top of page

Jak dopasować biurko do pracy stojącej?

Biurko do pracy na stojąco powinno zapewnić swobodne i pewne podparcie dla ramion. Taka wysokość umożliwi przyjęcie komfortowej i bezpiecznej postawy. Do wyboru masz wiele możliwości, w tym personalizowane biurka z możliwością regulacji i innymi dodatkowymi udogodnieniami lub klasyczne modele.


Wysokość biurka do pracy na stojąco


Biurko ergonomiczne to jedno z najbardziej istotnych elementów wpływających na komfort pracy przy komputerze, z dokumentami czy innych profesjach wymagających użycia blatu. Aby jednak spełniało ono swoje funkcje prawidłowo i umożliwiało Ci wydajną pracę, musi być odpowiednio dopasowane zwłaszcza pod względem wysokości. To parametr, który dopasowuje się indywidualnie do użytkownika, a w zasadzie do jego wymiarów antropometrycznych i charakteru pracy. Optymalne biurko do pracy na stojąco mierzy ok. 70-90 cm. Pozwala ono jednak na użytkowanie go przez osoby o wzroście 170-180 cm. Jeśli jesteś niższą lub wyższą osobą, musisz adekwatnie zmienić wymiary wysokości blatu. Pamiętaj, że warto zostawić sobie kilka centymetrów zapasu. W obliczeniach wymiarów cenna bywa zasada, która mówi, żeby od całkowitego swojego wzrostu odjąć 100 cm i zostawić 5-10 cm marginesu. To znaczy, że jeśli mierzysz np. 160 cm, odpowiednie może być dla Ciebie biurko o wysokości np. 60-70 cm.Podczas pomiarów weź też pod uwagę grubość blatu! Ergonomicznym rozwiązaniem jest biurko do pracy na stojąco z regulowaną wysokością i kątem nachylenia blatu. Bez względu na model powinno ono i tak zapewnić Ci lekkie, ale stabilne podparcie przedramion zgiętych w łokciach do kąta prostego. Wysokość biurka do pracy na stojąco możesz dopasować też indywidualnie w salonie. Jednym z najważniejszych kryteriów dobrego wyboru jest przyjęcie naturalnej postawy stojącej przy blacie, czyli wyprostowanej z ramionami ułożonymi płasko na stole i znajdowanie się w odległości od krawędzi blatu ok. 15-20 cm.


Za duże lub za małe biurko do pracy na stojąco


Ergonomiczne biurko to inwestycja dla zdrowia i rozwoju zawodowego. Spędzając czas na realizacji projektów w wygodnej pozycji, minimalizujesz ryzyko przeciążeń statycznych układu ruchu. Wbrew pozorom również podczas pracy przy komputerze możesz nabawić się kontuzji czy różnorodnych zespołów bólowych. Szczególnie narażone na obciążenia tego typu są kręgosłup, nogi i obręcz barkowa, dlatego odpowiednie biurko stanowi wielkie wsparcie w profilaktyce, ale też leczeniu niektórych chorób i wad postawy. Zbyt wysoki blat lub też zbyt niski sprzyjają powstaniu nie tylko nadmiernych napięć mięśniowo-stawowych, ale także tzw. punktów spustowych, czyli bolesnych zgrubień na kształt guzków stworzonych z pasm włókien mięśniowo-powięziowych zlokalizowanych nierzadko w okolicach łopatek, które wymagają specjalistycznej rehabilitacji.Odpowiednią wysokość biurka do pracy stojącej możesz uzyskać, nie tylko regulując blat czy kupując model klasyczny dopasowany do wzrostu. Podobny efekt możesz osiągnąć także z pomocą ergonomicznego krzesła w formie taboretu, który umożliwia utrzymanie pionowej pozycji z jednoczesnym odciążeniem pleców i kończyn dolnych za sprawą nie tyle oparcia, ile podkolannika i odpowiedniego siedziska. Umożliwia on przyjęcie wygodnej, wyprostowanej, ale lekko rozluźnionej sylwetki. Dzięki możliwości regulacji wysokości krzesła uzyskasz odpowiednie ułożenie ciała względem biurka niezależnie od zaawansowania technologicznego i modelu. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj tylko o zasadzie ułożenia na blacie przedramion. Zawsze powinny być zgięte w łokciach, a użytkownik znajdować się w kilkunastocentymetrowym odstępie od krawędzi blatu.


Co jeszcze jest ważne?


Praca przy biurku na stojąco może być jeszcze bardziej komfortowa i efektywna, jeśli podczas zakupu ergonomicznego mebla zwrócisz uwagę na jego dodatkowe udogodnienia. Zostały one stworzone z myślą o wymagających niestandardowych rozwiązaniach ułatwiających organizację przestrzeni roboczej i realizację projektów w zawodach i na zajęciach. Personalizacja biurka do pracy stojącej pozwala na wiele możliwości. W zależności od Twoich potrzeb możesz, np. zdecydować się na dodatkową ściankę tylną lub boczną, moduł szufladowy czy szafkowy, rynienkę na akcesoria, profilowany blat, otwory na kable czy miejsca na adaptery do stojaków różnego rodzaju, w tym na lampę i podstawkę do laptopa.Mężczyzna pracujący na komputerze, przy biurku na stojąco

Ergonomiczne meble zapewniają odpowiednią ilość światła, dlatego innowacyjne modele mogą być też wyposażone we wbudowane listwy lub zony ze zmienną temperaturą źródła światła. Takie rozwiązanie chroni oczy i zapobiega nagrzewaniu się otoczenia. Biurko do pracy na stojąco musi też być odpowiednio głębokie, nawet jeśli korzystasz tylko z komputera. Blat nie powinien być węższy niż 70-80 cm. Takie wymiary pozwalają ustawić monitor w odpowiedniej odległości. Jeśli zdecydujesz się na ergonomiczne biurko z regulacją wysokości, możesz wybrać pomiędzy manualnym a elektronicznym mechanizmem kontroli wysokości.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka regulowanego elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page