top of page

Benefity dla pracowników – przykłady, korzyści

Benefity pracownicze oczywiście kosztują, jednak w szerszej perspektywie każdej firmie się po prostu opłacają. Karta multisport, dofinansowanie kulturalne czy „wczasy pod gruszą” stanowią swoisty dodatek motywacyjny, który ogranicza rotację pracowników przedsiębiorstwa. Jakie benefity dla pracowników warto wprowadzić w swojej firmie?


Benefity dla pracowników – dlaczego warto?


Dodatki motywacyjne mogą generować spore koszta dla firm, przez co pracodawcy często z nich rezygnują. Zwłaszcza w niewielkich przedsiębiorstwach panuje przekonanie, że atrakcyjne benefity dla pracowników muszą być kosztowne, a wymogiem do ich wprowadzenia jest określona liczba osób zatrudnionych w firmie. Nic bardziej mylnego. Pozapłacowe dodatki to nie tylko luksusowe nagrody i dofinansowania, na które pozwolić może sobie jedynie duże przedsiębiorstwo. Dla małych i średnich firm również znajdą się sposoby na to, aby mogły pokazać zainteresowanie i dbałość o samopoczucie czy zdrowie podwładnych. Dlaczego jednak przedsiębiorstwa powinny rozważać w ogóle wprowadzenie benefitów dla swoich pracowników?Pozapłacowe dodatki zwiększają atrakcyjność firmy w oczach zarówno obecnych pracowników, jak i przyszłych. Benefity motywują ludzi do większego zaangażowania w pracę i życie firmy, a także budują lojalność wobec pracodawcy. Tym samym w firmie zmniejsza się rotacja pracowników, która w wielu przypadkach jest dość sporym wydatkiem. Wreszcie pozapłacowe świadczenia sprawiają, że firma staje się konkurencyjna na rynku pracy, i realnie wpływają na decyzję kandydatów o przyjęciu pracy w danym przedsiębiorstwie.


Benefity pracownicze a potrzeby pracowników


Benefity pracownicze to pozapłacowe dodatkowe świadczenia, które pracownik może otrzymać od firmy poza comiesięcznym wynagrodzeniem. Dodatki pomagają spełniać różne potrzeby osób zatrudnionych w firmie. Można do nich zaliczyć benefity rodzaju opieki medycznej, dofinansowania wypoczynku, czyli tzw. wczasy pod gruszą, bilety do kina czy teatru lub kartę multisport. Wymieniliśmy jedne z najpopularniejszych w Polsce dodatków do wynagrodzenia, istnieje jednak wiele innych form wyrazów troski o podwładnych, które pracodawcy mogą wybrać. Przed wyborem konkretnych wariantów warto rozważyć potrzeby swoich pracowników. To, jaki benefit dla pracowników zda egzamin w naszym przedsiębiorstwie, będzie zależeć m.in. od wieku i kwalifikacji osób zatrudnionych, miejsca ich zatrudnienia czy też ofert konkurencyjnych firm.


Dobrym rozwiązaniem będzie zatem konsultacja z pracownikami. Poznanie ich potrzeb, preferencji i ocena ewentualnych dotychczasowych benefitów pozwoli na optymalne dostosowanie oferty świadczeń. Już samo wykazanie zainteresowania potrzebami pracowników zwiększy szacunek i lojalność wobec pracodawcy w oczach osób zatrudnionych w firmie.Standardowe i nietypowe benefity dla pracowników


Jednymi z najpopularniejszych benefitów wśród polskich pracodawców są świadczenia zdrowotne i sportowe. Ubezpieczenia, prywatna opieka medyczna czy też karty sportowe do konkretnych klubów lub w formie znanego multisporta to w wielu firmach już standard – dodatki te spełniają bowiem potrzeby większości pracowników. Do tradycyjnych świadczeń pozapłacowych zaliczyć należy również wczasy pod gruszą w formie refundacji za wypoczynek zorganizowany lub też dofinansowanie wczasów indywidualnych. W niektórych przedsiębiorstwach dodatek do wypoczynku otrzymują również dzieci pracowników, co okazuje się bardzo korzystne dla młodych pracowników z małymi dziećmi. Rodziny będą z pewnością również zainteresowane paczkami świątecznymi dla najmłodszych, bonami zakupowymi czy też dofinansowaniem sportowym lub kulturalnym dla dzieci osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.


Benefity pracownicze mogą zwiększać kompetencje pracownicze osób zatrudnionych w firmie, co okazuje się oczywiście dodatkową korzyścią dla pracodawcy. Przykładem takich świadczeń będą dofinansowania kursów językowych, szkoleń zawodowych, a nawet studiów. Podstawą natomiast powinna być firmowa biblioteczka w biurze i prenumerata branżowych czasopism dostępna dla wszystkich zatrudnionych.


Dwie śmiejące się kobiety, podające sobie ręce


Mniej popularne, ciekawe i raczej nietypowe benefity dla pracowników wzorem krajów zachodnich pojawiają się również w firmach zlokalizowanych w Polsce. Coraz częściej mamy zatem do czynienia ze specjalnie zaaranżowanymi pokojami do relaksu lub uprawiania sportu w przestrzeni biurowej. Pracownicy z małymi dziećmi miewają do dyspozycji pracowniczy żłobek lub przedszkole, a standardem staje się wydzielone miejsce lub pokój do odciągania mleka matki. Atrakcyjnym benefitem dla pracowników, a jednocześnie niegenerującym większych kosztów, jest możliwość przyprowadzania swoich pupili do pracy. Kot czy pies przyjaźnie łaszący się do pracowników nie tylko wpływa pozytywnie na ich samopoczucie, ale może również zmniejszyć stres wywołany obowiązkami zawodowymi. Przykładem innych oryginalnych świadczeń pozapłacowych dla pracowników mogą być również pokoje na drzemki, dodatkowy urlop płatny, wyjazdy integracyjne czy też elastyczny czas pracy.


Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page