top of page

Biurko dla leworęcznych – czym powinien się charakteryzować ergonomiczny mebel?

Ergonomiczna i wydajna praca przy biurku wymaga dopasowania różnych elementów, które znajdą się w Twoim otoczeniu. Znaczenie ma kształt biurka, wygodny dostęp do akcesoriów komputerowych, notatek czy dokumentów, z których korzystasz w trakcie wykonywania obowiązków. Rozwiązania oferowane w tradycyjnych sklepach rzadko mają konstrukcję dopasowaną do potrzeb osób, które chętniej korzystają z lewej ręki. Czym zatem się kierować, aby wybrać dobre biurko dla leworęcznych?


Czym jest biurko dla leworęcznych?


Biurko dla leworęcznych to mebel o konstrukcji ułatwiającej korzystanie z blatu, dostępnych szuflad, półek i innych funkcjonalności. Zostało stworzone z myślą o osobach, które w trakcie wykonywania różnych czynności preferują wybór lewej dłoni. W efekcie blat biurka oferuje więcej miejsca do korzystania z jego powierzchni po stronie lewej, co wpływa na zwiększenie komfortu pracy lub nauki. Poza dostosowaniem elementów, które tworzą biurko, osoby leworęczne również powinny zadbać o właściwe dopasowanie biurka względem wzrostu. Odpowiednia wysokość mebla umożliwi przybranie prawidłowej postawy, która zminimalizuje ryzyko powstawania chorób kręgosłupa oraz zapobiegnie długofalowym skutkom pracy w niewłaściwej pozycji.


Zobacz także: Jak wybrać nowoczesne i stylowe biurko do gabinetu?Czym powinno się charakteryzować biurko dla leworęcznych?


Przy wyborze biurka ergonomicznego dla leworęcznych warto zwrócić uwagę na blat. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebla o charakterystycznej, ergonomicznej krawędzi z wycięciem po prawej stronie. Taka konstrukcja zapewnia większą ilość miejsca na blacie z lewej strony i pozwala stworzyć wygodną przestrzeń roboczą. Użytkownicy leworęczni mogą swobodnie pisać na klawiaturze czy zagwarantować sobie łatwy dostęp do używanych w czasie pracy dokumentów.


Kluczowe znaczenie w utrzymaniu ergonomii pracy ma również usytuowanie szafek, półek czy drobnych akcesoriów, takich jak ładowarka, głośniki czy stojak na słuchawki. W Motiondesk już na etapie składania zamówienia możesz zaprojektować biurko dopasowane do Twoich preferencji i dobrać funkcjonalności, które zwiększą efektywność pracy.


Przeczytaj także: Optymalna wielkość stołu.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka?


Biurko dla leworęcznych może być wykonane na wymiar, co pozwoli dopasować mebel do każdej przestrzeni. Istotnym elementem jest zadbanie o odpowiednią wysokość blatu, która niezależnie od wzrostu pozwoli Ci przybrać wygodną i prawidłową postawę. Biurka elektryczne z regulacją wysokości umożliwiają szybką zmianę ustawień (parametry wysokości dla każdego użytkownika mogą zostać zapisane), dzięki czemu dobrze sprawdzają się w przestrzeniach biurowych, w których z jednego mebla korzysta więcej osób. Będą także odpowiednim wyborem do domowego gabinetu czy pokoju młodzieżowego. W przypadku dzieci leworęcznych wybór biurka elektrycznego to inwestycja na wiele lat – ustawienia wysokości blatu można zmieniać wraz ze zmianą wzrostu pociech, dbając w ten sposób o ich zdrowie kręgosłupa i ergonomię nauki.


Biurko dla leworęcznych z regulacją wysokości sprzyja także pracy na stojąco. Użytkownicy mogą w dowolnej chwili wstać i rozprostować nogi, zmienić pozycję ciała, co pozwala zwiększyć kreatywność i korzystnie wpływa na zdrowie.


Zobacz także: Jak wybrać biurko dla dziecka, które posłuży na lata?
Jak ustawić biurko dla leworęcznych?


Gdy już wybierzesz biurko dla leworęcznych, poznaj kilka zasad ergonomicznego ustawienia mebla względem Twoich preferencji. W celu zapewniania odpowiedniej ilości światła do pracy najkorzystniej jest ustawić biurko bokiem do okna. Dzięki temu uzyskasz dostęp do światła dziennego, które jest najbardziej wskazane przy codziennym korzystaniu z komputera oraz pracy biurowej. Jeśli preferujesz wybór lewej dłoni, najlepiej jeśli przy oknie znajdzie się lewa krawędź biurka. Takie rozwiązanie sprawi, że najwięcej światła dotrze na tę część blatu, która będzie przez Ciebie częściej wykorzystywana. Nie każdy oczywiście ma możliwość takiego ustawienia mebla – wtedy warto więcej uwagi poświęcić dodatkowemu oświetleniu przestrzeni roboczej.


Oprócz biurek regulowanych elektrycznie mamy w ofercie także stoły na wymiar. Sprawdź!


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page