top of page

Zespół cieśni nadgarstka a ergonomiczne stanowisko – jak może wpłynąć na zdrowie?

Ból, sztywność i brak możliwości swobodnego poruszania dłonią może być przyczyną przepracowania nadgarstków. Do wystąpienia takich objawów prowadzi często brak ergonomii w pracy za biurkiem. Zespół cieśni nadgarstka dotyka osoby w różnym wieku, które spędzają czas, wykonując powtarzalne ruchy rękoma. Jeśli nie chcesz, aby ból przeszkodził Ci w realizacji obowiązków i odebrał manualną sprawność, poznaj sposoby zapobiegania schorzeniom. Jak dbać o zdrowie nadgarstków, wykorzystując kilka zasad ergonomii?


Czym jest zespół cieśni nadgarstka?


Zespół cieśni nadgarstka to przypadłość znana wśród osób wykonujących pracę przed ekranem monitora w pozycji siedzącej. W wyniku stałego powtarzania tych samych ruchów dochodzi do ucisku na nerw pośrodkowy znajdujący się w kanale nadgarstka, czego efektem jest przewlekły ból, drętwienie oraz mrowienie występujące w okolicy dłoni. Czasem ból promieniuje również do przedramienia i łokcia, a dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W wielu przypadkach występują w nocy, prowadząc do zaburzeń snu lub utrudniają pracę za dnia. W zależności od stopnia nasilenia objawów niektórym osobom towarzyszy niemożność chwytania i trzymania przedmiotów.


Dlaczego zespół cieśni nadgarstka to częsty problem pracowników biurowych?


Zespół cieśni nadgarstka często dotyka osoby pracujące za biurkiem, głównie z powodu długotrwałego pisania na klawiaturze i nieprawidłowej ergonomii stanowiska pracy. Nieodpowiednia pozycja ręki oraz powtarzalne ruchy mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia tego obszaru. Wskutek obecnego napięcia dochodzi do ucisku na nerw pośrodkowy, co prowadzi do objawów typowych dla zespołu cieśni nadgarstka.ból nadgarstka

Jak zapobiegać zespołowi cieśni nadgarstka?


Przed rozpoczęciem pracy przy biurku warto pomyśleć o zdrowiu i zacząć od wyboru ergonomicznych mebli. To właśnie od wyposażenia w dużej mierze zależy ułożenie ciała, co w pozycji siedzącej ma niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy i zapobiegania przypadłościom, takim jak zespół cieśni nadgarstka.


Aby zminimalizować ryzyko bólu wynikającego z przepracowania nadgarstków, zadbaj o ergonomiczne biurko i fotel, które pozwoli Ci ułożyć dłonie na biurku w taki sposób, aby łokcie zginały się w stawach pod kątem 90°. W tym czasie ramiona i nadgarstki powinny być ustawione na blacie równolegle względem podłogi, dzięki czemu nie będą narażone na obciążenia w czasie pracy. Łokcie trzymaj blisko ciała, wyprostuj plecy i odłóż stopy płasko na podłodze. Jeśli nie dotykają podłoża w opisany sposób, pomyśl o zakupie podnóżka.Alternatywnym rozwiązaniem, które w pełni pozwoli Ci zadbać o ergonomiczną postawę ciała podczas pracy siedzącej, jest zakup biurka z regulacją wysokości. Takie modele pozwalają dostosować wysokość do potrzeb każdego użytkownika, dzięki czemu możesz mieć pewność utrzymania nienagannej postawy przez cały dzień – w biurze lub na home office.


Elementy ergonomicznego stanowiska, które poprawią Twoje zdrowie


Ryzyko występowania zespołu cieśni nadgarstka możesz również ograniczyć, wybierając akcesoria, które pomogą Ci utrzymać nadgarstki we właściwej pozycji. Praca na komputerze nie jest możliwa bez klawiatury – zadbaj o zakup sprzętu w wersji ergonomicznej, który poprzez wyprofilowany kształt i podział klawiszy koryguje ułożenie dłoni, a tym samym nadgarstków. Drugim elementem, którego nie powinno zabraknąć na Twoim biurku, jest podkładka. Wówczas nadgarstki będą mogły znaleźć się w naturalnej pozycji, równolegle do podłoża. Dodatkowo możesz zainwestować w pionową mysz, która zapobiega skręcaniu przedramion do wewnątrz w czasie korzystania z komputera lub laptopa. Pamiętaj również o tym, aby mysz komputerowa na blacie biurka znalazła się jak najbliżej Twojego ciała.


Zespół cieśni nadgarstka i inne choroby wynikające z siedzącego trybu pracy nie powinny Ci dokuczać, jeśli będziesz wykonywać regularne przerwy, a także zadbasz o odpowiednią ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia. W profilaktyce dużą rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające i wzmacniające obszar dłoni najbardziej narażony na obciążenia.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page