top of page

Rodzaje materiałów do produkcji mebli – co warto wiedzieć?

Meble są niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz. Zwykle przy ich wyborze kierujemy się estetyką, gabarytami, a także wytrzymałością i ceną. Wpływ na wszystkie te aspekty ma rodzaj wykorzystanego materiału. Obok litego drewna, chętnie wybieranymi materiałami są płyty meblowe i płyty MDF. Co warto o nich wiedzieć?


Jakie rodzaje materiałów wyróżniamy w produkcji mebli?


Podstawowe, najczęściej wykorzystywane materiały, to:

  • Lite drewno – to naturalny surowiec, odpowiednio wycięty, wyszlifowany i przygotowany do użytkowania (m.in. przez impregnowanie). Meble drewniane prezentują się wyjątkowo elegancko, jednak są dużo droższe od mebli wykonanych z płyt.

  • Płyta meblowa – to płyta wiórowa, która zostaje oklejona po obu stronach tzw. dekorem, czyli warstwą nadającą jej estetyczny wygląd. Może być surowa (bez warstwy wykończeniowej) lub laminowana. Wybór dostępnych laminatów jest bardzo duży – może być to np. imitacja drewna lub dowolny kolor.

  • Płyta MDF – to prasowane i klejone wióry drewna – materiał, który jest dużo bardziej zbity od płyty wiórowej (charakteryzuje się większą gęstością) i wyraźnie od niej trwalszy. Płyta MDF może być surowa, lakierowana lub laminowana.

Wykorzystanie płyt, szczególnie płyt meblowych i płyt MDF ma wiele zalet. Są one tańszą alternatywą dla tradycyjnego drewna.
Co jeszcze warto wiedzieć o płytach meblowych i płytach MDF?


Jak wspomnieliśmy, płyty MDF występują w kilku wariantach:

  • Surowe płyty MDF – powstają w wyniku sprasowania wiórów drzewnych i połączeniu ich z różnego rodzaju związkami utwardzającymi i sklejającymi. Surowa płyta nie posiada zewnętrznej warstwy dekoracyjnej, dlatego prezentuje się mniej estetycznie.

  • Lakierowane płyty MDF – na powierzchnię surowej płyty zostaje nałożona warstwa lakieru. W ten sposób można uzyskać płytę zarówno błyszczącą jak i matową. Taka powierzchnia jest trwała i odporna na przebarwienia czy blaknięcie. Bardzo łatwo utrzymać ją również w czystości.

  • Laminowane płyty MDF – pokrywane są laminatem w wybranym dekorze. Dzięki laminowaniu płyty MDF są odporne na uszkodzenia i wilgoć, cechują się też większą trwałością.

Płyty MDF zwykle wykorzystywane są przy produkcji mebli wysokiej jakości – z powodzeniem można potraktować je jako najlepszy substytut drewna. Zarówno płyty laminowane jak i lakierowane są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych (także tych, które przypominają konkretne gatunki drewna lub na przykład beton).Z kolei meblowe płyty wiórowej cechują się mniejszą trwałością. Jednocześnie są tańsze i lżejsze. Płyty te powstają w wyniku klejenia ze sobą sprasowanych cząstek drzewnych – wiórów (trocin, zrębków), przy udziale wysokiej temperatury i ciśnienia. Laminowanie płyt meblowych – podobnie jak w przypadku wariantu MDF – pozwala nadać im estetyczny wygląd i wzmocnić ich wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Dostępność wielu różnych laminatów sprawia, że łatwo dopasować je do własnych potrzeb i wystroju pomieszczenia.


Czym się różni płyta MDF od płyty meblowej? Co wybrać?


Zarówno płyty MDF, jak i płyty meblowe są powszechnie wykorzystywane w produkcji mebli. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi wspomniana już wytrzymałość. Meble wykonane z płyty wiórowej – szczególnie ich narożniki – są nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, odpryski i zniekształcenia. Nie oznacza to jednocześnie, że łatwo go uszkodzić przy codziennym użytkowaniu – wciąż jest to materiał, który dobrze spełnia swoje zadanie.


Z kolei płyta MDF jest materiałem nieco droższym, jednocześnie mocniejszym. Posiada jednolitą budowę i jest też cięższa, dzięki czemu pozwala tworzyć bardziej wymagające/złożone konstrukcje. Płyta MDF jest łatwa w obróbce, dlatego blatom i innym elementom można łatwo nadawać określone kształty, np. ergonomiczne, designerskie wcięcia.


Płyty MDF wykazują się także odpornością na wilgoć i działanie skrajnych temperatur. Dlatego też odpowiednio przygotowane meble z tego materiału nie „puchną”, tzn. nie nasiąkają wodą i nie ulegają zniekształceniu. Są więc chętnie wybierane jako wyposażenie kuchni i łazienek.


Lite drewno – najtrwalszy materiał do produkcji mebli


Naturalne drewno jest bez wątpienia najbardziej pożądanym materiałem budującym meble. Jednak ze względu na bardzo wysoką – w porównaniu do płyt – cenę, nie jest to materiał wybierany najczęściej. Szczególnie że dobrze przygotowana płyta meblowa lub MDF może wizualnie przypominać wybrany rodzaj drewna (łącznie z takimi szczegółami jak nieregularności wybarwienia i ułożenia sęków).


Blaty i inne elementy mebli z litego drewna wykonuje się z naturalnego surowca, który zostaje poddany odpowiedniej obróbce – to przede wszystkim cięcie do pożądanego kształtu, wyrównywanie powierzchni i impregnowanie. Ta ostatnia czynność pozwala chronić materiał przed działaniem grzybów, pleśni, czy wilgoci. Drewno po impregnacji nie szarzeje i nie zmienia istotnie swoich właściwości, nawet w perspektywie kilkuset lat. Blat z litego drewna jest zawsze niepowtarzalny – widoczne są na nim naturalne, charakterystyczne tylko dla tego konkretnego egzemplarza, usłojenie i różnice w wybarwieniu. Drewno jest również materiałem dużo cięższym niż płyta meblowa czy płyta MDF, co dla niektórych może okazać się wadą.Na jaki materiał się zdecydować? Podsumowanie


Zwykle wybór determinowany jest przez budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup mebli. Warto zapamiętać, że najtrwalszym (ale też najdroższym) materiałem jest naturalne drewno, a dobry kompromis między jakością i ceną stanowi płyta MDF.


Z kolei płyta meblowa jest tańszym i nieco mniej odpornym wariantem, wciąż jednak pozwalającym uzyskać wysoką jakość mebli. Dobrze sprawdzi się jako blat biurka czy regał umieszczony w salonie. Płyty meblowej nie zaleca się jedynie do bardziej wymagających przestrzeni, takich jak łazienka czy kuchnia.
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page