top of page

Poprawna postawa przy komputerze – jak wygląda, na co zwrócić uwagę, co daje?

Praca za biurkiem bywa wymagająca nie tylko dla kręgosłupa. Wpływa też na wydajność i samopoczucie. Godziny spędzone na krześle dają się we znaki na różne sposoby, dlatego w trosce o zdrowie i efektywność pracy zadbaj o ergonomiczne stanowisko, które pozwoli Ci utrzymać prawidłową postawę ciała.


Odpowiednie ułożenie pleców i rąk podczas pracy możesz osiągnąć, dopasowując biurko i fotel. Ważna jest ich odległość względem siebie. Najlepiej, aby meble miały możliwość regulacji wysokości i nachyleń blatu czy oparcia, dlatego szukaj ich tylko w wyspecjalizowanych sklepach.


Dlaczego dobra postawa przy komputerze jest ważna?


Niewygodne biurka w pracy, home office w czasie pandemii czy oddawanie się multimedialnym rozrywkom w domowym centrum rozrywki niosą za sobą wiele zagrożeń związanych z obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego ze względu na przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała zwłaszcza podczas siedzenia. Szczególnie niekorzystnie oddziałują na nie nieergonomiczne meble biurowe, czyli takie, które nie są dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb antropometrycznych, co w rezultacie może prowadzić do różnorodnych zespołów bólowych kręgosłupa i rąk, pogorszenia wzroku, a nawet wzmagać stres i zmęczenie. Zła kondycja Twojego zdrowia spowodowana przez nieodpowiednią konstrukcję fotela i ustawienie go względem biurka czy monitora wpływa zarówno na komfort pracy, jak i osłabia wydajność, kreatywność i inne cechy niezbędne do realizowania projektów, zleceń i pozostałych obowiązków służbowych. Jeśli ważne są dla Ciebie komfort i zdrowie, zainwestuj w nie. Prawidłowa postawa przy komputerze jest ważna w ramach profilaktyki i leczenia wielu chorób np. na tle reumatycznym, metabolicznym i krążeniowym, oraz różnych dolegliwości jak sztywność karku czy uczucie ciężkości nóg. Może nawet prowadzić do wad postawy, m.in. spłycenia lordozy lędźwiowej, które wymagają długotrwałej rehabilitacji. Postawa w pracy za biurkiem jest bardzo ważna zwłaszcza w domu. Prowadząc firmę zdalnie bez względu na jej charakter, musisz zadbać o bezpieczne dla siebie warunki pracy. W tym celu wybierz ergonomiczne meble, które stworzą dla Ciebie najlepsze środowisko do rozwoju osobistego i jednocześnie ochrony zdrowia.


kobieta siedzaca przy biurku

Prawidłowa postawa przed komputerem


Sposób, w jaki ciało przybiera kształt na krześle, uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim znaczenie ma odpowiednie ułożenie miednicy. Ustawiona w neutralnej pozycji wyznacza kierunek dla kręgosłupa, dlatego jeśli będziesz siedzieć krzywo, grzbiet kompensacyjnie ułoży się źle. Chcesz się przekonać, jak nie powinny się układać Twoje plecy? Usiądź na środku siedziska, nogi połóż płasko na podłodze, plecy oprzyj i wyciągnij ręce do klawiatury na biurku. W dolnej części, czyli lędźwiach, zauważysz i poczujesz, że powstał łuk, brzuch i klatka piersiowa się zapadły a ramiona wysunęły do przodu. Po dłuższej chwili odczujesz potrzebę zmiany pozycji, rozprostowania pleców, krążenia głową. Jeśli utrzymasz tak nieprawidłową sylwetkę przez wiele godzin, a do tego założysz nogę na nogę czy usiądziesz bokiem, to narazisz się na nieprzyjemności zdrowotne. Właściwa postawa przy komputerze to taka, kiedy oba pośladki w równym stopniu przyjmują na siebie i równomiernie rozkładają ciężar ciała, a także są dosunięte do oparcia. Plecy powinny być podparte lekko przez oparcie, a dolny odcinek kręgosłupa nieco ściślej do niego przylegać, nieco wypięta klatka piersiowa i ramiona schowane. Dla utrzymania dobrego kąta ustawienia miednicy ważne jest też ułożenie nóg. Najlepiej, aby były zgięte w kolanach i udach pod kątem prostym, dlatego fotel musi być odpowiednio daleko od biurka. To pozwoli także na wygodne ułożenie rąk na blacie i pracę z klawiaturą. Prawidłowa postawa przy biurku początkowo może wymagać od Ciebie bacznej uwagi, ale z czasem i z pomocą ergonomicznych mebli stanie się Twoim zdrowym nawykiem także w innych miejscach.Jak zadbać o poprawną postawę przy komputerze?


Warto zwrócić uwagę na wyposażenie biurowe dostępne w ofercie popularnych sklepów z meblami. Większość oferowanych biurek powstaje według uniwersalnych wymiarów, które ograniczają możliwość stworzenia ergonomicznego stanowiska. Takie wyposażenie nie jest odpowiednie zarówno dla osób o niskim, jak i wysokim wzroście. W efekcie trudno ustawić siedzisko na optymalną wysokość i dopasować do wzrostu użytkownika, co prowadzi do niemożności przyjęcia ergonomicznej, wygodnej postawy.


Lepszym rozwiązaniem od zakupu mebli w popularnych sieciówkach jest zaprojektowanie biurka na wymiar. Zamówienie wybranego modelu u producenta pozwala stworzyć wygodne warunki do pracy lub nauki, co w dłuższej perspektywie zapobiega występowaniu problemów ze zdrowiem.


Właściwa postawa przy komputerze a praca na stojąco


Coraz częściej można usłyszeć o zaletach pracy na stojąco – nie bez powodu. Zmiana pozycji przy korzystaniu z komputera korzystnie wpływa na układ krążenia, kręgosłup, mięśnie, a także skupienie i kreatywność. Aby korzystać z możliwości pracy na stojąco, zadbaj o wyposażenie umożliwiające zmianę wysokości blatu. W tym celu zostały stworzone biurka z regulacją wysokości (ręczną lub elektryczną), które pozwalają przyjąć właściwą postawę przy komputerze.


Sposób pracy na stojąco również ma znaczenie w zachowaniu ergonomicznej postawy, dlatego decydując się na taki tryb, zwróć uwagę na:


  • równomierny rozkład ciężaru ciała na obie nogi,

  • stanie w delikatnym rozkroku,

  • utrzymanie prostych pleców,

  • utworzenie kąta prostego między ramionami a dłońmi opartymi o blat biurka.


Prawidłowa postawa przy komputerze zwiększa kreatywność


Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji przy komputerze sprzyja dekoncentracji i powoduje spadek motywacji. Dbając o prawidłową postawę w pracy, możesz odczuć przypływ siły do działania – w szczególności, jeśli zaczniesz korzystać z dobrodziejstw pracy na stojąco. Właściwa postawa przy komputerze na stojąco wzmacnia mięśnie, lepiej dotlenia organizm i przyspiesza spalanie kalorii. W efekcie możesz łatwiej się skupić i częściej wykazać kreatywnością.


Dopasowane i wygodne warunki pracy


Aby praca przy komputerze była komfortowa i efektywna, musisz wybrać odpowiednie meble. Zdecyduj się na fotel z mechanizmem obrotowym wyposażony w regulowane podłokietniki i zagłówek oraz z funkcją zmiany wysokości siedziska i pochylenia oparcia. Biurko ergonomiczne natomiast powinno być głębokie, szerokie i wysokie tak, żeby ręce w łokciach swobodnie opierały się na blacie w łokciach zgiętych do kąta prostego. Ergonomiczne meble mają możliwość personalizacji niektórych opcji, dzięki czemu stworzysz stanowisko idealne do swoich potrzeb i charakteru pracy. Pamiętaj także o ułożeniu stóp. Podnóżek pod biurkiem może przynieść ulgę zmęczonym plecom i nogom, co pozwoli Ci na kontynuowanie pracy bez częstego wychodzenia na przerwy czy zwolnień lekarskich. Ustaw fotel w odległości ok. 30 cm od biurka. Monitor powinien być prostopadle w odległości ok. 50-60 cm od twarzy, a jego górna krawędź znajdować się nie wyżej niż linia wzroku. Ponadto najlepiej ustawić go bokiem do okna, co zapobiegnie odbijaniu się refleksów w monitorze.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page