top of page

Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu?

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu, dlatego przed zakupem warto bliżej przyjrzeć się jego wymiarom. Trzeba mieć na uwadze wygodę użytkowania przez wszystkich domowników, ale także ewentualne ograniczenia wynikające z wielkości lub układu pomieszczenia. Jak dobrać odpowiedni stół dla 4, 6, 8 i większej liczby osób?


Optymalna wielkość stołu – o czym trzeba pamiętać?


Współcześnie stół do jadalni można kupić w wielu wymiarach i kształtach. Od lat największą popularnością cieszą się meble utworzone na planie prostokąta lub kwadratu, głównie ze względu na swoją ustawność i praktyczność – nie zajmują tak wiele miejsca jak stoły okrągłe, można je też łatwo przysunąć do ściany wzdłuż jednego boku.


Najlepiej założyć, że aby wygodnie jeść lub po prostu siedzieć przy stole każda z osób będzie potrzebować minimum 60 cm szerokości (tak, aby swobodnie oprzeć łokcie przy naturalnie ułożonych ramionach), a najlepiej nieco więcej. Z kolei w głąb stołu powinno być to około 40-50 cm, co pozwala na swobodne ułożenie talerza lub po prostu rąk w trakcie rozmowy. Stół do jadalni o takiej głębokości – 80 cm (czyli 2x 40 cm) – pozwala również na swobodne ułożenie zastawy w środkowej części blatu.


Wymiary stołu a wymiary pomieszczenia


Najważniejszą kwestią przy wyborze mebla jest to, ile osób będzie z niego korzystać na co dzień. Drugą ważną kwestią jest odniesienia wymiarów stołu do wymiarów pomieszczenia – nie zawsze można pozwolić sobie na wygodne, duże rozwiązanie. Jak wspomnieliśmy, w takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się stoły na planie prostokąta, które można przysunąć do ściany, a przez to zaoszczędzić sporo przestrzeni.


Naturalnie, w mniejszych pomieszczeniach umieszczamy mniejsze stoły, próbując jednocześnie znaleźć kompromis między organizacją przestrzenią a komfortem osób, które będą go użytkować. Jeśli jesteś posiadaczem bardzo dużego salonu lub jadalni, możesz wybrać nawet nieco większy stół, niż potrzebujesz, tak by proporcjonalnie dopełnił pomieszczenie i – mówiąc potocznie – nie gubił się w nim.


Jaki stół dla 4 osób?


Standardowe wymiary stołu to 120 x 80 cm. Przy takim meblu mogą się zmieścić 4 krzesła wzdłuż długiego boku, oraz dodatkowo po jednym na każdym szczycie. W takim wariancie komfortowo usiądą zatem 4 osoby, a w sytuacji awaryjnej – 6. Optymalną głębokością stołu 4-osobowego będzie 80-100 cm – wtedy osoby siedzące naprzeciwko siebie mają miejsce na swoje nakrycie, a pomiędzy nimi na talerze z daniami. Taka odległość umożliwia również swobodną rozmowę, dającą wrażenie intymności – przy dużo szerszych stołach może być to nieco utrudnione.


Optymalne wymiary stołu dla 4 osób będą nieco szersze niż te standardowe. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, wybierz stół o szerokości 140, a nawet 150 cm, (przy głębokości 80 lub 90 cm). Wtedy każda z osób otrzyma dodatkowe 10 cm dla większej swobody rąk.Jaki stół dla 6 osób?


6 osób zmieści się przy opisanym wcześniej stole 4-osobowym (jeśli wykorzystamy szczyty mebla), choć oczywiście będzie to mnie komfortowe dla domowników. Przy czym nie zawsze musi być to problematyczne dla osób, które dobrze czują się w swoim towarzystwie, lub też jeśli wśród osób korzystających ze stołu są dzieci, które naturalnie potrzebują mniej miejsca, by wygodnie zjeść posiłek. W takim wariancie nie można jednak dosunąć wszystkich krzeseł maksymalnie do blatu stołu (tak, aby siedziska znalazły się pod nim).


Dlatego jeśli masz wystarczającą ilość miejsca w domu, wybierz stół, w którym w dwóch rzędach naprzeciw siebie usiądą po 3 osoby, a szczyty pozostaną wolne. Optymalne wymiary stołu 6-osobowego to 160 x 80 cm lub 180 x 80 cm, przy czym dla większej wygody warto rozważyć nieco większą głębokość: 90-100 cm. Oprócz dużego komfortu takie wymiary dodają również meblowi bardziej harmonijnych proporcji.


Zobacz także: Wymiary biurka do pracy.


Jaki stół na 8 osób?


W tym przypadku kierujemy się podobnymi zadami jak wcześniej – starajmy się, aby każda osoba miała do dyspozycji 60 cm szerokości blatu (przy większych stołach może być to nieco mniej).


Optymalne wymiary stołu 8-osobowego to 180 x 80 cm. Ze względu na fakt, że jest to mebel dość długi, można zamówić nieco głębszy (90 - 110 cm) blat, przez co stół optycznie będzie wydawał się bardziej zwarty. Większa szerokość nie jest zalecana, ponieważ może utrudniać prowadzenie swobodnej rozmowy z osobą siedząca naprzeciwko.

Jaki stół na 10 lub 12 osób?


Trzymając się opisanych wcześniej założeń, możemy przyjąć, że optymalne wymiary stołu dla 10 osób to 200-220 x 90 cm. Tymczasem dla stołu na 12 osób 280-300 x 100 cm. Jeśli układ pomieszczenia na to pozwala, warto przemyśleć także nieco większą głębokość.


A jak dobrać wysokość stołu?


Optymalna wysokość stołu zależy od wysokości używanych krzeseł. Standardowa wysokość stołu to około 75 cm. Związane jest to z budową typowych krzeseł do jadalni, które mają siedzisko umiejscowione na wysokości 45 cm. Osoby, które chcą dostosować stół do indywidualnych preferencji, mogą wybrać mebel z niestandardową wysokością blatu.


Pamiętaj, że nie musisz trzymać się rekomendowanych wymiarów mebli. Możesz zamówić stół na wymiar – z długością i głębokością blatu oraz rodzajem stelaża indywidualnie dobranymi do Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli potrzebujesz indywidualnego projektu, sprawdź naszą ofertę stołów drewnianych na zamówienie, lub skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.


Oprócz stołów na wymiar mamy w ofercie także biurka elektryczne. Sprawdź!


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page