kółkach, który ułatwi zmianę pozycji ciała. Wybierając model obrotowy, zwróćmy uwagę na materiał wykonania kółek. Miękkie, gumowe kółka będą bezpieczniejsze dla podłogi.Rodzaje krzeseł biurowych


Szukając wygodnego krzesła do biura, wśród ofert sprzedaży z pewnością natkniemy się na kilka ich rodzajów.

  • Krzesła ergonomiczne – zostały zaprojektowane zgodnie z wytycznymi fizjoterapeutów i lekarzy, którzy specjalizują się w schorzeniach kręgosłupa. Fotele ergonomiczne wymuszają na nas prawidłową postawę ciała, czyli taką, która nie szkodzi naszemu zdrowiu, a wręcz mu sprzyja. W krzesłach ergonomicznych najczęściej podstawowymi elementami jest regulacja wysokości – również podłokietników, wypukłość w dole oparcia, które zapewnia podparcie części lędźwiowej pleców, a czasem również zagłówki.

  • Krzesła gamingowe – to w zasadzie bardziej designerskie wersje krzeseł ergonomicznych. Są wygodne i często wyposażone w zagłówki i podłokietniki.

  • Krzesła kubełkowe – charakteryzują się zazwyczaj oryginalnym wyglądem, niskim oparciem i płytkim siedziskiem, co raczej nie gwarantuje komfortu w trakcie wielogodzinnej pracy.

  • Krzesła aktywne – wymuszają aktywną postawę. W wielu miejscach pracy świetnie w tym przypadku sprawdzają się duże piłki fitness, które warto stosować na zmianę z tradycyjnymi fotelami.

Wnętrze pokoju z miejscem do pracy - biurko z komputerem i fotelem

Wśród wymienionych rodzajów do najwygodniejszych należą z pewnością krzesła ergonomiczne, które warto użytkować zamiennie z fotelami aktywnymi. Modele gamingowe również mogą odpowiadać potrzebom naszego kręgosłupa. Unikać raczej powinniśmy wersji kubełkowych, które głównie prezentują się oryginalnie, ale nie zapewniają komfortu w trakcie wielogodzinnej pracy.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page