top of page

Rodzaje drewna meblowego – co warto wiedzieć?

Meble można wykonać z różnego rodzaju drewna. Od wybranego materiału zależy nie tylko ich wygląd, ale także trwałość i funkcjonalność. Poszczególne rodzaje surowca różni też cena. Jakie rodzaje drewna stosuje się najczęściej i na jakie warto zwrócić uwagę, kupując biurko lub inny mebel?


Dąb – najszlachetniejszy i najpopularniejszy rodzaj drewna


Dąb jest jednym z najbardziej eleganckich gatunków drewna, a przy tym także jednym z najtrwalszych. Właśnie dlatego jest chętnie wybierany przez osoby, które chcą umeblować mieszkanie.


Naturalny dąb ma ciepłą, nieco miodową barwę, choć oczywiście można nadać mu wiele różnych odcieni, np. rozjaśnić przy pomocy odpowiedniej bejcy. W zależności od gatunku drewno może też naturalnie różnić się wybarwieniem czy usłojeniem.Zalety drewna dębowego to przede wszystkim:


 • Ponadprzeciętna trwałość i wytrzymałość – dobrze przygotowany i zabezpieczony materiał może spełniać swoją funkcję przez dziesięciolecia, a nawet setki lat. Jest twardy, odporny na odkształcenia, zarysowania i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dębina nie blaknie, z biegiem lat delikatnie ciemnieje, nabierając głębokiego koloru.

 • Estetyka – dąb to bardzo elegancki materiał, jednocześnie niepretensjonalny i prosty, dający wrażenie przytulności.

 • Uniwersalne zastosowanie – meble dębowe pasują do każdego wystroju. Od tradycyjnego, przez minimalistyczny i nowoczesny (dobrze komponuje się m.in. ze stylem boho, skandynawskim, czy eklektycznym).

 • Prosta konserwacja i możliwość wybarwienia – mebel dębowy po odpowiednim olejowaniu zachowuje trwałość na wiele lat, można też zmienić jego barwę, korzystając z odpowiednich środków dostępnych w sklepach.Dąb charakteryzuje także bardzo dobry stosunek ceny do jakości – w porównaniu do wielu innych rodzajów drewna o zbliżonych właściwościach.


Rodzaje dębu w meblach


Naturalny dąb może mieć różną strukturę. Dla przykładu nasze biurka z blatem z litego dębu sprzedajemy w dwóch wariantach:

 • dąb lity – o jednolitej strukturze, bez sęków i innych nieregularności w dużym natężeniu,

 • dąb rustykalny – z widocznymi sękami i naturalnymi nieregularnościami.


Natomiast w naszych biurkach z płyty meblowej dostępne są takie warianty jak:

 • dąb sonoma – nieco jaśniejszy, o chłodnej barwie, często z kontrastowym, ciemniejszym usłojeniem i liniami podkreślającymi nieregularności,

 • dąb Hamilton – o ciepłym i jasnym odcieniu,

 • dąb rustykalny – jak wspomnieliśmy wcześniej, to wzór, w którym podkreśla się nieregularności dębiny.


Rodzaje drewna do mebli – nie tylko dąb

Wiemy już, że dab to jednej z najbardziej cenionych materiałów w przypadku mebli – jakie inne popularne rodzaje drewna meblowego spotkamy w wielu domach, mieszkaniach, czy biurach? To przede wszystkim:


 • Sosna – jest to drewno stosunkowo miękkie i nieodporne na odkształcenia, przez co charakteryzuje się niższą ceną. Sosna nie jest tak trwała, jak inne gatunki (w tym wspomniany dąb), jednak ceni się ją za jasną i przyjemną barwę oraz gęste usłojenie. Może się sprawdzić jako na przykład rama łóżka, jednak nie zaleca się kupować biurek z blatem z tego materiału, ze względu na miękkość sosny (a przez to podatność na odkształcenia, zarysowania, pęknięcia).

 • Buk – z kolei wśród mocnych rodzajów drewna meblowego warto wymienić buk. Jest podatny na obróbkę i wybarwianie, dlatego znajdziemy go w wielu wariantach. Podobnie jak sosna, ma ciepłą jasną barwę, choć jest od niej nieco ciemniejszy.

 • Orzech – ma głęboką, ciemnobrązową barwę. Również jest relatywnie twardym materiałem, wytrzymałym i odpornym na zgniatanie.

 • Jesion – posiada jasną barwę w nieco chłodnym odcieniu, często z kontrastowymi, ciemnymi wybarwieniami. Jest drzewem o dużej twardości i giętkości, dlatego chętnie wybiera się go do wykończenia schodów.


Rodzaje drewna meblowego inne niż rodzime, na które warto zwrócić uwagę, to:


 • Mahoń – pozyskiwany z drzew rosnących w Ameryce i Afryce. Jego cechą charakterystyczną jest wyrazista, czerwona barwa.

 • Heban – bardzo twarde drewno o ciemnej (niemal czarnej) barwie. Hebanowce rosną głównie w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej, dlatego meble z tego materiału potykamy w Polsce stosunkowo rzadko.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page