top of page

Praca na stojąco przy komputerze – dlaczego warto z niej korzystać?

Praca na stojąco zyskuje coraz więcej zwolenników. Pozwala zadbać o kręgosłup, poprawia koncentrację, zapobiega znużeniu i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi związanymi z siedzącym trybem życia. Jakie zalety ma praca przy biurku na stojąco i jak skutecznie wprowadzić nowe nawyki?


Dlaczego warto wstawać w trakcie pracy?


Siedzący tryb życia może prowadzić do wielu chorób – od schorzeń kręgosłupa i wad postawy, przez zaburzenia metaboliczne i otyłość, aż po problemy z układem trawiennym. Może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca, szczególnie jeśli towarzyszy mu nieprawidłowa dieta.


W kontekście samego kręgosłupa warto mieć świadomość, że to właśnie w pozycji siedzącej jest on dwukrotnie bardziej obciążony niż wtedy, gdy stoimy. Innymi słowy, podczas siedzenia kręgosłup nie odpoczywa tak jak reszta ciała.


Jeśli pracujemy na siedząco przez długi czas, a dodatkowo stanowisko pracy nie jest ergonomiczne (ze względu na nieprawidłową wysokość biurka, nieodpowiednie krzesło), problemy zdrowotne mogą pojawić się relatywnie szybko.


Praca na stojąco przy komputerze – najważniejsze zalety


Praca na stojąco pozwala ograniczać szkodliwy wpływ siedzącego trybu życia na nasze zdrowie, a dodatkowo:


  • Zmniejsza zmęczenie i powoduje wzrost koncentracji – z jednej strony dzięki poprawie krążenia, a z drugiej dzięki pobudzeniu ciała przez nowe bodźce. Ta pozornie niewielka zmiana pozycji oznacza dla ciała nową sytuację, tym samym zwiększa się zdolność do angażowania uwagi.

  • Poprawa ogólnego samopoczucia, zwiększenie motywacji – dzięki wspomnianej już poprawie krążenia mózg pracuje efektywniej, zwiększa się zdolność do współpracy, poczucie zadowolenia, rośnie też kreatywność i pewność siebie.

  • Odciążenie kręgosłupa, a przez to zapobieganie urazom i rozwojowi schorzeń układu ruchu.


Warto też dodać, że praca na stojąco przy biurku pozwala spalić więcej kalorii niż praca siedząca. Dodatkowo, gdy usiądziesz z powrotem, otrzymasz dodatkowy zastrzyk energii, tak jak po krótkiej przerwie.Praca na stojąco przy biurku – jak powinna wyglądać?


Aby skutecznie pracować przy komputerze, warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą kwestią jest zachowanie proporcji między staniem a siedzeniem. Zalecanym rozwiązaniem jest praca w proporcjach 75%-25%, tzn. około 45 min pracy siedzącej i 15 min stania przy komputerze w każdej godzinie zegarowej. Nie są to oczywiście sztywne wytyczne i czas stania i siedzenia najlepiej dopasować do własnych preferencji – organizm sam podpowie, gdy będzie chciał zmienić pozycję.


Nie zaleca się jednak pracować na stojąco dłużej niż 15-20 minut w trakcie jeden godziny. Najlepiej dostosuj się do własnego ciała i usiądź z powrotem, gdy po prostu poczujesz się zmęczony. Osoby nieprzyzwyczajone powinny wprowadzać zmiany stopniowo, tzn. zacząć od kilku minut stania w każdej godzinie i sukcesywnie zwiększać czas pracy na stojąco zgodnie z własnymi preferencjami.


Pamiętaj o zachowaniu ergonomii


Gdy już pracujesz na stojąco, pamiętaj, aby zmieniać pozycję, przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Blat biurka należy podnieść na taką wysokość, by zapewniała ergonomiczną pracę, tzn., możliwość zgięcia łokci pod kątem 90 stopni (nie mniejszym) i zachowanie wyprostowanej pozycji ciała (bez konieczności stawania na palcach czy pochylania się nad blatem). Warto też zadbać o ustawienie monitora na takiej wysokości, by nie pochylać nadmiernie głowy i nie nadwyrężać szyjnego odcinka kręgosłupa.W pracy na stojąco mogą przydać Ci się takie akcesoria jak specjalne maty do stania oraz podnóżki, dzięki którym możesz łatwo zmieniać pozycję i przenosić ciężar ciała, a tym samym mniej się męczyć.


Jak wybrać dobre biurko i zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy?


Najlepszym sposobem pozwalającym na efektywną pracę na stojąco jest zakup biurka z elektryczną regulacją wysokości. W ten sposób można wygodnie pracować w ramach jednego stanowiska, naprzemiennie siedząc i stojąc.


Nowoczesne biurka pozwalają na duży zakres regulacji blatu (dla naszych produktów to 525-1275 mm), co zapewnia swobodę korzystania dla osób o każdym wzroście. Dobre biurka regulowane umożliwiają szybki ruch blatu, a także – co równie ważne – ruch płynny, bez wstrząsów i przechyleń, dzięki czemu drobne przedmioty lub notatki rozłożone na biurku pozostaną nienaruszone. Zadbają o to także dodatkowe systemy wykrywające przeszkody, które zablokują ruch blatu, jeśli czujniki wykryją przedmiot na jego drodze. Dobre biurko będzie miało także opcję zapamiętywanie ustawień dla konkretnych osób, co oznacza, że wysokość blatu ustawisz jednym kliknięciem (to samo mogą zrobić współpracownicy lub inne osoby korzystające z biurka).


Praca przy komputerze na stojąco a BHP


Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami BHP praca przy komputerze więcej niż 4 godziny ma prawo do krótkiego czasu w każdej godzinie (5 minut) na zmianę pozycji ciała lub możliwość odwrócenie wzroku od ekranu.


Zasadniczo przepisy nie zakładają tworzenia stanowisk do pracowania jedynie w pozycji stojącej przy komputerze. Większa część pracy powinna odbywać się w pozycji siedzącej, możliwość pracy stojącej należy traktować więc jako dodatkowe udogodnienie dla osób, które chcą z niego skorzystać.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page