top of page

Jakie biurko do małego pokoju wybrać?

Wybór odpowiedniego biurka do małego pokoju może być wyzwaniem. Odpowiednia przestrzeń robocza jest kluczowa dla wygody i produktywności, jednak jej zachowanie w niewielkich pomieszczeniach nie zawsze jest proste. Dobrą wiadomością jest fakt, że wykorzystując ergonomiczne rozwiązania, można dobrze poradzić sobie z tym zadaniem.


Najważniejsza jest ergonomia

Naturalnie im biurko jest większe, tym zwykle bardziej funkcjonalne, choć trzeba wiedzieć, że również mniejsze biurka mogą oferować pełną wygodę użytkowania. Z myślą o małych pomieszczeniach projektuje się biurka kompaktowe – ich wymiary zostały zaplanowane w taki sposób, by zachować możliwie najwyższą ergonomię mimo zmniejszenia przestrzeni roboczej.


Biurka do małego pokoju mają często blat o wymiarach 80 × 60 cm. Są wystarczająco duże, aby zmieściły się na nich monitor (a z odpowiednim uchwytem nawet dwa), klawiatura i mysz. Na takim biurku znajdzie się też miejsce na notatnik, dokumenty i inne akcesoria, które warto mieć pod ręką w trakcie pracy.


Takie wymiary blatu pozwalają na wygodną pracę, jednocześnie wizualnie sprawiają wrażenie niewielkich. W połączeniu ze smukłym stelażem i prostą bryłą taki mebel nie przytłoczy pomieszczenia, a jednocześnie będzie w pełni funkcjonalny.


Biurka narożne

Biurka narożne bardzo dobrze wpasowują się w kąty pomieszczenia – przestrzeń, która i tak zwykle pozostaje niewykorzystana. Pomimo kompaktowego rozmiaru, biurka narożne oferują więcej miejsca roboczego niż standardowe biurka. Można je wyposażyć w dodatkowe półki, szuflady i akcesoria, które ułatwiają przechowywanie.


Biurka narożne to lepsza organizacja pracy – większa niż w przypadku prostokątnego blatu powierzchnia pozwala na łatwiejszy dostęp do potrzebnych przedmiotów i dokumentów. Z kolei ergonomiczny kształt umożliwia łatwy dostęp do każdej części blatu bez konieczności wstawania.


Biurka na wymiar 

Pamiętaj, że jeśli masz do dyspozycji bardzo małą przestrzeń lub nietypowy kształt pomieszczenia, możesz kupić biurko wykonane na wymiar. Projekt możesz dostosować do swoich potrzeb w każdym aspekcie – zaczynając od wymiarów blatu, przez rodzaj stelaża, aż po materiały i kolorystykę.


Jeśli preferujesz prostotę i minimalizm, wybierz biurko o prostej konstrukcji, bez zbędnych dodatków. Takie biurka są zwykle mniejsze i zajmują mniej miejsca, a jednocześnie dostarczają wystarczająco dużo przestrzeni do pracy.


Biurko z regulacją wysokości – biurko wielofunkcyjne 

W małych przestrzeniach dobrze sprawdzają się biurka z regulacją wysokości. Ich blat można podnosić i dzięki temu pracować na stojąco. Możliwość regulacji blatu przyda się w małych pomieszczeniach, ponieważ mebel staje się wielofunkcyjny – blat możesz podwyższyć na przykład w sytuacji, gdy chcesz rozłożyć łóżko. Możesz też zapamiętać kilka różnych ustawień wysokości i zmieniać je jednym kliknięciem.


Warto rozważyć zakup takiego biurka, ponieważ praca na stojąco nie tylko zapobiega chorobom kręgosłupa, ale też powoduje wzrost efektywności i redukuje znużenie. 


Jak dobrze wykorzystać przestrzeń? Pamiętaj o akcesoriach

W efektywnym wykorzystaniu przestrzeni w małym pokoju pomogą Ci także akcesoria. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Uchwyt lub półka na monitor – nie tylko oszczędzają przestrzeń, ale też pozwalają stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, gdzie monitor znajduje się na linii wzroku przy wyprostowanej pozycji. Pod nadstawką na monitor możesz też przechowywać np. notatki czy kalendarz.

  • Kontakty nablatowe i maskownice do kabli – na małej przestrzeni bardzo ważne jest utrzymanie porządku. Bez plątaniny kabli i niepotrzebnych przedmiotów. Bałagan potęguje wrażenie chaosu i ciasnoty.

  • Uchwyt na PC – jednostkę komputera możesz powiesić w niewidocznym miejscu, zyskać więcej przestrzeni i zachować estetykę mebla.


Możesz też zamontować kółka do biurka i w razie potrzeby łatwo je przesuwać – to bardzo wygodna opcja w małych pokojach. 


Szafki i miejsca do przechowywania

W małych pomieszczeniach wielofunkcyjność mebli jest kluczowa. Wybierając biurko, warto zwrócić uwagę na dodatkowe półki lub szafki (które można kupić również osobno).


O czym jeszcze pamiętać? W małym pokoju dobrze sprawdzają się jasne barwy – np. biały blat z czarnym stelażem wprowadzi wrażenie porządku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybierać meble z blatem drewnianym lub w ciemnych barwach. Najważniejsze są oczywiście indywidualne preferencje użytkownika mebla. Jeśli nie wiesz, jakie biurko będzie najlepsze – skorzystaj ze wsparcia ekspertów.


Comments


bottom of page