top of page

Biurko do pracy przy komputerze – jak je dobrze wybrać?

Do podstawowego wyposażenia każdego biura – w tym także domowego – zalicza się biurko. To przy nim zasiadamy, by planować zadania, odpisywać na maile czy zarządzać projektami. Aby móc komfortowo realizować swoje obowiązki, nie wystarczy wygodny fotel czy szeroki monitor. Kluczową rolę pełni biurko, dlatego warto poświęcić nieco czasu i dobrać dopasowany model. Na co zwrócić uwagę wybierając biurko do pracy przy komputerze?


Konsekwencje źle dobranego biurka


Wielogodzinna praca przy komputerze to nie tylko obciążenie umysłowe, ale też ryzyko zdrowotne. Źle dobrane biurko może skutkować bólem pleców, uczuciem ciężkości w barkach czy zespołem cieśni nadgarstka. Przygarbiona postawa będzie nadmiernie obciążać odcinek lędźwiowy, zaś przeprost kręgosłupa da o sobie znać spiętymi mięśniami szyi. Zauważalne będzie także pogorszenie jakości pracy przy niedopasowanym biurku. Konieczność ciągłego poprawiania się w poszukiwaniu dogodnej postawy to czynnik skutecznie rozpraszający uwagę. To wpływa na obniżenie efektywności pracy, wolniejsze wykonywanie obowiązków, szybsze znużenie i bardziej odczuwalne zmęczenie. Nie ma więc wątpliwości, że źle dobrane biurko do pracy szybko stanie się problemem wymagającym interwencji. W myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”, o wiele lepsze będzie dobranie odpowiedniego biurka już na etapie projektowania miejsca do pracy.


Od czego zacząć dobór biurka do pracy przy komputerze?


Pierwszym krokiem, a zarazem bazą wyjściową w doborze biurka do pracy będzie wybór wymiarów mebla. Zwróć uwagę na szerokość biurka – powinno ono pomieścić jeden, dwa lub trzy monitory, zależnie od specyfikacji Twojej pracy. Minimalna zalecana szerokość biurka przy pracy na jeden monitor to 80 cm, na dwa monitory 110 cm, a na trzy monitory – 140 cm. Jednak wymiary tego mebla to nie tylko szerokość, ale też głębokość, która powinna mieścić się w przedziale od 50 do 90 cm. To optymalny zakres pracy naszych rąk, w których zasięgu znajdzie się monitor, klawiatura, myszka i inne elementy biura, np. organizer na dokumenty.


Pozostaje jeszcze ostatni z wymiarów mebla, jakim jest wysokość i to przy tym aspekcie pojawia się najwięcej pytań. Jak dobrać biurko do pracy do warunków fizycznych, w szczególności do wzrostu? Co jeśli zechcemy połączyć pozycję siedzącą ze stojącą? A co w sytuacji, gdy przy jednym stanowisku pracuje naprzemiennie więcej niż jedna osoba? Rozwiązaniem wszystkich powyższych kwestii będą biurka z elektryczną regulacją wysokości.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze biurka do komputera


Wymiary biurka to kluczowy, ale nie jedyny czynnik, który powinien decydować o wyborze mebla. Pozostaje jeszcze szereg zmiennych definiujących, jak dane biurko poradzi sobie w codziennym użytkowaniu. Coraz częściej można spotkać się z biurkami narożnymi, które pozwalają w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń biurową. To nie tylko ergonomia w wykorzystaniu dostępnego miejsca, ale też wygoda w codziennej pracy. Na jednym ramieniu takiego biura możesz wykonywać zadania z wykorzystaniem komputera, na drugim zaś z powodzeniem sporządzisz odręczne notatki czy zajmiesz się obiegiem dokumentów.


Nie bez znaczenia jest materiał użyty do produkcji blatu – stanowi on nie tylko o estetycznym wyglądzie mebla, ale też o jego żywotności. Dla przykładu płyta meblowa jest relatywnie tania i prosta w produkcji, co przekłada się na niższą cenę, ale nie dorówna trwałością meblom z litego drewna. Wciąż jednak jest to doskonały wybór przy ograniczonym budżecie.


Akcesoria, czyli niezbędnik biurka do pracy


Kropką nad i – zwieńczeniem biurka – będą elementy, które znacznie ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie. Choć praca bez dodatków jest możliwa, to jednak organizacja przestrzeni biurowej będzie o wiele lepsza z akcesoriami na- i podblatowymi. Jakie elementy warto rozważyć i w czym Ci pomogą?


  • Kontakt nablatowy – w wygodny sposób podłączysz do prądu monitor, lampkę, ładowarkę czy dowolny inny przedmiot elektryczny.

  • Maskownica do kabli – koniec z poplątanymi przewodami, maskownica porządkuje przestrzeń i dodatkowo chroni kable przed uszkodzeniem.

  • Ładowarka indukcyjna – smartfon to jedno z kluczowych narzędzi pracy biurowej, nie pozwól więc, by było rozładowane.

  • Uchwyt na monitor – dzięki ramieniu regulowanemu w kilku płaszczyznach możesz dopasować ekran do indywidualnych potrzeb.

  • Uchwyt na PC – podblatowy element pozwoli Ci podwiesić komputer, co chroni jednostkę przed przypadkowym kopnięciem lub zabrudzeniem. Warto wyposażyć w to akcesorium każde biurko pod komputer stacjonarny.


To tylko wybrane z wielu akcesoriów, które doskonale sprawdzą się podczas pracy biurowej. Jeżeli chcesz skonfigurować swoje biurko na wymiar lub dopasować je do indywidualnych potrzeb, nasi specjaliści chętnie Ci w tym pomogą. Wygoda, komfort i ergonomia to absolutny standard, który łatwo osiągnąć, wybierając dobre meble i akcesoria.


Kommentit


Kommentointi on poistettu käytöstä.
bottom of page