top of page

Wysokość biurka do pracy – jak dopasować, na co zwrócić uwagę?

Optymalna wysokość ergonomicznego biurka komputerowego, czyli ok. 70 cm, umożliwia komfortową pracę siedzącą dla osób o wzroście 170 cm. Jeśli jesteś niższą lub wyższą osobą, lepszym rozwiązaniem będzie np. biurko z regulowaną wysokością. To też ciekawa propozycja, jeśli wolisz pracować na stojąco lub w pozycji półsiedzącej.


Wybierając ergonomiczne meble, weź pod uwagę, że poza biurkiem niezbędny jest dopasowany, wygodny fotel. Pozwolą Ci on osiągnąć prawidłową postawę ciała podczas pracy. Taki duet jest bezcenny w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń m.in. układu ruchu. Korzystnie wpływa też na efektywność pracy.


Wysokość biurka a wzrost


Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej, bez względu na to czy siedzisz w firmie, czy prowadzisz home office, ma na celu zapewnienie wygody i bezpieczeństwa. Tylko odpowiednio dostosowane wyposażenie, zwłaszcza biurko, może to zapewnić. Odgrywa ono istotną rolę, nie tylko poprawiając komfort siedzenia przed komputerem, ale przede wszystkim sprzyja utrzymaniu prawidłowej sylwetki podczas często wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej, która jest jedną z najbardziej obciążających dla kręgosłupa. Przyjmowanie nienaturalnej postawy, do przyjęcia jakiej zmuszają zwykle nieprzystosowane do pracy biurowej meble, czyli np. garbienie się, zakładanie nogi na nogę czy podpieranie głowy, bywa najczęściej przyczyną różnorodnych zespołów bólowych pleców, ramion i nóg, problemów z nadgarstkami, bólów głowy, trudności ze snem czy chronicznym zmęczeniem. Praca w warunkach bez ergonomicznych, niespełniających indywidualnych potrzeb mebli może stać się źródłem pogorszenia Twojego zdrowia psychosomatycznego i efektywności pracy. Jednym z najbardziej istotnych aspektów jest wysokość biurka.


Wysokość biurka do wzrostu


Prawidłowa wysokość biurka uwarunkowana jest zespołem różnorodnych czynników. Najważniejszą rolę odgrywa wzrost jego użytkownika, czyli na przykład Twój lub Twojego dziecka. To od wartości tych pomiarów zależeć powinna wysokość blatu roboczego. Jeśli tylko przymierzysz się do wybranego przez siebie modelu i usiądziesz przy nim w fotelu tak, aby Twoje ręce były swobodnie oparte na blacie, zgięte pod kątem prostym w łokciach, a krzesło odsunięte od krawędzi blatu na odległość 25-30 cm, to znak, że przyjęta przez Ciebie pozycja do pracy jest właściwa, podobnie jak biurko. Kiedy nie masz możliwości dokonania osobistej przymiarki, mimo to możesz dobrze wybrać model zdalnie. Standardowa wysokość biurka wynosi 70-75 cm. To optymalna wartość dla osób mierzących ok. 170 cm. Dla wyższych użytkowników, np. 180 cm+, bardziej ergonomicznym modelem będzie ten o wysokości 80-85 cm, a dla niższych z kolei wysokość blatu biurka powinna być odpowiednio inna, w granicach 60-70 cm. Innowacyjnym rozwiązaniem dylematów związanych z wysokością jednego z najważniejszych mebli jest biurko z regulowaną wysokością. Możliwość personalizacji stołu obejmująca m.in. dostosowanie w dowolnym momencie wysokości blatu czy też kąta jego nachylenia przy pomocy mechanizmów elektrycznych, manualnych (w zależności od preferencji) pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie go do swoich potrzeb. Co więcej, dzięki takiej technologii z biurka będą mogli korzystać także inni użytkownicy w firmie lub w domu, którzy za sprawą prostej zmiany przekładni regulującej wysokość czy naciśnięcia pedału/pilota obniżą lub podniosą blat, tworząc praktyczną przestrzeń roboczą stworzoną tylko dla siebie. Modele tego typu charakteryzuje duży zasięg regulacji wysokości. Najczęściej mieszczą się one w zakresie 60-120 cm.


Jak dobrać wysokość biurka?


Ergonomiczne biurko bierze czynny udział w poprawie Twojego zdrowia. Pozwala ono swobodnie oprzeć ręce na blacie, a nogi zgiąć w kolanach do 90 stopni. W przestrzeni pod nim zapewni także odpowiednią ilość miejsca na podnóżek, dzięki któremu odciążysz lędźwie i usprawnisz krążenie w dystalnych (czyli skierowanych ku końcowi) odcinkach kończyn dolnych. Pamiętaj, że w przyjęciu odpowiedniej pozycji ważne jest zachowanie odstępu między krzesłem a biurkiem! Jeśli po kilkutygodniowym użytkowaniu biurka zaczniesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, np. zmęczenie czy sztywność karku, lub też nie będziesz mógł się oprzeć pokusie zmiany pozycji, bo odniesiesz wrażenie, że zdrętwiały Ci pośladki, to niestety nie jest to odpowiednie biurko do wysokości Twojego ciała.wysokosc biurka

Zobacz także: Jak wybrać biurko dla wysokiej osoby?


Wysokość biurka do pracy na stojąco


Blat takiego rodzaju wyposażenia biurowego standardowo znajduje się na wysokości 90-120 cm. To optymalne warunki do wykonania kilku szybkich operacji przy komputerze czy skompletowania dokumentacji dla osób mierzących 170 cm wzrostu lub więcej. Najczęściej posiadają one możliwości regulacji i to w pełnym zakresie, od 60-130 cm. Dzięki temu możliwe jest nie tylko dopasowanie położenia blatu do pracy stojącej, ale też obniżenie jego poziomu tak, aby można było przy nim usiąść, ponieważ wielogodzinna praca stojąca również nie jest rekomendowana i może oddziaływać niekorzystnie na zdrowie, dlatego możliwość regulowania wysokości biurka jest bardzo ważna.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!

bottom of page