top of page

Biurko dla programisty – jak wybrać? Jakie wymiary?

Wiele osób uważa, że praca programisty to właściwie to samo, co praca biurowa. Jednak nie do końca jest to zgodne z prawdą, gdyż programista nie dość, że spędza wiele godzin przy biurku, to jeszcze niejednokrotnie korzysta z przynajmniej dwóch monitorów. Dlatego też biurko dla programisty nie może być standardowe, ponieważ powinno pomieścić wszystko, czego potrzebuje on do pracy. Jakie więc powinny być biurka dla programistów? Czym kierować się podczas wyboru tego mebla?

Jakie biurko dla programisty?


Praca siedząca wymusza nienaturalną pozycję ciała. W przypadku programistów nie mają oni innego wyboru, jak przybierać ją przez wiele długich godzin. W tej sytuacji należy dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego biurka, które pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń do pracy i dopasować ją do swoich potrzeb. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli, które różnią się od siebie wymiarami, kształtem i funkcjonalnością. Biurko dla programisty musi być zgodne z charakterem jego pracy i na takie w szczególności powinno się zwracać uwagę.


Niejednokrotnie programiści wybierają biurka komputerowe, choć nie zawsze są one przystosowane do spędzania przed nimi wielu godzin pracy. Do wyboru są różne kształty tych mebli, poczynając od kwadratu, a na literze L kończąc. W przypadku programistów najlepiej zwrócić uwagę na te modele, które zapewniają dużą przestrzeń do wykorzystania, nie tylko na monitory, ale także na inne, dodatkowe akcesoria.

Innym rodzajem biurka jest model gamingowy, który już bardziej niż biurko komputerowe jest przystosowany do wielogodzinnego spędzania czasu przed komputerem. Niejednokrotnie biurka gamingowe wyposażone są w dodatkowe udogodnienia m.in. regulację wysokości (nawet do pozycji stojącej), oświetlenie LED, podstawkę na kubek, funkcjonalny system pozwalający na zarządzanie okablowaniem czy slot USB. Jeśli potrzebujesz biurko z wbudowanymi szufladami, z pewnością również znajdziesz takie na meblowym rynku.

Jakie zagrożenia niesie za sobą praca programisty przy nieodpowiednim biurku?

Pozycja siedząca nie jest naturalna dla człowieka i dlatego spędzanie w niej wielu godzin przy nieodpowiednim biurku prowadzi do niepożądanych zjawisk. Programista, który oddaje się swojej pracy przy nieodpowiednim meblu, zaczyna odczuwać sztywnienie kończyn, ból karku, brak skupienia, ból oczu, przykurcze mięśni lub przewlekłą senność. W dłuższej perspektywie dochodzi do pogłębienia wad postawy, oczy męczą się coraz bardziej, a to z kolei przekłada się na złe funkcjonowanie układu nerwowego.Biurko ergonomiczne dla programisty powinno pozwalać na zmianę pozycji ciała podczas pracy i zapewnić odpowiednią odległość oczu od monitora. Dlatego wielu programistów wyposażających swoje biura, decyduje się na modele z regulacją wysokości, aby od czasu do czasu popracować w pozycji stojącej, co przynosi ulgę dla kręgosłupa i mięśni.

Biurko programisty – na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka ważnych aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie biurka dla programisty:

· Rozmiar – w tym przypadku z pewnością musisz ocenić, ile miejsca możesz wygospodarować na ten mebel. Co więcej, warto pomyśleć o kształcie. W końcu możesz zdecydować się na biurko prostokątne lub narożne. Duże biurko dla programisty daje większą swobodę, ale to Ty musisz zdecydować, ile tak naprawdę potrzebujesz przestrzeni do swojej pracy. Jeśli do swojej pracy używasz więcej niż jednego monitora, wybierz biurko z długością blatu nie mniejszą niż 150 cm.

· Wygląd biurka – biurko dla programisty nie musi stać pod ścianą. Jeśli chcesz zdecydować się na bardziej designerskie biurko i masz na nie miejsce np. na środku pomieszczenia, dlaczego by tego nie wykorzystać? Wszystko zależy od Twoich upodobań. Jeśli lubisz pracować wieczorami, nie zapomnij o tym, aby biurko było wyposażone w oświetlenie LED.

· Funkcjonalność – biurko dla programisty powinno być wygodne, ale i funkcjonalne. Najlepiej, jeśli pozwoli Ci utrzymywać kable w porządku, zapewni podstawkę na picie i będzie miało regulację wysokości. Kiedy tylko poczujesz, że Twoje plecy męczą się w pozycji siedzącej, możesz podnieść blat tak wysoko, aby pracować na stojąco. W ten sposób zadbasz o kręgosłup. Do wyboru masz biurka regulowane ręcznie, jak i elektrycznie.

· Dodatkowe półki i szuflady – na biurku przeważnie znajdzie się coś, co chciałoby się przechować w wygodnym miejscu. Jeśli i Ty potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na jakiekolwiek materiały, wybierz biurko z szufladami lub półkami, które będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu zachowasz porządek w swojej przestrzeni pracy, co w przypadku programistów jest bardzo ważne.Dlaczego warto zdecydować się na biurko dla programisty?

Niektórym osobom może wydawać się, że kupowanie specjalnego biurka dla programisty generuje niepotrzebne koszty. Niejednokrotnie patrząc na wyposażenie programistów, w wielu firmach widać, że nie posiadają oni odpowiedniego wyposażenia do swojej pracy. Jednakże, jeśli wyposażasz swoje biuro, koniecznie wybierz dedykowane biurko dla programisty, ponieważ w ten sposób zadbasz o swoje zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Dzięki utrzymaniu prawidłowej postawy ciała nie narazisz się na przeróżne schorzenia. Ponadto nie będziesz odczuwać większego dyskomfortu, bardziej skoncentrujesz się na swoich zadaniach i dzięki temu będziesz pracować wydajniej i dłużej.


Programista, siedzący przy biurku, pracujący przy komputerze

Jeśli poszukujesz producenta biurek również dla programistów, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Motiondesk, która specjalnie dla Ciebie zaprojektuje biurko, dzięki któremu zadbasz o wygodę w swojej pracy. Skorzystaj z fachowej obsługi i wybierz odpowiednią wielkość blatu, kształt i dodatkowe funkcjonalności.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page