top of page

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze – najważniejsze zasady

Ergonomiczna praca przy komputerze jest ważna ze względu na zdrowie, wygodę i efektywność realizowania projektów zawodowych. Najbardziej istotne znaczenie mają odpowiednio dopasowane meble, w tym ergonomiczne biurko komputerowe i krzesło, ale niemniej ważne jest ustawienie monitora, dobór klawiatury czy obecność podnóżka.


Optymalne warunki stworzysz, organizując odpowiednio przestrzeń roboczą i utrzymując ją w porządku. Ład na blacie podnosi prestiż Twojego stanowiska, bo poza tym, że jest ono praktyczne, to też wygląda bardziej profesjonalnie. Ustaw niezbędne sprzęty w zasięgu ręki, aby nie schylać się i nie wstawać.


Co to jest ergonomia pracy przy komputerze?


Ergonomia pracy przy stanowisku zapewnia komfortowe i bezpieczne warunki wykonywania czynności zawodowych. Właściwie dobrany sprzęt, w tym przede wszystkim meble biurowe, ale też funkcjonalnie ustawione akcesoria, nie tylko chronią ich użytkownika przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ale i usprawniają rozwój zawodowy. Może się wydawać, że praca za biurkiem, również typu home office, nie stanowi zagrożenia i trudno jest przed komputerem zrobić sobie krzywdę, ale nic bardziej mylnego. Nienaturalna pozycja, jaką przyjmujesz, bardzo często nieświadomie w natłoku obowiązków, presji czasu czy ze zmęczenia, np. garbienie, opieranie się na łokciu czy zakładanie nogi na nogę, bywają źródłem wielu problemów dotyczących m.in. układu ruchu. Powodują one zwykle bóle kręgosłupa i nadwyrężenia nadgarstków, drętwienie nóg, uczucie zimnych dłoni czy sztywność karku. Wpływają też na pogorszenie koncentracji i samopoczucie, co w efekcie przekłada się na wyniki Twojej pracy oraz zadowolenie przełożonych i – co najważniejsze – klientów. Ergonomiczne stanowisko komputerowe powinno zapewnić Ci swobodę ruchów, ale przy zachowaniu prawidłowej sylwetki podczas siedzenia lub stania w zależności od charakteru pracy i Twoich preferencji. Chcąc stworzyć optymalne warunki, musisz wziąć pod uwagę zwłaszcza jakość biurka i fotela oraz ich wzajemne położenie, a ponadto jakość i ustawienie monitora oraz rozmieszczenie innego sprzętu.Najważniejsze zasady


Odpowiednie meble muszą umożliwiać przyjęcie naturalnej, wyprostowanej pozycji, która jest najmniej obciążającą dla pleców, bioder i stawów kończyn dolnych. Najważniejsza jest ergonomia siedzenia przy biurku, stania lub przebywania w pozycji półsiedzącej. Blat zawsze powinien znajdować się na wysokości łokci, aby można było wygodnie i lekko oprzeć ręce. Fotel lub taboret z podkolannikiem nie może znajdować się zbyt daleko i zbyt blisko blatu, bo ograniczy swobodę ruchów. Spośród wielu modeli możesz wybrać biurko tradycyjne, ale wówczas dopasuj je do swojego wzrostu, bądź zdecydować się na biurko do pracy na stojąco typu sit-stand z możliwością personalizacji niektórych funkcji. Innowacyjne rozwiązania sprawiają, że użytkownik mniej się męczy, co przekłada się na wytrzymałość pracownika. Poza tym po odejściu od biurka inni domownicy czy współpracownicy mogą z niego korzystać, zmieniając tylko ustawienia do swoich potrzeb. Ergonomia miejsca przy komputerze uwzględnia też jakość fotela. W zależności od rodzaju powinien być on wyposażony m.in. w opcję regulacji wysokości siedziska i podłokietników oraz nachylenia zagłówka i mechanizm obrotowy. Niezbędny jest też podnóżek. Ergonomiczne modele charakteryzuje duży zakres regulacji i szeroki podest. Poza tym na warunki pracy istotnie wpływa również organizacja przestrzeni roboczej.

postawa przy biurku

Ergonomia na stanowisku komputerowym


Komfort zapewni przede wszystkim ustawienie monitora na wysokości nie niższej niż linia wzroku w odległości ok. 50-70 cm od twarzy bokiem do okna. To ważne ze względu na ograniczenie możliwości nieprzyjemnych odblasków od ekranu oraz zmniejszenie ryzyka oślepienia słońcem i męczenia oczu. Jeśli Twój charakter pracy wymaga operowania jednocześnie więcej niż 1-2 aplikacjami i przetwarzaniem wielu danych, zainstaluj dwa monitory lub jeden panoramiczny wysokiej rozdzielczości. Aby móc wygodnie regulować ustawienie ekranu, monitor powinien mieć mobilną podstawkę lub ramię, podobnie jak laptop czy tablet. Myszka i klawiatura oraz inne narzędzia takie jak organizer dokumentów, stojak z długopisami czy notes, najlepiej, aby znajdowały się w zasięgu ręki, ale zarazem umożliwiały oparcie przedramion aż do łokci. Zasady ergonomii pracy przy komputerze pozwalają uniknąć zbędnego schylania się czy wstawania. Uporządkuj stanowisko zgodnie z hierarchią wartości akcesoriów. Nie zajmuj blatu pamiątkami, ramkami na zdjęcia czy kwiatami. Osobiste przedmioty umieść na regale, parapecie czy w innym miejscu. Komputer stanowi Twoje narzędzie pracy, a wszelkie bibeloty w jego zasięgu mogą wpływać na Twoją koncentrację i efektywność. Pamiętaj też o porządku pod biurkiem. W zorganizowanej przestrzeni pracuje się lepiej i bezpieczniej. Koniecznie regularnie wietrz swoje biuro i zatroszcz się o wilgotność powietrza. Mikroklimat, podobnie jak meble, wpływa istotnie na kondycję psychofizyczną.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page