top of page

Jak urządzić biuro zgodnie z zasadami ergonomii?

W dobie powszechnie wybieranej przez pracowników home office jako możliwej formy pracy stajemy przed koniecznością zaaranżowania biura w przestrzeni domowej. Dla komfortowej i wydajnej pracy warto zatem wydzielić osobne miejsce z wygodnym biurkiem i krzesłem, w którym będziemy oddawać się obowiązkom zawodowym. Jak jednak je urządzić, aby spełniało podstawowe zasady ergonomii?


Jak urządzić biuro – ergonomia w pracy biurowej


Biuro, zarówno to firmowe, jak i domowe, powinno zostać zaprojektowane według zasad ergonomii. Głównym założeniem owej dziedziny jest przygotowanie stanowiska pracy w taki sposób, aby w jak największym stopniu odpowiadało potrzebom jego użytkownika. Ergonomia ma na celu nie tylko zwiększenie efektywności pracownika, ale też jego zadowolenie z pracy, polepszenie zdrowia i kondycji fizycznej.


W dzisiejszych czasach praca biurowa w większości przypadków polega na wielogodzinnej pracy przy biurku przed komputerem. Tymczasem długie godziny w ciągu dnia spędzone w pozycji siedzącej negatywnie odbijają się na zdrowiu i kondycji fizycznej pracowników. Dochodzi do bólów pleców, które mogą być następstwem problemów z kręgosłupem, bólów głowy czy pogarszania się wzroku. Ergonomiczne stanowisko pracy może jednak te przykre dolegliwości znacznie złagodzić i nie doprowadzić do niekorzystnych zmian w organizmie w przyszłości. Spełniające potrzeby użytkowników biurko, krzesło biurowe i pozostałe elementy wyposażenia biurowego wpływają również na zwiększenie komfortu pracowników, a tym samym ich motywację do pracy i koncentrację na obowiązkach zawodowych. Czym zatem kierować się podczas aranżacji i jak urządzić gabinet, tak aby odpowiadał zasadom ergonomii?Jak urządzić biuro w pracy i w domu – podstawowe zasady ergonomii


Biuro domowe i firmowe powinno być przede wszystkim bezpieczne i wygodne dla jego użytkownika. Najważniejszymi zasadami przy jego urządzaniu są zasady ergonomii, które odpowiadają za higieniczny warunki pracy. Są to:


  • Wielkość i wymiary biura – dla każdego pracownika należy przewidzieć co najmniej 13 m³ wolnej przestrzeni i 2 m² wolnej powierzchni podłogi. W przypadku miejsc, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i w których pracownicy będą przebywać dłużej niż 4 godziny, ich wysokość powinna wynosić co najmniej 3 m.

  • Okna – powinny być wyposażone w przesłony słoneczne, którymi można sterować automatycznie lub ręcznie w razie konieczności.

  • Oświetlenie – najkorzystniej, aby biuro oświetlane było zarówno światłem słonecznym – jak najdłużej w ciągu dnia – jak i sztucznym.

  • Temperatura i wentylacja – w pomieszczeniu biurowym temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Biuro może być wyposażone w klimatyzację, a koniecznością jest sprawna i odpowiednio dobrana wentylacja.

Jak urządzić biuro – ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze


Większość pracowników biurowych długie godziny spędza przy komputerze. Urządzając stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów związanych ze stanowiskiem komputerowym. Najważniejsze to:


  • Biurko ergonomiczne – wygodne i na tyle szerokie, aby zmieściło nie tylko komputer, ale różnego rodzaju przedmioty niezbędne do pełnienia obowiązków zawodowych. Wysokość mebla dopasowujemy do wzrostu pracownika, gdyż standardowe wysokości biurka – 72-75 cm – odpowiadają jedynie osobom o średnim wzroście do 170-175 cm. Chcąc uniknąć garbienia się i obciążania kręgosłupa w trakcie siedzenia przy nieodpowiednio dobranym biurku, warto zainwestować w model regulowany. Jego zaletą będzie nie tylko idealne dopasowanie do budowy ciała jego użytkownika wysokość blatu, ale również możliwość pracy dla kilku osób bez względu na ich wzrost. Niektórzy producenci sprzętów biurowych oferują również biurka regulowane zapewniające zakres regulacji do pozycji stojącej, która na zmianę z siedzącą będzie wysoce prozdrowotną opcją dla pracowników biurowych.

  • Krzesło – wyposażone w kilka możliwości regulacji – wysokości siedziska, wysokości podłokietników i kąta nachylenia oparcia. Modele obrotowe z wyprofilowanymi oparciami, które odwzorowują naturalne wygięcia kręgosłupa, to zdecydowanie najbardziej ergonomiczny wybór.

  • Monitor – nie powinien być ustawiony bezpośrednio na blacie, a na podkładce, dzięki której kąt obserwacji ekranu wyniesie około 20-50 stopni. Dla dobra wzroku pracowników monitor powinien stać w odległości co najmniej 40 cm od oczu. Co więcej, warto pamiętać, że ekran powinien być ustawiony prostopadle do okna. W innym przypadku światło słoneczne będzie się w nim odbijać i utrudniać pracę.

  • Klawiatura – powinna leżeć na blacie lub wysuwanej półce pod biurkiem. W pracy na klawiaturze istotny jest układ rąk pracownika. Nadgarstki powinny być stale podparte na biurku, natomiast łokcie nie mogą wisieć – dlatego tak ważne jest krzesło z regulowanymi podłokietnikami.


Ergonomiczne biuro to korzyść nie tylko dla pracowników, ale też dla firmy. Wygodne, bezpieczne i sprzyjające zdrowiu stanowisko pracy poprawia ich wydajność i koncentrację, a także zwiększa zadowolenie z miejsca pracy.

Kobieta przy biurku rozmawiająca przez telefon

Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka regulowanego elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page