top of page

Jak wybrać biurko dla dziecka, które posłuży na lata?

Biurko, obok łóżka, komody czy szafy, to jeden z podstawowych mebli każdego dziecięcego pokoju. Miejsce do rysowania, czytania i nauki powinno być ergonomiczne, a zatem dostosowane do budowy ciała małego użytkownika. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę, jak długo mebel będzie spełniał swoją funkcję i odpowiadał na potrzeby dziecka. Dobrym wyborem będzie biurko, które rośnie wraz z dzieckiem, stając się tym samym meblem na lata.


Biurko rosnące z dzieckiem, czyli jakie?


Dużym wyzwaniem dla rodziców jest urządzenie pokoju dziecięcego, kiedy pociecha zaczyna naukę w szkole. Wtedy właśnie z pomieszczenia wypełnionego głównie zabawkami wnętrze przeistacza się w pokój ucznia. Pierwszoklasista potrzebuje już zatem nie tylko miejsca do zabawy, ale też nauki. Niezbędnym wyposażeniem każdego pokoju zaczynającego przygodę ze szkołą malucha będzie zatem biurko. Choć tak naprawdę miejsce w postaci niewielkiego stolika lub właśnie biurka powinno się znaleźć w pokoju malucha już nawet wcześniej. Dzieci przecież uwielbiają rysować, kolorować i wykonywać przeróżne prace plastyczne, które wymagają wygodnej pozycji. Już zatem urządzając pokój dla 5-6-latka, warto pomyśleć o zaopatrzeniu go w dostosowane do jego potrzeb biurko. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie biurko rosnące wraz z dzieckiem, które wystarczy na lata.Biurko, które rośnie wraz z dzieckiem, to mebel regulowany i ergonomiczny. Taki rodzaj pozwala na regulację wysokości blatu, dzięki czemu można ją idealnie dopasować do wzrostu malucha. Wiele dostępnych na rynku modeli biurek regulowanych umożliwia również regulację kąta nachylenia blatu, co ułatwia wykonywanie różnorodnych prac, przykładowo rysowanie. Biurko rosnące wraz z dzieckiem doskonale odpowiada na potrzeby najmłodszych użytkowników, jest wygodne i dostosowane do budowy ich ciała, a to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko rozpoczyna naukę szkolną i spędza więcej czasu w pozycji siedzącej. Regulowany mebel wymusi na dziecku zachowanie prawidłowej postawy, która sprzyja zdrowiu kręgosłupa. Będzie idealnym rozwiązaniem dla pierwszoklasistów, ale też młodszych dzieci, które rysują, grają w gry lub układają puzzle przy biurku.


Biurko, które rośnie z dzieckiem – dlaczego warto je wybrać?


Biurka rosnące wraz z dzieckiem niwelują wiele problemów związanych z dość intensywnym okresem wzrostu malucha. Dzieci potrafią bowiem momentalnie wyrastać nie tylko z ubrań czy zabawek, ale też mebli. Warto zatem zwrócić uwagę na wersje, które starczą na lata. Jakie są ich zalety?


Zobacz także: 5 powodów bólu szyi


  • Oszczędność pieniędzy i miejsca – zakup zwykłych mebli dla stale rosnącego dziecka musielibyśmy dokonywać co około 2-3 lata. Inaczej maluch z nich wyrośnie, przy biurku będzie mu zwyczajnie niewygodnie i może przyjmować mało prozdrowotną postawę. Tymczasem inwestycja w biurko regulowane to nie tylko jednorazowy wydatek – oszczędzamy więc na zakupie kilku sztuk mebli w przeciągu kilku, a nawet kilkunastu lat, ale też na miejscu. Starych, niepotrzebnych mebli, które może nawet nie zdążyły się zniszczyć, nie musimy na siłę upychać na strychu czy piwnicy.

  • Mebel uniwersalny – biurko regulowane to doskonały wybór w przypadku niewielkiej przestrzeni i kilkorga dzieci w wieku szkolnym. Pokoje dziecięce nie należą najczęściej do największych pomieszczeń, trudno zatem upchnąć w nich dwa czy trzy biurka, jeśli zajmuje je kilkoro dzieci. Mebel, który umożliwia regulację wysokości blatu, zapewni każdemu uczniowi niezależnie od wzrostu wygodną i bezpieczną dla zdrowia naukę w pozycji siedzącej.

  • Biurko dobre dla kręgosłupa – w pozycji siedzącej już od czasów szkolnych spędzamy większość czasu w ciągu dnia. Maluchy odrabiają przy biurkach lekcje, uczą się, malują, a później grają na komputerze. Tymczasem klasyczne meble potrafią być źle wyprofilowane i niedopasowane do wysokości użytkownika, co wpływa na jego nieodpowiednią postawę podczas nauki. Długie godziny garbienia się odbiją się w przyszłości schorzeniami kręgosłupa i dotkliwymi bólami pleców. Odpowiednią postawę przy biurku zapewni dziecku tylko mebel idealnie dostosowany do jego budowy ciała. Kupując biurko z regulacją wysokości blatu, będziemy mogli w trakcie mijających lat kilkukrotnie zmieniać wysokość mebla, a tym samym dopasowywać go do zmieniającego się dynamicznie wzrostu ucznia.


Fotel rosnący z dzieckiem – ważne uzupełnienie biurka


Wybierając biurko ergonomiczne, które rośnie wraz z dzieckiem, nie możemy zapominać o drugim bardzo ważnym elemencie każdego pokoju ucznia, czyli krześle. Fotel biurowy w takim samym stopniu jak biurko ma ogromny wpływ na zachowanie prawidłowej postawy w trakcie długich godzin w pozycji siedzącej. Komfortowe i odpowiednio wyprofilowane krzesło zapewni wygodną i wspierającą kręgosłup postawę podczas czytania, pisania czy malowania przy blacie. W tym przypadku swoją uwagę warto również zwrócić na mebel regulowany. Fotel do biurka dziecka powinien zatem zapewniać kilka stopni regulacji – wysokości siedziska, wysokości podłokietników i kąta nachylenia podparcia. Wybierając krzesło i dostosowując jego ustawienia do budowy ciała dziecka, należy zwrócić uwagę na jego pozycję w trakcie siedzenia. Stopy powinny spoczywać płasko na ziemi, a uda z łydkami powinny tworzyć kąt prosty. Siedzisko nie może być zbyt głębokie, ale uda powinny się na nim opierać w co najmniej ⅔ długości. Należy zwrócić uwagę też na podparcie, które powinno zapewniać oparcie dla całego kręgosłupa i być przy tym prawidłowo wyprofilowane.


Dziewczynka rysująca obrazek, z opaską na głowie

Wybór biurka, które rośnie z dzieckiem, będzie najlepszą decyzją nie tylko pod względem ekonomicznym, ale też zdrowotnym. Regulowany mebel zapewni nie tylko komfort podczas nauki, ale też wymusi zdrową pozycję młodego kręgosłupa. Niezbędnym uzupełnieniem regulowanego biurka będzie odpowiednio wyprofilowany i dopasowany do dziecka fotel.


Oprócz biurek regulowanych elektrycznie mamy w ofercie także stoły na wymiar. Sprawdź!


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page