top of page

Porządek na biurku – organizacja biurka w pracy

Wpływ porządku na efektywność pracy dla nikogo z nas nie jest wielkim odkryciem. Tymczasem najczęściej mamy problem ze stosami dokumentów piętrzącymi się na blacie lub kubkami wokół po dawno już wypitych kawach. Odpowiednia organizacja biurka może jednak nam pomóc nie tylko utrzymać na nim porządek, ale też sprawniej i efektywniej pracować.


Porządek na ergonomicznym biurku komputerowym często wynika po prostu z jego dobrej organizacji. A przyjęło się, że porządek wokół nas równa się porządkowi w naszych głowach. Trudność ze znalezieniem potrzebnego w danej chwili dokumentu? Piętrzące się kubki po ciepłych napojach? A może plączące się na blacie kable do ładowania telefonu i laptopa? Znamy to. Dzięki kilku trikom nasze biurko będzie dobrze zorganizowane, a stres związany z nieporządkiem zniwelowany. Od czego zacząć?


Organizacja biurka – jak doprowadzić blat roboczy do porządku?


Jeśli w ferworze pracy nieco się zagalopowaliśmy w gromadzeniu sterty przedmiotów na biurku – długopisów, zakreślaczy, dokumentów, kubków, karteczek z notatkami – zaczynamy od dokładnego „odgruzowania” naszego miejsca pracy. Kluczowe w tym przypadku będzie rozłożenie na blacie wszystkich przedmiotów, a następnie posegregowanie ich na te jeszcze potrzebne i te nieużywane. Sprawdźmy, które długopisy czy zakreślacze piszą, w których możemy wymienić wkłady, a które nadają się tylko do wyrzucenia. Przejrzyjmy dokumenty – te, które są już nam niepotrzebne, najlepiej zniszczyć w niszczarce, jeśli oczywiście dysponujemy takim urządzeniem. Pozostałe dokumenty warto pogrupować na kategorie, przykładowo – prywatne, rachunki, faktury, gwarancje itp. Po uprzątnięciu blatu biurka powinien pozostać na nim komputer i inny sprzęt elektroniczny – jeśli używamy – a także niezbędne materiały piśmiennicze i dokumenty, dla których warto znaleźć miejsce w osobnych pojemnikach, półkach czy segregatorach.

drewniane buirko przy oknie

Organizacja biurka w pracy – miejsce do przechowywania dokumentów


Chaotycznie porozkładane dokumenty tworzą bałagan na biurku wielu z nas. W takim chaosie łatwo coś zgubić, nieopatrznie wyrzucić do kosza i przysporzyć sobie niepotrzebnego stresu w trakcie poszukiwania niezbędnego dokumentu. Istotą organizacji biurka w pracy będzie zatem segregowanie dokumentów i innych potrzebnych przedmiotów. Zaczynając jednak od dokumentów, zachowanie wśród nich porządku ułatwią nam różnego rodzaju akcesoria biurowe. Niezbędnym wyposażeniem każdego biurka w pracy będą zatem:

  • Segregatory,

  • Teczki,

  • Organizery i półki na biurko,

  • pudełka.


Wybierając organizery i pudełka na dokumenty, warto dopasować ich ilość czy ilość posiadanych przegródek do rodzaju i ilości dokumentów. Segregatory, półki czy organizery w różnych kolorach będą nie tylko estetycznym elementem biurka, ale również ułatwią poszukiwania dokumentacji różnego typu.Organizacja na biurku – gdzie przechowywać stosy długopisów?


Stosy plątających się wszędzie długopisów, ołówków i zakreślaczy na blacie nie ułatwią nam skupienia się na obowiązkach zawodowych. Po wyeliminowaniu tych zużytych i nienadających się do dalszego użytku warto je zatem uporządkować. Przydatne w tej sytuacji okażą się różnego rodzaju pojemniki i pudełka, które mogą okazać się niebanalną ozdobą naszego biurka. Ładne przedmioty użytkowe w przestrzeni pracowej umilą nam zwyczajnie długie godziny pracy.


Pojemniki na materiały piśmiennicze możemy nabyć w sklepach – wybierając wśród tych bardziej klasycznych pasujących do eleganckich biur, jak i bardziej designerskich przykuwających uwagę zaraz po wejściu do gabinetu. Tego rodzaju gadżety możemy jednak również wykonać samodzielnie przy użyciu puszek czy słoików po produktach spożywczych. Warto zaopatrzyć się lub przygotować pojemniki w kilku wielkościach – w każdym znajdą się osobno: długopisy, ołówki, zakreślacze czy inne niezbędne przedmioty do pisania.


Organizacja biurka – akcesoria do notatek


Ważne notatki czy faktury nie powinny piętrzyć się bezpośrednio na blacie biurka. Trudno w chaosie małych karteczek wyłuszczyć te zawierające najważniejsze informacje, a poza tym wygląda to zwyczajnie nieestetycznie. W każdym biurze warto zatem wybrać miejsce do przechowywania notatek lub innych istotnych zapisków – ważne jednak, aby było to jedno miejsce i dobrze zorganizowane. Świetnym rozwiązaniem są tablice, które można zawiesić na ścianie za biurkiem. Nasz wzrok w trakcie pracy przy komputerze swobodnie dość często ląduje nad monitorem, więc będzie to naturalnym i idealnym miejscem na umieszczenie w nim koniecznych „przypominajek”. Tego rodzaju tablice zależnie od wystroju biura i przeznaczenia możemy wybierać w wersji korkowej, drewnianej lub magnetycznej.Organizacja na biurku w pracy – problem plączących się kabli


Najczęściej w trakcie naszej pracy przy biurku używamy kilku urządzeń elektronicznych, które wymagają zasilania prądem. Problem plączących się kabli na blacie dotyczy zatem wielu z nas. Praktycznym rozwiązaniem okaże się specjalna listwa, jaką montuje się za biurkiem, a w której można ukryć wszelkie niezbędne przewody. Kable można jednak również schować w designerskim pudełku, które ustawione na blacie okażą się niebanalną dekoracją biurka w pracy.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page