top of page

Biurko na dwa monitory – podstawa domowego biura?

Praca z dwoma monitorami staje się standardem w biurach, także tych domowych. Pozwala wykonywać zadania szybciej i efektywniej, ogranicza znużenie i – przy odpowiednim ustawieniu wysokości ekranów – sprzyja utrzymaniu właściwej postawy ciała. O czym pamiętać, wybierając biurko na dwa monitory i jak je ustawić, by cieszyć się najwyższą ergonomią pracy?


Komputer z dwoma monitorami – zalety

Korzystanie z dwóch monitorów to ogromne ułatwienie w niemal każdej pracy biurowej, niezależnie od branży. Najważniejsze korzyści z takiego trybu pracy, to:

  • Zwiększenie efektywności – szczególnie wtedy, gdy pracuje się z dużą ilością informacji, trzeba analizować dużą ilość danych, porównywać je i zestawiać ze sobą. Pracownik może przeglądać na jednym monitorze dokumenty, a na drugim otworzyć edytor tekstu, w którym pisze – na przykład – podsumowanie ich treści.

  • Lepsza organizacja pracy, poprawa wielozadaniowości – każdy ekran można przypisać do konkretnej funkcji lub zadania, a przełączanie między aplikacjami lub kartami w przeglądarce jest znacznie łatwiejsze, Można też pracować wielozadaniowo, np. uczestniczyć w rozmowie online i wygodnie wyszukiwać potrzebne dane.

  • Wygoda i komfort – biurko z dwoma monitorami ogranicza konieczność przełączania się między oknami przeglądarki, skraca wyszukiwanie informacji, a przez to zmniejsza ogólne zmęczenie i znużenie przy wykonywaniu powtarzalnych czynności. Takie biurko nie zajmuje też wiele miejsca – pracować na dwóch monitorach można już przy 120 cm szerokości.

Dwa ekrany są szczególnie przydatne w takich zawodach jak programowanie, grafika komputerowa, księgowość i analiza danych. Biurko z dwoma monitorami docenią także różnego rodzaju projektanci – architekci, urbaniści, czy inżynierowie.Jak wybrać dobre biurko na dwa monitory?


Jeśli planujesz używać komputera z dwoma monitorami, zwróć szczególną uwagę na wymiary biurka. Przede wszystkim powinno być ono odpowiednie szerokie. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy planujesz ustawić monitory obok siebie. To najczęstszy wariant, choć niektórzy używają dwóch monitorów ustawionych jeden nad drugim (wtedy szerokość biurka nie będzie aż tak istotna). W obu przypadkach jednak ważna będzie głębokość – na biurko powinna zmieścić się klawiatura i mysz, konieczna jest również przestrzeń na wygodne rozłożenie notatek i innych przedmiotów używanych w trakcie pracy. Jeśli na przykład przeglądasz duże arkusze drukowane, zaplanuj więcej miejsca, by móc swobodnie z nimi pracować.


Częstym wyborem do pracy jest monitor w zakresie 20-30 cali. Dla przykładu monitor 27-calowy w standardowych proporcjach 16:9 ma około 60 cm szerokości. Minimalna szerokość biurka na dwa monitory powinna więc wynieść 120 cm, a optymalnie nieco więcej – 140 lub 160 cm. Przy czym wybierając dobry uchwyt/stojak, biurko o szerokości 120 cm będzie wystarczające.


Alternatywą dla uchwytu może być podstawka pod dwa monitory na wymiar, wykonana z litego drewna. Na podstawce 100 cm mieszczą się dwa monitory o przekątnej 27 cali (delikatnie wystając poza jej obrys, możesz też wybrać podstawkę szerszą).biurko z dwoma monitorami


Pamiętaj też, że na rynku dostępne są biurka w wielu wariantach w zakresie wymiarów, co pozwala łatwo dopasować mebel do potrzeb. W naszym sklepie możesz na przykład wybrać:

  • szerokość blatu od 120 do 180 cm,

  • głębokość blatu od 60 do 90 cm (niestandardowo także 50 cm),

  • a także zamówić biurko całkowicie na wymiar, dostosowane do indywidualnych potrzeb, m.in. w kontekście wymiarów pomieszczenia.

Jak pracować z dwoma monitorami? Jak je ustawić?


Aby zwiększyć ergonomię pracy, monitory powinny być ustawione na odpowiedniej wysokości (pozwoli na to wspomniany wcześniej uchwyt). Najlepiej, gdy ekran znajduje się na linii wzroku, gdy siedzimy wyprostowani. Monitor powinien zatem być odpowiednio podniesiony – w taki sposób, aby jego górna krawędź znajdowała się mniej więcej na wysokości czoła lub nieco wyżej (na wysokości czubka głowy).


Idealnie też, jeśli monitor znajduje się w odległości wyciągniętej ręki, a minimalnie 40-50 cm od oczu. Zasadniczo im większy monitor, tym dalej warto go umieścić.


Wybieramy biurko na dwa monitory – o czym jeszcze pamiętać?


W ergonomicznej pracy z dwoma monitorami może pomóc biurko z elektryczną regulacją wysokości. Wysokiej jakości biurko, wyposażone sprawny mechanizm pozwoli szybko i płynnie zmieniać wysokość blatu, bez ryzyka wstrząsów. Nowoczesne biurka są także wyposażone w rozwiązania chroniące przed uderzeniem w przeszkodę (np. parapet) – gdy w trakcie ruchu blat spotka się z taką przeszkodą, jego ruch zostanie automatycznie zatrzymany. Praca na stojąco pozwala zwiększyć koncentrację i ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie kręgosłupa.Kupując biurko, warto zwrócić również uwagę na akcesoria, takie jak uchwyt na dwa monitory lub stojak na PC w kolorze stelaża, przelotki kablowe, kontakty nablatowe, ładowarkę indukcyjną i inne elementy).

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page