top of page

Wymiary biurka do pracy i nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych

W zależności od charakteru pracy i indywidualnych cech użytkownika wymiary biurka mogą być różne. Odpowiednie parametry mebla są ważne ze względu na komfort i bezpieczeństwo korzystania z niego. W trosce o zdrowie, wygodę i wydajność pracy dowiedz się, jak właściwie dobrać biurko!


Wymiary biurka a ergonomia pracy


Siedzenie przy biurku, mimo że wydawałoby się wygodną do pracy pozycją, jest jedną z najbardziej obciążających zwłaszcza dla kręgosłupa i nóg. Długotrwałe przebywanie w takim ułożeniu sprzyja szybkiemu zmęczeniu i osłabieniu mięśni posturalnych, a z czasem też wewnętrznych, tzw. core, co w konsekwencji przyczynia się do powstawania różnorodnych dolegliwości natury somatycznej, ale nie tylko. Siedzenie przy biurku i praca z komputerem czy dokumentami lub inne aktywności, do których przestrzeń robocza blatu jest niezbędna, mogą mimo wszystko służyć efektywności Twoich wysiłków, ale tylko w odpowiednich okolicznościach. Zarówno w ramach profilaktyki problemów z plecami, jak i redukcji poziomu stresu czy trudności w koncentracji istotną rolę odgrywają odpowiednie wymiary biurka ergonomicznego. Źle dopasowane zwiększają ryzyko niepowodzeń zdrowotnych i narastających kłopotów ze zdrowiem ze względu na przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała podczas jego użytkowania.Wysokość biurka


Parametry techniczne mebla powinny być dobrane przede wszystkim do charakteru pracy osoby, która będzie z niego korzystać. Inne bowiem mogą być wymiary biurka komputerowego dla gracza, a inne dla kogoś zajmującego się programowaniem, monitoringiem, księgowością czy tworzeniem muzyki elektronicznej. Ale nie tylko od ilości sprzętu na blacie uwarunkowane są wymiary biurka. Przede wszystkim przy wyborze weź pod uwagę wzrost użytkownika. Odpowiedni model powinien umożliwić Ci przyjęcie naturalnej postawy ciała, czyli takiej, w której plecy trzymasz prosto, ręce zgięte w łokciach do kąta prostego na blacie, stopy płasko na podłodze lub podnóżku a wzrok skierowany na wprost. Standardowe wymiary biurka mają wysokość 70-75 cm. To jednak optymalne rozwiązanie dla osób o wzroście ok. 170 cm. W procesie dopasowywania skorzystaj z zasady, która mówi, żeby od całkowitego swojego wzrostu odjąć 100 cm i nadłożyć 5-10 cm zapasu. Alternatywnie możesz zdecydować się na model z regulacją wysokości. Posiadają one kilkudziesięciocentymetrowy zakres zmiany poziomu blatu, dzięki czemu precyzyjnie dopasujesz model do swoich potrzeb, a ponadto szybko i łatwo zmienisz pozycję z siedzącej na stojącą i odwrotnie, co działa mobilizująco na układ ruchu i efektywność pracy.


Inne wymiary biurka


Na wymiary biurka do pracy składają się też inne parametry. Niemniej ważna jest grubość blatu. Im większa, tym bardziej musisz uważać podczas dobierania wysokości. Zwróć uwagę przede wszystkim na poziom górnej powierzchni. Pamiętaj też, że blat ma również głębokość. Nie zawsze im większa, tym zapewnia lepszy komfort użytkowania. Jej wartość uwarunkowana jest kilkoma czynnikami, m.in. charakterem pracy. Jeśli Twoja aktywność zawodowa wiąże się z użytkowaniem wielu urządzeń na blacie, musi być on odpowiednio duży. Natomiast jeśli korzystasz tylko z laptopa i to sporadycznie, wymiary biurka komputerowego mogą być niestandardowe. Optymalny komfort umożliwia głębokość 80 cm. Pozwala to na wygodne oparcie przedramion, ustawienie w odpowiedniej odległości od twarzy monitora i umieszczenie w zasięgu rąk niezbędnych akcesoriów, jak mysz, klawiatura czy filiżanka kawy. Wymiary biurka dostosuj także do przestrzeni roboczej, jaką dysponujesz w swoim domowym biurze. Jeśli nie masz stałego konta, możesz np. wybrać mobilny model na kółkach z opcją rozkładania dodatkowego blatu. Tylko nie zapomnij, żeby minimalne wymiary biurka nie uniemożliwiły Ci stabilnego podparcia dla sprzętu, z którego korzystasz oraz rąk, Twoich najważniejszych narzędzi pracy. Kiedy znasz już najważniejsze wymiary biurka, możesz rozważyć jeszcze dodatkowo kąt nachylenia blatu. W zależności od charakteru Twojej pracy, potrzeby co do jego wartości mogą być różne. Taka funkcja o wartości np. 5-20 stopni sprawdzi się np. podczas aktywności związanych z rysowaniem czy czytaniem.


Mężczyzna i chłopiec, siedzą przy swoich biurkach


Wymiary biurka dla dziecka


Chcąc zapewnić dziecku ergonomiczne warunki do pracy, wymiary biurka szkolnego powinny być także odpowiednio dopasowane. Kieruj się podobnie jak w wyborze modelu dla siebie – wzrostem. Dla pierwszoklasisty mierzącego 115-130 cm, który nie potrzebuje jeszcze komputera, standardowe wymiary biurka wynoszą 50-55 cm wysokości i głębokości oraz 60-75 cm szerokości. Pozwala to na wygodne rozłożenie przyborów edukacyjnych i akcesoriów do robienia lekcji oraz komfortowe oparcie rąk. Kiedy jednak potrzebny będzie komputer, zatroszcz się o odpowiedni model, tzw. na tyle głęboki i wysoki, aby można było uzyskać bezpieczną odległość monitora od twarzy i przyjęcie prawidłowej pozycji siedzącej. Dla nastolatka funkcjonalnym rozwiązaniem może być biurko do pracy z regulacją wysokości, które pozwala na modyfikacje ustawień w trakcie jego użytkowania.


Oprócz biurek regulowanych elektrycznie mamy w ofercie także stoły na wymiar. Sprawdź!

Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page