top of page

Rodzaje materiałów do produkcji mebli – co warto wiedzieć?

Meble są niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz. Zwykle przy ich wyborze kierujemy się estetyką, gabarytami, a także wytrzymałością i ceną. Wpływ na wszystkie te aspekty ma rodzaj wykorzystanego materiału. Obok litego drewna, chętnie wybieranymi materiałami są płyty meblowe i płyty MDF. Co warto o nich wiedzieć?


Jakie rodzaje materiałów wyróżniamy w produkcji mebli?


Podstawowe, najczęściej wykorzystywane materiały, to:

  • Lite drewno – to naturalny surowiec, odpowiednio wycięty, wyszlifowany i przygotowany do użytkowania (m.in. przez impregnowanie). Meble drewniane prezentują się wyjątkowo elegancko, jednak są dużo droższe od mebli wykonanych z płyt.

  • Płyta meblowa – to płyta wiórowa, która zostaje oklejona po obu stronach tzw. dekorem, czyli warstwą nadającą jej estetyczny wygląd. Może być surowa (bez warstwy wykończeniowej) lub laminowana. Wybór dostępnych laminatów jest bardzo duży – może być to np. imitacja drewna lub dowolny kolor.

  • Płyta MDF – to prasowane i klejone wióry drewna – materiał, który jest dużo bardziej zbity od płyty wiórowej (charakteryzuje się większą gęstością) i wyraźnie od niej trwalszy. Płyta MDF może być surowa, lakierowana lub laminowana.

Wykorzystanie płyt, szczególnie płyt meblowych i płyt MDF ma wiele zalet. Są one tańszą alternatywą dla tradycyjnego drewna.
Co jeszcze warto wiedzieć o płytach meblowych i płytach MDF?


Jak wspomnieliśmy, płyty MDF występują w kilku wariantach:

  • Surowe płyty MDF – powstają w wyniku sprasowania wiórów drzewnych i połączeniu ich z różnego rodzaju związkami utwardzającymi i sklejającymi. Surowa płyta nie posiada zewnętrznej warstwy dekoracyjnej, dlatego prezentuje się mniej estetycznie.

  • Lakierowane płyty MDF – na powierzchnię surowej płyty zostaje nałożona warstwa lakieru. W ten sposób można uzyskać płytę zarówno błyszczącą jak i matową. Taka powierzchnia jest trwała i odporna na przebarwienia czy blaknięcie. Bardzo łatwo utrzymać ją również w czystości.

  • Laminowane płyty MDF – pokrywane są laminatem w wybranym dekorze. Dzięki laminowaniu płyty MDF są odporne na uszkodzenia i wilgoć, cechują się też większą trwałością.

Płyty MDF zwykle wykorzystywane są przy produkcji mebli wysokiej jakości – z powodzeniem można potraktować je jako najlepszy substytut drewna. Zarówno płyty laminowane jak i lakierowane są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych (także tych, które przypominają konkretne gatunki drewna lub na przykład beton).


Zobacz także: Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu?


Z kolei meblowe płyty wiórowej cechują się mniejszą trwałością. Jednocześnie są tańsze i lżejsze. Płyty te powstają w wyniku klejenia ze sobą sprasowanych cząstek drzewnych – wiórów (trocin, zrębków), przy udziale wysokiej temperatury i ciśnienia. Laminowanie płyt meblowych – podobnie jak w przypadku wariantu MDF – pozwala nadać im estetyczny wygląd i wzmocnić ich wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Dostępność wielu różnych laminatów sprawia, że łatwo dopasować je do własnych potrzeb i wystroju pomieszczenia.


Czym się różni płyta MDF od płyty meblowej? Co wybrać?


Zarówno płyty MDF, jak i płyty meblowe są powszechnie wykorzystywane w produkcji mebli. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi wspomniana już wytrzymałość. Meble wykonane z płyty wiórowej – szczególnie ich narożniki – są nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, odpryski i zniekształcenia. Nie oznacza to jednocześnie, że łatwo go uszkodzić przy codziennym użytkowaniu – wciąż jest to materiał, który dobrze spełnia swoje zadanie.


Z kolei płyta MDF jest materiałem nieco droższym, jednocześnie mocniejszym. Posiada jednolitą budowę i jest też cięższa, dzięki czemu pozwala tworzyć bardziej wymagające/złożone konstrukcje. Płyta MDF jest łatwa w obróbce, dlatego blatom i innym elementom można łatwo nadawać określone kształty, np. ergonomiczne, designerskie wcięcia.


Płyty MDF wykazują się także odpornością na wilgoć i działanie skrajnych temperatur. Dlatego też odpowiednio przygotowane meble z tego materiału nie „puchną”, tzn. nie nasiąkają wodą i nie ulegają zniekształceniu. Są więc chętnie wybierane jako wyposażenie kuchni i łazienek.


Lite drewno – najtrwalszy materiał do produkcji mebli


Naturalne drewno jest bez wątpienia najbardziej pożądanym materiałem budującym meble. Jednak ze względu na bardzo wysoką – w porównaniu do płyt – cenę, nie jest to materiał wybierany najczęściej. Szczególnie że dobrze przygotowana płyta meblowa lub MDF może wizualnie przypominać wybrany rodzaj drewna (łącznie z takimi szczegółami jak nieregularności wybarwienia i ułożenia sęków).


Blaty i inne elementy mebli z litego drewna wykonuje się z naturalnego surowca, który zostaje poddany odpowiedniej obróbce – to przede wszystkim cięcie do pożądanego kształtu, wyrównywanie powierzchni i impregnowanie. Ta ostatnia czynność pozwala chronić materiał przed działaniem grzybów, pleśni, czy wilgoci. Drewno po impregnacji nie szarzeje i nie zmienia istotnie swoich właściwości, nawet w perspektywie kilkuset lat. Blat z litego drewna jest zawsze niepowtarzalny – widoczne są na nim naturalne, charakterystyczne tylko dla tego konkretnego egzemplarza, usłojenie i różnice w wybarwieniu. Drewno jest również materiałem dużo cięższym niż płyta meblowa czy płyta MDF, co dla niektórych może okazać się wadą.


Dowiedz się także: Rodzaje obróbki drewna – poznaj wszystkie z nich


Na jaki materiał się zdecydować? Podsumowanie


Zwykle wybór determinowany jest przez budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup mebli. Warto zapamiętać, że najtrwalszym (ale też najdroższym) materiałem jest naturalne drewno, a dobry kompromis między jakością i ceną stanowi płyta MDF.


Z kolei płyta meblowa jest tańszym i nieco mniej odpornym wariantem, wciąż jednak pozwalającym uzyskać wysoką jakość mebli. Dobrze sprawdzi się jako blat biurka czy regał umieszczony w salonie. Płyty meblowej nie zaleca się jedynie do bardziej wymagających przestrzeni, takich jak łazienka czy kuchnia.
bottom of page