top of page

Biurko do pracy w domu – jakie wybrać, czym się kierować, na co zwrócić uwagę?

Biurko do pracy w domu musi przede wszystkim umożliwiać bezpieczne i komfortowe warunki realizowania zleconych projektów. Choć jego design ma znaczenie estetyczne, to musisz zwrócić uwagę głównie na kilka cech technicznych mebla. Sprawdź, jak wybrać funkcjonalne i ergonomiczne biurko do domu!


Praca z komputerem stacjonarnym czy laptopem?


To, w jakie biurko do pracy wyposażysz swoją pracownię, uwarunkowane jest przede wszystkim charakterem Twojej pracy. Jeśli do realizacji swojej profesji nie jest Ci niezbędny komputer, ale potrzebujesz dużo przestrzeni roboczej do kreślenia rysunków technicznych, segregowania dokumentacji czy innego rodzaju manualnych czynności, niezbędne może być pełnowymiarowe albo nawet niestandardowe biurko, które oprócz blatu będzie wyposażone w dodatki, takie jak szuflady, półki czy dodatkowe elementy. Jeśli jednak korzystasz z komputera sporadycznie, np. do wysyłania maili czy obsługi prostych aplikacji, wystarczające może okazać się małe biurko do pracy w domu. Pod uwagę dobrze jest też wziąć to, czy masz na stałe ustaloną przestrzeń roboczą. Jeśli nie, praktycznym rozwiązaniem może okazać się model z kółkami z dodatkowym rozkładanym blatem.Możliwości jest wiele, ale wybór biurka zależy istotnie od sprzętu, z jakim pracujesz na co dzień. Zbyt mały, wąski blat może nie zapewnić stabilnego podparcia dla monitora czy laptopa oraz Twoich ramion. Przede wszystkim ważne jest to, aby monitor znajdował się w odpowiedniej odległości od Twojej twarzy. Optymalnie 80 cm. To pozwala także na właściwą organizację blatu, zwłaszcza jeśli chodzi o ustawienie klawiatury i myszy, które powinny zawsze być w zasięgu rąk. Wśród możliwości masz do wyboru umieszczenie ich na blacie lub w szufladce pod nim. Oprócz obecności i rodzaju komputera podczas wyboru biurka weź też pod uwagę to, czy Twoja praca obejmuje przyjmowanie interesantów. Wówczas biurko do pracy w domu dobrze, jeśli jest na tyle duże, aby nie tylko pomieścić sprzęt, ale też umożliwić komfortową rozmowę. To jednocześnie pozwoli podnieść prestiż Twojego wizerunku i sprawić wrażenie profesjonalnego przygotowania do tego, czym się zajmujesz.


Biurko do pracy siedzącej


Kiedy już ustalono charakter mebla, czas przyjrzeć się jego ergonomicznym cechom. Przede wszystkim ważna jest wysokość biurka. Powinna umożliwiać ona przyjęcie i utrzymanie neutralnej pozycji siedzącej, która jest najbardziej odciążająca dla kręgosłupa i nóg. To takie ułożenie ciała, w którym plecy trzymasz prosto, ramiona zgięte w łokciach oparte na blacie, stopy płasko na podłodze lub podnóżku, a wzrok skierowany przed siebie. Zbyt niskie biurko do pracy w domu wymusza pochylanie się i garbienie, z kolei zbyt wysokie męczy ręce i szyjny odcinek kręgosłupa. Ergonomiczne biurko to inwestycja i w zdrowie, i w rozwój zawodowy. Spędzanie czasu w wygodnej pozycji sprzyja minimalizowaniu przeciążeń układu ruchu i korzystnie wpływa na wydajność pracy. Standardowa wysokość biurka wynosi 72-75 cm. Jest ona jednak optymalna dla osób mierzących ok. 170 cm. Jeśli jesteś wyższym lub niższym użytkownikiem, musisz szukać modeli odpowiednio innych lub typu sit & stand.Biurko sit & stand


Tego typu biurko ergonomiczne do pracy w domu to funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki możliwości kilkudziesięciocentymetrowej regulacji wysokości poziomu blatu możesz nie tylko precyzyjnie dopasować wysokość biurka do swoich indywidualnych potrzeb, ale też komfortowo i szybko zmieniać charakter swojej pracy z siedzącej na stojącą i odwrotnie kiedy tylko czujesz na to ochotę. Takie możliwości biurka sprawdzą się szczególnie w profilaktyce, ale i leczeniu różnorodnych zespołów bólowych ze strony kręgosłupa i problemów krążeniowych kończyn dolnych związanych ze zbyt długim siedzeniem w niewłaściwej pozycji. Takie biurko do pracy w domu zapewnia optymalne warunki zarówno dla niskich, jak i wysokich osób. Korzystając z takiego modelu, wskazane jest, aby zmieniać charakter pracy co 2-2,5 godziny.


Kobieta pracująca na komputerze przy biurku obok żółtego roweru


Dodatkowe udogodnienia i wygląd biurka


Na ergonomię i komfort pracy mogą wpływać także dodatkowe rozwiązania. Przede wszystkim cenne bywają różnorodne systemy organizacji kabli, które pomogą opanować plątaninę przewodów odchodzących z drukarki, głośników, projektora, lampki czy innych wykorzystywanych podczas pracy urządzeń. Ważne bywają także otwory wentylacyjne zwłaszcza do biurka na laptopa. Układ chłodzenia umożliwia odprowadzenie ciepła z podzespołów komputera, co zapobiega jego przegrzaniu i wydłużeniu żywotności sprzętu. W zależności od potrzeb możesz szukać też modeli na kółkach, z podświetleniem, antypoślizgową powierzchnią czy dodatkowym regałem naściennym oraz posiadających wiele innych udogodnień. Biurko do pracy w domu oprócz tego, że musi być praktyczne, dobrze jeśli jest też trwałe i estetyczne. Nie tylko ogólny design mebla odgrywa tu znaczenie, ale też materiał, z którego został wykonany. Całość powinna uzupełniać wystrój wnętrza Twojego gabinetu lub nawet nadać mu własny charakter.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page