top of page

Organizacja pracy własnej – jak zwiększyć wydajność i poprawić komfort?

Wypracowanie wygodnego i sprawnego stylu pracy pomaga zmierzyć się z natłokiem obowiązków w sposób, który nie prowadzi do zmęczenia, a tym samym – wypalenia. Dobra organizacja pracy własnej sprzyja również większej wydajności i pozwala czerpać satysfakcję z wykonanych obowiązków. Niestety, dla wielu osób jest to dużym problemem – nie wiedzą, jak mogą zmienić swoje przyzwyczajenia. W tym artykule przedstawimy Ci skuteczne sposoby na organizację pracy własnej.


Na czym polega dobra organizacja pracy?


Organizacja pracy to zestaw zasad oraz czynności, których przestrzeganie i wykonywanie pomaga lepiej zarządzać czasem. Znaczenie ma również Twoje otoczenie – czystość w miejscu pracy oraz ergonomiczne wyposażenie może sprawić, że osiągniesz lepsze efekty. Osoby niezorganizowane często są spóźnione i żyją w większym stresie w związku z pośpiechem, który towarzyszy im przy dostarczaniu zadań na czas. Ze względu na natłok obowiązków, często nie starcza im również dnia na odpoczynek, a dokumentacji na biurku stale przybywa.


Dobra organizacja pracy wymaga zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i wyjścia ze strefy komfortu w poszukiwaniu rozwiązań, które poprawią standard życia. Niektórym pracowników pomaga w tym prowadzenie planera, a innym regularne sprzątanie stanowiska. Poznaj kilka metod łatwiejszego gospodarowania czasem i zadaniami do wykonania.Organizacja miejsca pracy – od czego zacząć?


Z myślą o reorganizacji pracy oraz zmianie wypracowanych schematów zastanów się nad tym, jak wygląda Twój dzień pracy. Pomyśl o rzeczach, które potrzebują najwięcej zaangażowania i uwagi, a tym samym – zabierają cenny czas lub wpływają na Twój komfort. Być może problemem nie jest zbyt duża ilość obowiązków, a zbyt krótki sen i czas poświęcony na regenerację organizmu. Problemy z koncentracją są wynikiem również tzw. rozpraszaczy, które znajdują się w Twoim otoczeniu. Może to być smartfon, ale także nieład na biurku lub niewygodne krzesło. Najłatwiej poprawić organizację w miejscu pracy poprzez ergonomiczne zaaranżowanie otoczenia i utrzymanie porządku.


Zadbaj o stanowisko – organizacja miejsca pracy


Zapewnij sobie przestrzeń do pracy, która jest dobrze oświetlona, cicha i wolna od rozproszeń. Dobrze zorganizowane biuro w domu może zwiększyć Twoją koncentrację i wydajność. Bałagan na biurku natomiast odciąga uwagę i nie pozwala się skupić. Kiedy wszystko ma swoje miejsce, łatwiej jest znaleźć potrzebne dokumenty lub narzędzia.


Pamiętaj, że aby praca przebiegała efektywniej, warto zadbać również o utrzymanie porządku na komputerze m.in. czysty pulpit, dobrze zorganizowane foldery i zaktualizowane oprogramowanie.dobra organizacja pracy


Kolejnym ważnym aspektem jest wybór właściwego wyposażenie. Ergonomiczne biurko dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb pozwoli Ci w pełni skupić się na pracy. Najlepszym rozwiązaniem do przestrzeni biurowych, ale także – do domowego gabinetu – jest biurko z elektryczną regulacją wysokości, które pozwala zmieniać ustawienia wysokości blatu. W ten sposób zyskasz wygodną pozycję, unikniesz dyskomfortu i zadbasz o swoje zdrowie. Takie meble umożliwiają płynne przejście w tryb pracy na stojąco, co odciąża układ kostno-stawowy i zapobiega dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa.


Planuj – organizacja czasu pracy


Zarządzanie czasem jest kluczowym elementem efektywnej pracy. Planer, zarówno tradycyjny jak i cyfrowy, może pomóc w organizacji pracy własnej. Poniżej znajdziesz kilka sugestii, jak skutecznie korzystać z tych narzędzi.

  • Ustal priorytety – przed przystąpieniem do planowania określ zadania, których wykonaniem powinieneś zająć się w pierwszej kolejności

  • Użyj planera lub kalendarza – zapisywanie zadań przybliża Cię do ich realizacji. Większe zobowiązania możesz podzielić na kilka mniejszych. Jeśli przypiszesz im czas wykonania, łatwiej będzie Ci zorganizować pracę.

  • Planuj regularnie – zadbaj o wyrobienie nawyku organizacji swojej pracy poprzez planowanie. Możesz wyznaczać zadania codziennie lub na początku każdego tygodnia.

  • Zaplanuj czas na nieoczekiwane zadania oraz przerwy – czas na odpoczynek pomaga utrzymać wysoki poziom koncentracji i wydajności przez cały dzień, a jeśli pojawi się nagła rzecz do wykonania – unikniesz stresu związanego z pośpiechem i pracą po godzinach.

Efektywne zarządzanie czasem to proces, który wymaga regularności. Nie każda metoda sprawdzi się u wszystkich, dlatego warto próbować różnych metod, aby wypracować własny sposób organizacji pracy w biurze – jak i w domu.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page