top of page

Wysokość biurka do pracy – jak dopasować, na co zwrócić uwagę?

Ergonomiczna wysokość biurka komputerowego, czyli ok. 70 cm, umożliwia komfortową pracę siedzącą dla osób o wzroście 170 cm. Jeśli jesteś niższą lub wyższą osobą, lepszym rozwiązaniem będzie np. biurko z regulowaną wysokością. To też ciekawa propozycja, jeśli wolisz pracować na stojąco lub w pozycji półsiedzącej.

Wybierając ergonomiczne meble, weź pod uwagę, że poza biurkiem niezbędny jest również dopasowany, wygodny fotel. Ergonomiczne meble pozwolą Ci osiągnąć prawidłową postawę ciała podczas pracy. Taki duet jest bezcenny w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń m.in. układu ruchu. Korzystnie wpływa także na efektywność pracy oraz koncentrację.

Wysokość biurka a wzrost – na co zwrócić uwagę?

Ergonomiczne stanowisko do pracy biurowej, bez względu na to czy siedzisz w firmie, czy pracujesz zdalnie, ma na celu zapewnić wygodę i bezpieczeństwo. Tylko odpowiednio dostosowane wyposażenie, zwłaszcza biurko, może to zapewnić. Odgrywa ono istotną rolę – nie tylko poprawia komfort siedzenia przed komputerem, ale przede wszystkim sprzyja utrzymaniu prawidłowej sylwetki podczas wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej, która jest jedną z najbardziej obciążających dla kręgosłupa.

Brak prawidłowej postawy przy komputerze często wynika z korzystania z nieprzystosowanych do pracy biurowej mebli. Skutkiem jest garbienie się, zakładanie nogi na nogę czy podpieranie głowy, czyli czynności, które prowadzą do różnorodnych dolegliwości bólowych pleców, ramion i nóg, problemów z nadgarstkami, bólu głowy, trudności ze snem czy chronicznym zmęczeniem. Praca w warunkach nieergonomicznych (niespełniających indywidualnych potrzeb mebli), może stać się przyczyną pogorszenia Twojego zdrowia psychosomatycznego i efektywności pracy. Jednym z najbardziej istotnych aspektów w przygotowywaniu stanowiska jest ergonomiczna wysokość biurka.

Wysokość biurka do wzrostu – kiedy jest ergonomiczna?

Prawidłowa wysokość biurka uwarunkowana jest zespołem różnorodnych czynników. Najważniejszą rolę odgrywa wzrost użytkownika, czyli na przykład Twój lub Twojego dziecka. To od tych pomiarów powinna zależeć wysokość blatu roboczego. Jeśli tylko przymierzysz się do wybranego przez siebie modelu i usiądziesz przy nim tak, aby Twoje ręce były swobodnie oparte na blacie, zgięte pod kątem prostym w łokciach, a krzesło odsunięte od krawędzi blatu na odległość 25-30 cm – przyjęta przez Ciebie pozycja do pracy jest właściwa. Kiedy nie masz możliwości dokonania osobistej przymiarki, mimo to możesz dobrze wybrać model zdalnie, pamiętając o zachowaniu ergonomicznej wysokości biurka.

Jaka jest ergonomiczna wysokość biurka?

Standardowe biurka są wysokie na 70-75 cm. To ergonomiczna wysokość biurka dla osób o wzroście około 170 cm. Dla wyższych użytkowników, np. mierzących 180 cm+, bardziej ergonomicznym modelem będzie ten o wysokości 80-85 cm. Dla niższych natomiast wysokość ergonomiczna biurka powinna być odpowiednio mniejsza, w granicach 60-70 cm.

Dylemat zakupu biurko o ergonomicznej wysokości rozwiązuje biurko z regulowaną wysokością. Możliwość personalizacji ustawień, która obejmuje m.in. dostosowanie w dowolnym momencie wysokości blatu czy też kąta jego nachylenia przy pomocy mechanizmów elektrycznych, manualnych (w zależności od preferencji) pozwala na bardzo precyzyjnie dopasować mebel do swoich potrzeb. Co więcej – dzięki takiej technologii z biurka będą mogli korzystać także inni użytkownicy w firmie lub w domu, którzy za sprawą prostej zmiany przekładni regulującej wysokość czy naciśnięcia pedału/pilota obniżą lub podniosą blat, tworząc praktyczną przestrzeń roboczą tylko dla siebie. Biurka ergonomiczne charakteryzuje duży zasięg regulacji wysokości – najczęściej pozwalają one regulować wysokość w zakresie 60-120 cm.

Jak dobrać wysokość biurka?

Ergonomiczne biurko ma istotny wpływ na poprawę Twojego zdrowia i samopoczucia. Pozwala swobodnie oprzeć ręce na blacie, a nogi zgiąć w kolanach pod kątem 90 stopni. W utrzymaniu wygodnej postawy znaczenie ma również odpowiednia ilość miejsca na nogi, która pozwoli Ci korzystać np. z podnóżka. W ten sposób odciążysz lędźwie i poprawisz krążenie w dystalnych (czyli skierowanych ku końcowi) odcinkach kończyn dolnych. Pamiętaj, że w przyjęciu odpowiedniej pozycji ważne jest zachowanie odstępu między krzesłem a biurkiem! Jeśli po kilkutygodniowym użytkowaniu biurka zaczniesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

  • zmęczenie,

  • sztywność karku,

  • brak możliwości przyjęcia komfortowej i ergonomicznej postawy,

to niestety nie jest to odpowiednie biurko do Twojego wzrostu.wysokosc biurka

Jaka wysokość biurka do pracy na stojąco?

Blat biurko do pracy na stojąco standardowo znajduje się na wysokości 90-120 cm. To optymalne warunki do wykonania kilku szybkich operacji przy komputerze czy skompletowania dokumentacji dla osób mierzących 170 cm wzrostu lub więcej. Najczęściej posiadają one możliwości regulacji i to w pełnym zakresie – od 60 do nawet 130 cm. Dzięki temu możliwe jest nie tylko dopasowanie ergonomicznej wysokości blatu do potrzeb pracy na stojąco, ale też obniżenie jego poziomu za każdym razem, gdy będziesz chcieć ponownie usiąść przy biurku. Warto jednak pamiętać, że to praca stojąca ma dobroczynny wpływ na zdrowie, usprawnia przepływ krążenia, zapobiega dolegliwościom bólowym kręgosłupa oraz mięśni i poprawia koncentrację.

Jak zaprojektować biurko o ergonomicznej wysokości?

Tak jak wspominaliśmy na początku – ergonomiczna wysokość biurka w dużej mierze zależy od Twojego wzrostu, dlatego wybór modelu dostępnego w ofercie popularnych producentów mebli nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak, ponieważ większość biurek powstaje według takiego samego projektu masowo, co utrudnia konstruowanie mebli o różnych wymiarach. Jeśli zależy Ci na zdrowiu kręgosłupa, ponieważ wiele czasu spędzasz w pozycji siedzącej przed ekranem monitora, pomyśl o samodzielnym zaprojektowaniu biurka ergonomicznego o wymiarach odpowiadających Twoim potrzebom lub preferencjom.


Biurko o ergonomicznej wysokości dopasowanej do wzrostu możesz zaprojektować w naszym sklepie Motiondesk. Przemawia za tym nie tylko przygotowanie projektu według wymiarów pozwalających Ci poprawić komfort pracy lub nauki, ale także możliwość wyboru modelu z ręczną lub elektryczną regulacją wysokości. Takie modele ułatwiają przejście w tryb pracy na stojąco i zaledwie w ciągu kilku chwil możesz zmienić ustawienia wysokości blatu.

Korzyści ergonomicznej wysokości biurka

Inwestycja w biurko o ergonomicznej wysokości pozwoli Ci zadbać o swoje zdrowie, a także poprawić zadowolenie z wykonywanej pracy. Komfortowe stanowisko ma duży wpływ nie tylko na zażegnanie dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz problemów z układem ruchu, ale także pozwala poprawić wydajność. Wyprostowana postawa, podobnie jak praca na stojąco umożliwia lepsze skupienie się na wykonywanych obowiązkach, co w efekcie skutkuje większą efektywnością. Największą zaletą jest brak uczucia zmęczenia w czasie pracy, które być może towarzyszyło Ci dotychczas podczas korzystania z nieodpowiedniego wyposażenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko o ergonomicznej wysokości?

Możliwość regulacji wysokości biurka może być również idealnym rozwiązaniem dla pracowników firm oraz domowników, którzy wspólnie korzystają z jednego mebla. W takim przypadku trudno uzyskać ergonomiczną wysokość biurka dla wszystkich, lecz wmontowany mechanizm zmiany wysokości blatu jest w stanie rozwiązać ten problem.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page