top of page

Jak wybrać biurko dla wysokiej osoby?

Dopasowanie biurka do wzrostu to priorytet ergonomii pracy, ale nie wszystkie modele sprawdzą się dla Ciebie, jeśli masz 180 cm wzrostu. Właściwe wymiary umożliwiają przyjęcie prawidłowej i bezpiecznej pozycji, która umożliwi odciążenie kręgosłupa. Sprawdź, jak dobrze wybrać biurko dla wysokiej osoby!


Optymalne rozwiązania


Siedzenie przy biurku to jedna z najbardziej obciążających aparat ruchu pozycji. Mięśnie grzbietu szybko się męczą i słabną, przez co Twój organizm może szukać kompensacyjnych rozwiązań pozwalających dokończyć wykonanie zlecenia. Po pewnym czasie plecy się zaokrąglają, odruchowo zaczynasz zakładać nogę na nogę lub siadać na jednym pośladku i podpierać głowę ręką o blat stołu. Nieergonomiczne stanowisko pracy to jedna z głównych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa, bólów głowy czy problemów krążeniowych nóg oraz pogorszenia wydajności pracy ze względu na zły stan zdrowia, trudności w koncentracji i narastający z tego powodu stres, który nakręca błędne koło.Szczególne znaczenie na komfort pracy ma wysokość biurka ergonomicznego. Optymalnie dobierany jest on w ten sposób, aby podczas siedzenia lub stania blat umożliwiał wygodne i lekkie oparcie na nim przedramion zgiętych w łokciach do kąta prostego, jednak nie wszystkie modele biurek będą komfortowe i bezpieczne dla Ciebie. Za standardowe wymiary przyjmuje się wysokość 70-75 cm. To jednak wartości tylko dla osób o wzroście ok. 170 cm. Biurka dla wysokich osób z kolei, czyli mierzących 180 cm powinny być inne. Zbyt niskie sprzyjają pochylaniu sylwetki do przodu, wysunięciu ramion oraz opadaniu głowy, co sprzyja wielu powikłaniom. Przeciążony w ten sposób organizm może domagać się częstszych i dłuższych przerw. Sprzyja to nie tylko rozkojarzeniu, ale zwiększa także ryzyko konieczności różnego rodzaju zwolnień lekarskich, a nawet utraty klientów czy przegapienia nowych kontrahentów.


Biurko dla wysokiej osoby


Biurko dla osoby wysokiej musi być dopasowane do indywidualnych cech antropometrycznych jego użytkownika. W standardowych modelach, czyli bez możliwości regulacji zmiany wysokości, blat znajduje się na wysokości zwykle 76 cm. To wartości, które umożliwiają wygodne i ergonomiczne warunki pracy osobie o wzroście 180 cm. Już nawet 2 cm poniżej tego poziomu mogą sprawiać, że odczujesz dyskomfort i szybszą męczliwość przy pracy. Przy wyborze właściwej wysokości do swoich potrzeb dla ułatwienia możesz kierować się także prostą zasadą matematyczną, która mówi, że powyżej 180 cm wzrostu użytkownika na każde dodatkowe 5 cm. Należy dodać 2 cm do standardowej wysokości biurka, czyli 76 cm. To oznacza, że np. jeśli masz 185 cm wzrostu, to ergonomiczne warunki pracy umożliwią Ci biurka dla wysokich osób mierzące 78 cm wysokości, a jeśli 190 cm, to wygodne i bezpieczne będą modele z poziomem blatu na 80 cm itd. Dobrym rozwiązaniem dla wysokiej osoby będzie biurko regulowane elektrycznie.Dobry sklep z ergonomicznymi meblami biurowymi oferuje możliwość personalizacji wybranego przez Ciebie modelu biurka, aby odciążyć Cię od kłopotliwych dylematów i zapewnić Ci odpowiednie warunki pracy. Dzięki temu możesz kompleksowo dopasować wymiary mebla do swojego wzrostu i charakteru pracy. Alternatywną propozycją na biurko dla osoby wysokiej jest model z regulacją wysokości. Posiadają one najczęściej spory, bo kilkudziesięciocentymetrowy, zakres regulacji. To pozwala na precyzyjne dopasowanie ustawienia wysokości blatu do potrzeb użytkownika. Takie biurko sprawdzi się w trybie pracy Home Office zarówno, jeśli nie masz stałej wyznaczonej przestrzeni roboczej, jak i w Twojej indywidualnej pracowni. Dzięki możliwości zmiany wysokości w dowolnym momencie pracy możesz szybko i wygodnie zmienić pozycję z siedzącej na stojącą odwrotnie, kiedy tylko poczujesz potrzebę złagodzenia powstałych napięć przykręgosłupowych czy na nogach od długotrwałego przebywania w jednej pozycji.


Kobieta pracująca przy komputerze

Biurko dla wysokiej osoby do pracy stojącej i z komputerem


Pamiętaj, że również biurko dla osoby wysokiej do pracy stojącej musi zapewniać właściwe podparcie kończyn i odciążenie pleców. Przy wyborze kieruj się zasadą, która mówi o kącie prostym w łokciach przy podparciu przedramion na blacie. Wysokość biurek w tym przypadku jest zupełnie inna. Jeśli mierzysz np. 180 cm, to optymalnie blat powinien znajdować się a poziomie ok. 115-120 cm. Dopasowanie biurka do wzrostu jest priorytetem ergonomii pracy, ale na Twój komfort, bezpieczeństwo i wydajność może wpływać także głębokość blatu. To szczególnie ważna wartość, jeśli używasz komputera zarówno stacjonarnego, jak i laptopa. Zbyt wąski nie zapewni przestrzeni roboczej i ogranicza miejsce na wygodne ułożenie rąk w stosunku do klawiatury i myszki, co sprzyja przyjmowaniu niewłaściwej postawy ze względu na niewystarczający dystans od monitora. Optymalną głębokością na biurko dla wysokiej osoby jest 80 cm. Zapewnia ona dobrą odległość ekranu od twarzy, a także umożliwia przyjęcie i utrzymanie naturalnej pozycji ciała. Pamiętaj przy okazji, że najlepiej, aby krawędź ekranu znajdowała się na linii Twojego wzroku.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page