top of page

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy?

Fotel biurowy ergonomiczny nie jest zwykłym meblem. Stanowi on praktyczne narzędzie w profilaktyce niektórych zespołów bólowych, w tym kręgosłupa, zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy, a także sprzyja poprawie wydajności zawodowej. Musi być on jednak odpowiednio dobrany. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!


Najważniejsze cechy fotela ergonomicznego


Krzesło biurowe stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu, w którym do pracy wykorzystywany jest komputer. Jednak ze względu na wielogodzinne obciążenia, jakim poddawany jest układ ruchu podczas siedzenia i stania przy blacie, jego wybór nie może być przypadkowy. W tym celu stworzono osobną kategorię mebli biurowych, jaką jest ergonomiczny fotel. To urządzenie, które istotnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy, ale także jej efektywność. Jego zadanie to przede wszystkim umożliwienie utrzymania właściwej postawy ciała użytkownika, która wyeliminuje długotrwałe napięcia mięśni posturalnych odpowiedzialnych za dolegliwości ze strony kręgosłupa, karku czy nóg.Fotel biurowy ergonomiczny charakteryzuje kilka cech, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów. Poza tym na temat jego zasadności użytkowania i parametrów, jakimi taki model powinien się wyróżniać, aby sprzyjał Twojemu zdrowiu i rozwojowi zawodowemu, mówią przepisy BHP. Jedną z najważniejszych funkcji takiego urządzenia jest regulacja wysokości. Ergonomiczny fotel komputerowy oraz służący do realizowania innego rodzaju projektów przy biurku powinien umożliwiać dopasowanie siedziska względem blatu w zakresie co najmniej 40-50 cm od podłoża, aby móc oprzeć swobodnie przedramiona na ergonomicznym biurku.


Dobry fotel ergonomiczny biurowy zapewnia anatomiczne oparcie, czyli umożliwia zachowanie naturalnych krzywizny kręgosłupa i jednocześnie odciąża najbardziej narażone na przeciążenia odcinki. Mile widziana jest ponadto możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia. Optymalnie wynosi ona co najmniej 10-15 stopni, choć dzięki możliwości personalizacji w salonie możesz zmienić te wartości. Ważna, choć często bagatelizowana, jest ponadto obecność mechanizmu obrotowego i mobilność mebla. Krzesło biurowe ergonomiczne bez kółek zapewnia stabilność podczas pracy przy blacie, a możliwość obracania pozwala szybko i wygodnie wstać od stołu. Tego typu udogodnienia dobierz w zależności od charakteru Twojej profesji.


Co jeszcze jest ważne?


Fotel ergonomiczny umożliwia przyjęcie prawidłowej i zdrowej postawy także dzięki odpowiedniej głębokości siedziska. Nie powinno być ono głębsze niż suma długości uda wraz z pośladkami. Zbyt głębokie uniemożliwi zgięcie nóg w kolanach i oparcie stóp płasko o podłogę lub podnóżek. Poza tym wymusza nienaturalne wygięcie kręgosłupa w lędźwiowym i piersiowym odcinku, sprawiając, że wygina się on w hiperłuk. To szczególnie ważne, jeśli pracujesz w trybie Home Office, a podczas pracy lubi Ci towarzyszyć dziecko. W trosce o jego zdrowie unikaj pozwalania mu korzystania ze swojego fotela.Jeśli masz trudności z doborem głębokości siedziska, pamiętaj, że lepiej, aby było ono płytsze niż zbyt głębokie. Aby usiąść komfortowo i zdrowo, a przy okazji bezpiecznie, wystarczy, że oprzesz pośladki w 2/3 ich długości. Co ciekawe niektóre fotele ergonomiczne do pracy na stojąco funkcjonują w myśl tej zasady, przybierając postać specjalnych taboretów. Służą one tylko do wsparcia poprzez lekkie podparcie ciała. Wybierając odpowiedni dla siebie model, zwróć uwagę także na wysokość oparcia. To szczególnie ważny element w modelach z zagłówkiem. Jeśli fotel ergonomiczny z zagłówkiem nie ma funkcji regulacji wysokości i nachylenia, dobrze jeśli będzie znajdował się nie tyle za głową, co może wskazywać nazwa, ile na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa.


Dodatkowe udogodnienia


Na komfort i bezpieczeństwo, a także związaną z nimi efektywność pracy, wpływają ponadto dodatkowe elementy konstrukcyjne. Zwróć uwagę na podłokietniki. Sprawdzą się zwłaszcza podczas pracy z komputerem przy biurku na siedząco. Odciążają one przedramiona i ułatwiają utrzymanie prawidłowej sylwetki, czyli takiej, w której ręce są zgięte do kąta prostego w łokciach. Wielkim udogodnieniem bywa nie tylko ich obecność, ale też możliwość regulacji ich wysokości i nachylenia. Niemałe znaczenie ma też podparcie stóp. Podnóżek znosi obciążenia, jakim poddawane są uda podczas siedzenia.


Mężczyzna profilujący ergonomiczny fotel do pracy

Wygląd oraz możliwości technologiczne takiego rozwiązania różnią się w zależności od modelu krzesła. Jeśli jednak fotel ergonomiczny biurowy nie został w niego wyposażony, zadbaj o mobilny podnóżek, który ustawisz pod blatem biurka. Dobrze jeśli będzie on miał możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia powierzchni podpierającej stopy. Przy wyborze fotela zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany. Możliwości jest wiele, a każdą z nich charakteryzują inne cechy, np. siatka zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page