top of page

Jak dbać o kręgosłup?

Siedzący tryb życia dotyczy coraz większej liczby osób – siedzimy nie tylko w pracy, ale często też w czasie wolnym. Tymczasem jest to nienaturalne dla naszego kręgosłupa, który zostaje w ten sposób narażony na choroby i zwyrodnienia. Jakie dobre praktyki stosować, by uniknąć problemów z plecami w dłuższej perspektywie?


Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia – o czym pamiętać?


Gdy siedzimy, nasz kręgosłup jest narażony na różne obciążenia. Proces ten można minimalizować, świadomie przybierając postawę, która wspiera naturalne krzywizny kręgosłupa. Od czego zacząć?


Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego krzesła, które ma solidne podparcie dla odcinka lędźwiowego. Krzesło powinno pozwalać na swobodne opieranie się plecami na całej długości kręgosłupa i utrzymanie stóp płasko na podłodze. Kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Wysokość krzesła należy dostosować w taki sposób, aby biodra znajdowały się mniej więcej na tej samej wysokości, co kolana. Podłokietniki, jeśli są dostępne, powinny umożliwiać swobodne oparcie rąk, bez konieczności podnoszenia ramion.


Podczas siedzenia staraj się też unikać skrzyżowania nóg, ponieważ może to prowadzić do nierównowagi w biodrach i różnych partiach kręgosłupa. Najlepiej, jeśli obie stopy swobodnie spoczywają na podłodze.Problemy z kręgosłupem? Zwróć uwagę na monitor i akcesoria


Ekran komputera powinien być ustawiony na wysokość oczu, aby głowa była w neutralnej pozycji, a szyja nie była pochylona do przodu. Klawiatura i mysz powinny być umieszczone tak, aby ramiona były w luźnej pozycji, a nadgarstki proste (wykrzywianie nadgarstków jest relatywnie częstym problemem wśród osób pracujących przy komputerze, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt).Ważne jest też, aby co pewien czas zmieniać pozycję i robić przerwy. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może prowadzić do napięć i bólów, dlatego zaleca się wstawanie i niewielką aktywność fizyczną (np. rozciąganie) co około 45-60 minut.A może praca na stojąco?Praca na stojąco zmniejsza nacisk na dolny odcinek kręgosłupa w porównaniu do pracy w pozycji siedzącej. Jak wspomnieliśmy, długotrwałe siedzenie może prowadzić do zwiększonego obciążenia krążków międzykręgowych, a w dalszej konsekwencji do ich zwyrodnień, dyskomfortu i bólu. Tymczasem praca na stojąco pozwala na bardziej równomierne rozłożenie ciężaru ciała, zmniejszając ryzyko przeciążeń. Może również poprawić ogólną postawę. Siedzenie przez długie godziny często prowadzi do przygarbienia, pochylania się do przodu, przykurczów mięśni i innych zmian w układzie ruchu. Stojąc, łatwiej jest utrzymać kręgosłup w naturalnej, pionowej pozycji – bez ucisków i zniekształceń.


Możliwość zmiany pozycji z siedzącej na stojącą jest też korzystne dla mięśni (które w pozycji siedzącej mają tendencję do trwałego przykurczania się). Takie działanie również w poprawie krążenia i zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów.


I co bardzo istotne w trakcie pracy, biurko z elektryczną regulacją wysokości może również pomóc w poprawie koncentracji i zwiększyć produktywność. Powtarzane zmiany pozycji dodają energii i niwelują znużenie.Jak działa biurko elektryczne?


Biurko z elektryczną regulacją wysokości jest w pełni zautomatyzowane, co pozwala na płynne i precyzyjne dostosowanie poziomu blatu do preferowanej wysokości. Sterowanie odbywa się przy pomocy wygodnego panelu, umieszczonego na blacie lub na jego spodniej stronie.


Zmianę wysokości można przeprowadzić jednym przyciskiem, a cały proces trwa kilka sekund. Możliwe jest również zapamiętanie kilku różnych ustawień wysokości. To bardzo przydatne w sytuacji, gdy z jednego biurka korzysta kilka osób. Takie biurka są również wyposażane w czujniki, które wykrywają przeszkody podczas podnoszenia lub opuszczania blatu. W przypadku wykrycia potencjalnej kolizji mechanizm zatrzymuje się, chroniąc przed uszkodzeniem biurko lub przedmioty w jego otoczeniu.


Jak dbać o kręgosłup? Najważniejsze zasady

  • Utrzymuj prawidłową postawę – podczas siedzenia, stania i chodzenia. Gdy siedzisz, używaj krzesła z podparciem dla odcinka lędźwiowego i stawiaj stopy płasko na podłodze. Jednocześnie unikaj zbyt długiego siedzenia w jednym miejscu; regularnie wstawaj i rozciągaj się. Spróbuj wyrobić w sobie nawyk świadomej kontroli własnej postawy co określony czas – i na bieżąco koryguj ewentualne błędy.

  • Unikaj noszenia ciężkich przedmiotów – jeśli musisz coś podnieść, upewnij się, że robisz to w prawidłowy sposób: uginaj kolana i staraj się minimalizować zginanie kręgosłupa (nie podnoś ciężkich przedmiotów „na prostych nogach”).

  • Pamiętaj o aktywności – aktywność fizyczna (pływanie, joga, a nawet zwykły spacer) pomaga wzmocnić mięśnie pleców i poprawić elastyczność kręgosłupa.

  • Zadbaj o ergonomię miejsca pracy – jak już napisaliśmy, upewnij się, że biurko, krzesło i komputer są odpowiednio ustawione.

  • Unikaj długotrwałego siedzenia – jeśli jednak tego wymaga Twoja praca, zadbaj o regularne przerwy i zmieniaj pozycję. Biurko z elektryczną regulacją wysokości sprawdzi się tutaj idealnie.

  • Zadbaj o materac – specjaliści zalecają sen na twardym lub średnio twardym materacu, który dobrze wspiera kręgosłup. Należy również unikać spania na brzuchu.

  • Ćwicz, kiedy to możliwe, aby uniknąć choroby pleców przyszłości – pamiętaj, że proste ćwiczenia rozciągające kręgosłup i inne partie ciała możesz wykonać w prawie każdym momencie. W trakcie pracy, na przystanku autobusowym, czy podczas gotowania. Nawet najbardziej zajęta osoba jest w stanie wygospodarować kilka minut dziennie dla własnego zdrowia.


Jeśli zauważasz u siebie pierwsze problemy z kręgosłupem (m.in. ból, dyskomfort, czy zmiany w postawie ciała) skorzystaj z pomocy ortopedy lub fizjoterapeuty. Im szybciej zauważysz pierwsze sygnały i zaczniesz pracować nad postawą, tym większe szanse na szybką poprawę.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page