top of page

Industrialne wnętrze – czym się cechuje?

Styl industrialny bardzo często nazywany jest również loftowym, ponieważ są do siebie podobne, jednak wciąż nie takie same. Oba te hasła przeplatają się na rynku aranżacyjnym nieprzerwanie od kilku lat. Industrialna sekwencja widoczna jest w wielu domach i mieszkaniach osób, które lubią nieco chłodny, stonowany styl. Przyszedł on do nas w latach 50. XX wieku, kiedy to zaczęto tworzyć nowe aranżacje na terenach opuszczonych terenów przemysłowych, aby następnie oddawać je do zamieszkania. To, co jest najbardziej charakterystyczne dla stylu industrialnego, to duża, wolna przestrzeń, choć efekt ten można stworzyć również w mieszkaniach o mniejszym metrażu. Wszystko skupia się na szczegółach – to w nich tkwi istota industrialnych wnętrz.


Wnętrze industrialne – jakie kolory je charakteryzują?


Wnętrza w stylu industrialnym projektowane są raczej w neutralnych, niewyzywających barwach. Przeważnie ogranicza się je do dwóch, trzech kolorów. Najczęściej jest to kolor biały, szary, czarny, a czasem również beżowy. Materiały widoczne w zasięgu wzroku to głównie metal, szkło i czasem drewno. Dziś zaczyna się nieco eksperymentować z industrialnym stylem poprzez rozszerzanie palety barw lub inne szczegóły. W tym przypadku stawia się na ocieplenie wnętrza np. butelkową zielenią lub inny, głęboki kolor. Gdzieniegdzie widać gruby dywan lub koc w ciepłym odcieniu.Styl industrialny wnętrza – najbardziej charakterystyczne elementy


Istnieje kilka elementów, które uwydatniają industrialny charakter pomieszczenia. Mowa przede wszystkim o tym, co może kojarzyć się z przemysłowym klimatem.


  • Nagie okna – we wnętrzach industrialnych okna są właściwie nieprzesłonięte. W pomieszczeniach w tym stylu przeważnie nie zawiesza się firan czy zasłon. Wiele osób zamiast tego decyduje się na zamontowanie rolet, które dopasują się do danego wystroju. Dodatkowo sprzyjają one zachowaniu prywatności. Jednak w ciągu dnia podciągnięte do góry, pozwalają na dopływ światła. Industrialne wnętrze w bloku w mieszkaniu o mniejszym metrażu również jest możliwe. Często sprawę ułatwiają duże okna, ponieważ optycznie powiększają one pomieszczenia.

  • Regały z metalu – to również cecha charakterystyczna dla stylu industrialnego. Metalowy stelaż i takie same lub drewniane półki idealnie komponują się i nadają ducha pomieszczeniom tworzonym w tej kompozycji aranżacyjnej.

  • Gra świateł – w stylu industrialnym można pozwolić sobie na dużą ilość światła, ale w minimalistycznej oprawie. Im więcej lamp, tym lepiej. Jeżeli jeszcze do tego doda się duże okna, wówczas optyczna przestronność jest zapewniona.

  • Surowa forma mebli – oprócz metalowych regałów na książki warto zainteresować się również innymi meblami „z duszą” o surowej formie. Mogą to być meble w stylu retro, ale w neutralnych kolorach. Wiele osób wybiera drewniane biurka ergonomiczne lub komody.

  • Mała ilość dodatków – w industrialnym stylu nie ma miejsca na dużą ilość bibelotów. W tym przypadku im mniej, tym lepiej. Tu nie ma miejsca na porcelanowe ozdoby i inne dodatki. Jeśli chcesz dodać ciepła, zdecyduj się na puchate poduchy, koc czy ścianę z roślinami. Pamiętaj jednak, aby zachować kolorystyczną spójność.

Powyższe elementy charakteryzują typowe wnętrze industrialne nowoczesne.


Wnętrza industrialne loftowe – czym się różnią od industrialnych?


Na samym początku zostało wspomniane, że styl industrialny jest bardzo często mylony ze stylem loftowym. To prawda, że obie kompozycje aranżacyjne są bardzo podobne do siebie, jednakże jest kilka dostrzegalnych różnic pomiędzy nimi:


  • Przede wszystkim w stylu industrialnym widoczne są częste nawiązania do przeszłych pomieszczeń fabrycznych. Często jest to beton lub cegła na ścianach, metalowe regały czy lampy o bardzo prostych formach. Dostrzegalna jest tutaj również ciemniejsza kolorystyka niż w przypadku loftowego wnętrza industrialnego.

  • Styl loftowy industrialny wyróżnia się większą ilością roślin niż nowoczesny industrialny. Dodatkowo jest tam mniej nawiązań do budynków przemysłowych. Lampy mają bardziej finezyjne kształty, widoczna jest większa ilość kolorowych grafik, odcienie są żywsze. Loftowe mieszkania lubią odcienie żółci i niebieskiego. Widoczniejsze są puchate dywany i miękkie poduszki.

  • To, co je łączy ze sobą oba style, to z pewnością zachowanie przestronności, duże obrazy na ścianach, częsta obecność cegły i betonu i proste dekoracyjne formy. Pomieszczenia loftowe industrialne mają cieplejszy klimat niż nowoczesne industrialne.

wnetrze_biura_w_industrialnym_stylu

Do stylu industrialnego można nawiązać właściwie w każdym pomieszczeniu. Jeśli obawiasz się zachować taką aranżację na całym metrażu domu lub mieszkania, możesz zdecydować się na poszczególne elementy w tym sznycie. Jednak pamiętaj, że każdy styl rządzi się swoimi prawami i należy ze szczególną uwagą podchodzić do ich łączenia. Styl industrialny jest ponadczasowy i pozostawia do wykorzystania wiele wykończeń i mnogość detali, które są jedyne w swoim rodzaju.

Poszukując mebli do biura w industrialnym stylu, koniecznie zapoznaj się z ofertą Motiondesk. Znajdziesz tam wygodę, estetykę, jakość i funkcjonalność.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page