top of page

Historia ergonomicznych biurek


Oczywiście nie jesteśmy w stanie określić powstania pierwszego biurka, które wymusza pozycję stojącą, ale możemy opowiedzieć o historii i przenieść się w czasie, aż do roku 1400! Mówi się, że Leonardo da Vinci namalował Mona Lisę stojąc przy sztalugach używając do tego stojącego biurka. Ergonomiczne biurka stały się bardziej popularne w XVIII i XIX wieku. Często można je było znaleźć w domach i biurach ludzi zamożnych. Rada angielskiego ministra z 1797 r. mogła odegrać dużą rolę w powstaniu tych oto mebli. Job Orton powiedział:„Siedzący tryb życia może być szkodliwy. Dlatego musisz zdecydowanie zadbać o to, aby podczas czytania i pisania utrzymywać ciało w pozycji jak najbardziej wyprostowanej; nigdy nie pochylaj głowy ani nie zginaj piersi. Aby temu zapobiec, powinieneś zaopatrzyć się w stojące biurko.”. W miarę jak Ameryka stała się bardziej uprzemysłowiona, a maszyny zajęły miejsce wielu miejsc pracy, coraz częściej pracownicy siedzieli całe dnie. W rzeczywistości praca siedząca w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 83% od 1950 r., a tylko 20% naszej siły roboczej składa się obecnie z prac aktywnych fizycznie. Coraz więcej badań pokazuje, że siedzenie przez te długie godziny może nas zabijać, zwiększając ryzyko nadciśnienia, otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet raka. Dlatego coraz więcej osób powraca do idei stania podczas pracy i narodziła się nowa „rewolucja stojącego biurka”.

Thomas Jefferson

Prawdopodobnie pierwszą wybitną osobą w Ameryce, która korzystała ze stojącego biurka, był Thomas Jefferson. Autor Deklaracji Niepodległości 3-eci prezydent USA poprosił o stworzenie stojącego biurka z stolarza z Williamsburgu pod koniec 1700 roku. Zaprojektował swoje „wysokie biurko” tak, aby miało 6 nóżek dla zwiększenia stabilności. Biurko posiadało pochyły blat, który można było regulować za pomocą stojaka z korbą. Mówi się, że Jefferson używał tego biurka do rysowania słynnych planów architektonicznych.


Ernest Hemingway

Nagrodzony noblem pisarz Ernest Hemingway był zapalonym „standerem”. W wywiadzie opublikowanym w Paris Review, osoba przeprowadzająca wywiad opisał zachowanie Hemingwaya: „Hemingway, który miał od początku w nawyku miał pozycję stojącą w pracy. Stoi w swoich za dużych mokasynach na wytartej skórze Lessera. — naprzeciwko niego znajdowała się maszyna do pisania i sięgająca do piersi tablica do czytania. Mówi się, że zaczął stać podczas pisania z powodu lekkiej kontuzji nogi, której doznał podczas I wojny światowej, i nauczył się metody stojącego biurka od jednego ze swoich redaktorów”.

Znani użytkownicy stojącego biurka dzisiaj

Donald Rumsfeld nie jest dziś jedynym miłośnikiem stojącego biurka. Pracownicy Facebooka twierdzą, że wielu ich pracowników zapytanych o stojące biurka po opublikowaniu artykułów prasowych na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z siedzeniem przez cały dzień. Powiedzieli, że widzieli wzrost liczby próśb o stojące biurka, od pięciu do ośmiu tygodniowo. Najnowsze badania pokazują, że u pracodawcy Palo Alto w Kalifornii jest obecnie ponad 350 ruchomych biurek. Facebook testował również stację bieżni, która pozwalała pracownikom chodzić lub biegać przy komputerach. Tymczasem rzecznik Google mówi, że wielu pracowników wybiera ruchome biurka, które oferują w ramach programu odnowy biologicznej. Nie wiadomo dokładnie, ilu ich pracowników z nich korzysta. Kate White, była redaktor naczelna Cosmo, mówi, że lubi pisać stojąc w kuchni. „Moja najbardziej szalona sztuczka polega na tym, że regularnie wykonuję swoją pracę na stojąco przy blacie w mojej kuchni. Gdybym miała pracować na siedząco, zasnęłabym”.


Końcowe przemyślenia

Podczas gdy w przeszłości stojące biurka mogły być bardziej zaspokajane dla bogatych lub ekscentrycznych, dzisiejsze regulowania biurka są w zasadzie dostępne dla każdego, kto tego chce. Na rynku dostępnych jest wiele opcji dopasowanych do potrzeb i budżetów biur domowych i biurowych, i prawdopodobnie są one znacznie łatwiejsze w użyciu. Czynnikiem, który pozostał ten sam, są jednak korzyści zdrowotne zapewniane przez stoły stojące, które prawdopodobnie przeniosą ten ergonomiczny trend w meblach w przyszłość.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page