top of page

Jak wyczyścić fotel biurowy?

Nowoczesne fotele biurowe zwykle nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Jednak nawet najlepszy mebel wymaga gruntownego wyczyszczenia raz na jakiś czas. Jak czyścić fotel, by całe przedsięwzięcie nie zajęło dużo czasu, a jego efekty pozostały na długi czas?


Czyszczenie fotela – najważniejsze zasady


Sposób czyszczenia zależy przede wszystkim od materiałów, z którego został wykonany. Najczęściej są to:


 • tkaniny (w przypadku siedziska i oparcia),

 • skóra naturalna lub ekologiczna (siedzisko, oparcie),

 • specjalna siatka (stosowana w oparciach),

 • tworzywa sztuczne (w przypadku podstawy fotela, kół czy podłokietników),

 • stal/metal (tworzące podnośnik pneumatyczny, niekiedy też koła i stelaż).


Każdy materiał wymaga nieco innego traktowania – użycia dedykowanych środków czyszczących lub innego sposobu czyszczenia. Sposób czyszczenia powinien być opisany w instrukcji mebla lub na metce tapicerskiej (którą znajdziesz pod siedziskiem oparcia). Często spotykane oznaczenia to przede wszystkim:


 • W – mebel można czyścić wodą lub dedykowanym produktem, który został stworzony na bazie wody. Takie oznaczenie znajdziemy na większości foteli biurowych.

 • S – dotyczy produktów, do których czyszczenia nie powinno się używać wody (potrzebny będzie bezwodny środek czyszczący/bezwodny rozpuszczalnik).

 • X – dotyczy materiałów delikatnych, które mogą być czyszczone tylko odkurzaczem lub ściereczką.


Jak wyczyścić fotel biurowy?


W pierwszym kroku wytrzyj kurz i powierzchowne zabrudzenia wilgotną ścierką, zaczynając od góry mebla, kierując się w dół. Używaj miękkiej ściereczki, na przykład z mikrofibry, która nie porysuje/uszkodzi materiału. Na tym etapie możesz sobie pomóc także odkurzaczem z odpowiednim końcówkami (np. ręcznym odkurzaczem samochodowym).


W trakcie czyszczenia zwróć szczególną uwagę na:

 • miejsce łączenia oparcia i siedziska – zwykle nagromadzone jest tam sporo kurzu, sierści (jeśli masz zwierzęta) – i innych zanieczyszczeń,

 • przestrzeń między siedziskiem a podłokietnikami,

 • siedzisko po jego spodniej stronie,

 • szczeliny, które łączącą mechanizm podnoszący (siłownik) z fotelem,

 • mechanizm podnoszący (siłownik) – pamiętaj, że aby wyczyścić go na całej długości, krzesło powinno być ustawione na najwyższej pozycji,

 • koła i miejsca ich mocowania – postaraj się wyeliminować drobinki kurzu i inne elementy, które dostały się w szczeliny i zagłębienia.


Kolejnym krokiem będzie dokładne czyszczenie poszczególnych sekcji fotela – to, ile czasu będzie trzeba im poświęcić, zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia lub też efektu, który chcesz uzyskać.


Jak wyczyścić siedzisko i oparcie krzesła?


Jeśli posiadasz fotel siatkowy, oparcie wykonane jest z wysokiej jakości tworzywa, wytłoczonego w formie drobnej siateczki (często jest to tzw. siatka mesh). Dużą zaletą takiego oparcia jest (obok jego przewiewności) łatwość utrzymania w czystości. Najczęściej wystarczy dokładne odkurzenie oraz przemycie ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Przy większych zabrudzeniach możesz użyć delikatnego środka czyszczącego, jednak unikaj silnych detergentów, które mogą zniszczyć lub odbarwić siatkę. Działanie silniejszego środka warto przetestować wcześniej na kawałku materiału, który znajduje się w niewidocznym miejscu.


Siedzisko fotela (a w przypadku wielu modeli także oparcie) często pokryte jest materiałem, który możesz prać. Będzie to niezbędne, jeśli znajdują się tam plamy po kawie, herbacie lub innych napojach. Jak wyprać fotel?


 • z wykorzystaniem odkurzacza piorącego (tzw. odkurzacza na sucho-mokro) – takie odkurzacze usuwają kurz, ale także czyszczą powierzchnię specjalnym środkiem metodą ekstrakcji. Pozwala to sprawnie usunąć zabrudzenia z głębokich warstw materiału.

 • ręcznie – zaopatrz się w środek piorący dostosowany do materiału i postępuj zgodnie z instrukcją. Najczęściej należy wetrzeć środek rozpuszczony w wodzie „na mokro” a po kilkunastu minutach usunąć go i raz jeszcze wyczyścić fotel czystą wodą. Następnie poczekaj do całkowitego wyschnięcia.


Jeśli masz fotel ze skóry, czyszczenie nie będzie wymagało prania, a jedynie wyczyszczenie z użyciem dedykowanego środka. W przypadku foteli skórzanych kluczowe jest wykorzystywanie tylko dedykowanych środków. Podczas czyszczenia staraj się unikać nadmiernego moczenia materiału (skóry nie powinno się przeciążać wodą), a przed ponownym użyciem, dokładnie go wysusz. Po wyczyszczeniu skórę naturalną należy posmarować specjalnym balsamem do tego materiału, który pozwoli ją nawilżyć i uelastycznić. W przypadku skóry ekologicznej, zabezpieczenie po czyszczeniu nie jest aż tak istotne i krok ten można pominąć. W przypadku wątpliwości stosuj się do wytycznych z instrukcji Twojego krzesła biurowego.


Kółka fotela biurowego – jak je skutecznie wyczyścić?


Najwięcej problemów podczas czyszczenia fotela biurowego mogą przysporzyć kółka. Najpierw warto je dokładnie odkurzyć (ściereczką lub przy użyciu odkurzacza). Następny krok to dokładniejsze czyszczenie – możesz użyć delikatnego środka dedykowanego kółkom biurowym lub wody z mydłem.


 1. Zdejmij kółka z podstawy fotela.

 2. Usuń kurz, włosy, sierść i inne elementy, które nagromadziły się w kółkach (możesz w tym celu wykorzystać szpachelkę, a do zakamarków niewielką pęsetę lub wykałaczkę).

 3. Po usunięciu zanieczyszczeń zanurz kółka na około 10 minut w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń, co pozwoli rozpuścić ewentualne zaschnięte zabrudzenia i wypłukać drobne elementy, które utknęły wewnątrz konstrukcji.

 4. Następnie koła warto naoliwić, aby działały płynnie i cicho. Możesz wykorzystać w tym celu dedykowany smar – nanieś jego niewielką ilość na oś obrotową kółek (na rynku dostępne są niekapiące, pozwalające utworzyć suchą i nieprzyciągającą kurzu warstwę zabezpieczającą).


Jak często czyścić fotel biurowy?


Wiele zależy od częstotliwości użytkowania i nagromadzenia zabrudzeń. W większości przypadków wystarczające będzie generalne wyczyszczenie fotela raz na 6 miesięcy (nie licząc podstawowego odkurzania, na które warto znaleźć czas przynajmniej raz w miesiącu).


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page