top of page

Biurko na kółkach czy regulowane – na co zwrócić uwagę, wybierając meble do biura?

Dopasowane do naszych potrzeb biurko zapewni nam komfort podczas nauki i pracy. Przy wyborze mebla warto kierować się zarówno estetyką, jak i jego ergonomią. Oprócz klasycznych podłużnych biurek lub wersji narożnych ciekawym rozwiązaniem są również nowoczesne modele regulowane czy też mobilne biurka na kółkach.


Czym kierować się przy wyborze biurka?


Biurka służące nam w domu i biurze do pracy lub nauki muszą być nie tylko dopasowane do aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim naszych potrzeb. Najczęściej meble tego rodzaju powinny oferować odpowiednią ilość miejsca na komputer i ewentualne materiały piśmiennicze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że biurka pod laptop mogą być nieco węższe i mniejsze niż te dedykowane pod komputer stacjonarny. Na blacie ze stacjonarką zmieścić musimy bowiem nie tylko monitor, ale też klawiaturę i mysz. W przypadku biurka dla ucznia czy studenta nieodzowna okaże się również przestrzeń na książki, zeszyty czy inne pomoce do nauki.


Optymalne parametry biurka ergonomicznego będą się zatem różniły w zależności od tego, co na nim postawimy – laptop czy komputer stacjonarny – a także, w jaki sposób będziemy go używać – do pracy, nauki, gier. Przed wyborem konkretnego rodzaju mebla do biura, warto zwrócić uwagę na jego wymiary i rodzaje.


Optymalne wymiary biurka


Mebel biurowy dostosowany do naszej budowy pozwoli nam utrzymać prawidłową postawę ciała, a tym samym zapewni duży komfort pracy. Długie godziny przy biurku, którego wysokość i szerokość dopasujemy do naszego wzrostu, nie będą wydawać się już tak męczące. Wybierając mebel, warto zatem usiąść przy nim i sprawdzić swoją postawę. Jeśli ręce spoczywają swobodnie na blacie, nie garbimy się, a przedramiona uginają się pod kątem prostym, to znaczy, że wybraliśmy odpowiedni model.


Jeśli jednak nie mamy możliwości „na żywo” obejrzeć biurka, możemy sugerować się jego optymalnymi wymiarami, które powinny zapewnić wygodę w trakcie pracy i nauki. Przyjmuje się bowiem, że dla osób o średnim wzroście zalecany jest blat na wysokości około 70-75 cm, natomiast wyższe osoby powinny zwrócić uwagę na biurka o wysokości nawet 80 cm. Jeśli przy meblu ma pracować osoba, która wyróżnia się bardzo wysokim wzrostem lub bardzo niskim, warto rozważyć zakup biurka ergonomicznego regulowanego, które umożliwia swobodną regulację wysokości blatu biurka. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad głębokością mebla biurowego, to należy pamiętać, że najmniej może ona wynosić 70 cm, tak aby pod blatem zmieściły nam się nogi.


Biurka klasyczne


Biurka klasyczne najczęściej o prostokątnym blacie stanowią popularny wybór dla domowych biur. O klasycznym lub designerskim kształcie doskonale wpasowują się w aranżacje nie tylko home office, ale również salonów, kuchni czy też sypialni. Jednym słowem – mogą stanowić atrakcyjny element wnętrza bez względu na jego przeznaczenie. Ustawione w reprezentacyjnym salonie będą doskonale komponować się z jego charakterem.


Wybierając biurka klasyczne, jak w przypadku każdego innego rodzaju biurka, warto zwrócić uwagę na jego rozmiary. Wśród ofert znajdziemy bowiem zarówno klasyczne modele dedykowane pod pracę na laptopie lub komputerze stacjonarnym, jak i naukę uczniów czy studentów. Niewielkie modele pod laptop, które zamierzamy ustawić przykładowo w salonie, zależnie od swojego designu mogą całkowicie nie rzucać się w oczy lub też przykuwać uwagę zaraz po wejściu do wnętrza. Jeśli przy komputerze nie pracujemy na co dzień i przez wiele godzin w ciągu doby, warto rozważyć zakup małego biurka na kółkach, którego dużą zaletą jest mobilność.Biurka narożne


Biurka narożne, które oferują dużą powierzchnię blatu do pracy czy nauki, stanowią drugi najczęstszy wybór wśród konsumentów. Model o narożnym blacie ma taką przewagę nad podłużnym blatem, że można go wkomponować w niemal każde miejsce w biurze. Takie biurko, które bez problemu pomieści zarówno laptop czy komputer stacjonarny, a także książki czy zeszyty, ma jednak typowo biurowy wygląd, jak i to właśnie do biur wybierany jest najczęściej. Biurka narożne zazwyczaj też są meblami stacjonarnymi – nie możemy ich z taką łatwością przemieszczać, co oferują nam biurka komputerowe na kółkach.


Biurka na kółkach


Meblem wyposażonym w kółka, które zapewniają mu mobilność, może być w biurze nie tylko fotel, ale też biurko. Mobilne biurko na kółkach pod laptop czy komputer okazuje się świetnym rozwiązaniem zarówno do biura, jak i domu. W pierwszym przypadku mobilne meble doskonale sprawdzą się w przestrzeni coworkingowej i wszędzie tam, gdzie obowiązki zawodowe nie skupiają się jedynie na pracy przy komputerze. W domu natomiast biurko na kółkach to świetna opcja, jeśli z laptopa korzystamy sporadycznie. Taki mobilny mebel nieużywany może stanąć w niewidocznym miejscu pokoju, kiedy jednak będzie potrzebny, z łatwością przesuniemy go do kanapy. Z takiego rodzaju raczej jednak trudno korzystać w przypadku komputera stacjonarnego, który wymaga sporo miejsca na blacie, a także stałego podłączenia do gniazdka prądowego.


Mężczyzna pracujący na laptopie, siedząc przy biurku

Biurka regulowane


Wybierając biurko do domu czy biura, warto wziąć pod uwagę również modele z regulowanym blatem. Z uwagi na specyficzny wzrost użytkownika standardowe biurka mogą okazać się zwyczajnie niewygodne – biurka regulowane będą w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Świetną opcją okażą się również w takich biurach, w których przy jednym biurku będą pracować osoby o różnym wzroście. Mało tego – meble z regulacją wysokości blatu umożliwiają również pracę na stojąco, gdyż ich zakres regulacji zazwyczaj jest dość spory. Wymienna stojąca i siedząca praca przekłada się na znacznie lepszą kondycję zdrowotną użytkowników.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page