Nowoczesne fotele biurowe zwykle nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Jednak nawet najlepszy mebel wymaga gruntownego wyczyszczenia raz na jakiś czas. Jak czyścić fotel, by całe przedsięwzięcie nie zajęło dużo czasu, a jego efekty pozostały na długi czas?
Spis tresci
Czyszczenie fotela – najważniejsze zasady
Sposób czyszczenia zależy przede wszystkim od materiałów, z którego został wykonany. Najczęściej są to:
- tkaniny (w przypadku siedziska i oparcia),
- skóra naturalna lub ekologiczna (siedzisko, oparcie),
- specjalna siatka (stosowana w oparciach),
- tworzywa sztuczne (w przypadku podstawy fotela, kół czy podłokietników),
- stal/metal (tworzące podnośnik pneumatyczny, niekiedy też koła i stelaż).
Każdy materiał wymaga nieco innego traktowania – użycia dedykowanych środków czyszczących lub innego sposobu czyszczenia. Sposób czyszczenia powinien być opisany w instrukcji mebla lub na metce tapicerskiej (którą znajdziesz pod siedziskiem oparcia). Często spotykane oznaczenia to przede wszystkim:
- W – mebel można czyścić wodą lub dedykowanym produktem, który został stworzony na bazie wody. Takie oznaczenie znajdziemy na większości foteli biurowych.
- S – dotyczy produktów, do których czyszczenia nie powinno się używać wody (potrzebny będzie bezwodny środek czyszczący/bezwodny rozpuszczalnik).
- X – dotyczy materiałów delikatnych, które mogą być czyszczone tylko odkurzaczem lub ściereczką.
Jak wyczyścić fotel biurowy?
W pierwszym kroku wytrzyj kurz i powierzchowne zabrudzenia wilgotną ścierką, zaczynając od góry mebla, kierując się w dół. Używaj miękkiej ściereczki, na przykład z mikrofibry, która nie porysuje/uszkodzi materiału. Na tym etapie możesz sobie pomóc także odkurzaczem z odpowiednim końcówkami (np. ręcznym odkurzaczem samochodowym).
W trakcie czyszczenia zwróć szczególną uwagę na:
- miejsce łączenia oparcia i siedziska – zwykle nagromadzone jest tam sporo kurzu, sierści (jeśli masz zwierzęta) – i innych zanieczyszczeń,
- przestrzeń między siedziskiem a podłokietnikami,
- siedzisko po jego spodniej stronie,
- szczeliny, które łączącą mechanizm podnoszący (siłownik) z fotelem,
- mechanizm podnoszący (siłownik) – pamiętaj, że aby wyczyścić go na całej długości, krzesło powinno być ustawione na najwyższej pozycji,
- koła i miejsca ich mocowania – postaraj się wyeliminować drobinki kurzu i inne elementy, które dostały się w szczeliny i zagłębienia.
Kolejnym krokiem będzie dokładne czyszczenie poszczególnych sekcji fotela – to, ile czasu będzie trzeba im poświęcić, zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia lub też efektu, który chcesz uzyskać.
Jak wyczyścić siedzisko i oparcie krzesła?
Jeśli posiadasz fotel siatkowy, oparcie wykonane jest z wysokiej jakości tworzywa, wytłoczonego w formie drobnej siateczki (często jest to tzw. siatka mesh). Dużą zaletą takiego oparcia jest (obok jego przewiewności) łatwość utrzymania w czystości. Najczęściej wystarczy dokładne odkurzenie oraz przemycie ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Przy większych zabrudzeniach możesz użyć delikatnego środka czyszczącego, jednak unikaj silnych detergentów, które mogą zniszczyć lub odbarwić siatkę. Działanie silniejszego środka warto przetestować wcześniej na kawałku materiału, który znajduje się w niewidocznym miejscu.
Siedzisko fotela (a w przypadku wielu modeli także oparcie) często pokryte jest materiałem, który możesz prać. Będzie to niezbędne, jeśli znajdują się tam plamy po kawie, herbacie lub innych napojach. Jak wyprać fotel?
- z wykorzystaniem odkurzacza piorącego (tzw. odkurzacza na sucho-mokro) – takie odkurzacze usuwają kurz, ale także czyszczą powierzchnię specjalnym środkiem metodą ekstrakcji. Pozwala to sprawnie usunąć zabrudzenia z głębokich warstw materiału.
- ręcznie – zaopatrz się w środek piorący dostosowany do materiału i postępuj zgodnie z instrukcją. Najczęściej należy wetrzeć środek rozpuszczony w wodzie „na mokro” a po kilkunastu minutach usunąć go i raz jeszcze wyczyścić fotel czystą wodą. Następnie poczekaj do całkowitego wyschnięcia.
Jeśli masz fotel ze skóry, czyszczenie nie będzie wymagało prania, a jedynie wyczyszczenie z użyciem dedykowanego środka. W przypadku foteli skórzanych kluczowe jest wykorzystywanie tylko dedykowanych środków. Podczas czyszczenia staraj się unikać nadmiernego moczenia materiału (skóry nie powinno się przeciążać wodą), a przed ponownym użyciem, dokładnie go wysusz. Po wyczyszczeniu skórę naturalną należy posmarować specjalnym balsamem do tego materiału, który pozwoli ją nawilżyć i uelastycznić. W przypadku skóry ekologicznej, zabezpieczenie po czyszczeniu nie jest aż tak istotne i krok ten można pominąć. W przypadku wątpliwości stosuj się do wytycznych z instrukcji Twojego krzesła biurowego.
Kółka fotela biurowego – jak je skutecznie wyczyścić?
Najwięcej problemów podczas czyszczenia fotela biurowego mogą przysporzyć kółka. Najpierw warto je dokładnie odkurzyć (ściereczką lub przy użyciu odkurzacza). Następny krok to dokładniejsze czyszczenie – możesz użyć delikatnego środka dedykowanego kółkom biurowym lub wody z mydłem.
- Zdejmij kółka z podstawy fotela.
- Usuń kurz, włosy, sierść i inne elementy, które nagromadziły się w kółkach (możesz w tym celu wykorzystać szpachelkę, a do zakamarków niewielką pęsetę lub wykałaczkę).
- Po usunięciu zanieczyszczeń zanurz kółka na około 10 minut w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń, co pozwoli rozpuścić ewentualne zaschnięte zabrudzenia i wypłukać drobne elementy, które utknęły wewnątrz konstrukcji.
- Następnie koła warto naoliwić, aby działały płynnie i cicho. Możesz wykorzystać w tym celu dedykowany smar – nanieś jego niewielką ilość na oś obrotową kółek (na rynku dostępne są niekapiące, pozwalające utworzyć suchą i nieprzyciągającą kurzu warstwę zabezpieczającą).
Jak często czyścić fotel biurowy?
Wiele zależy od częstotliwości użytkowania i nagromadzenia zabrudzeń. W większości przypadków wystarczające będzie generalne wyczyszczenie fotela raz na 6 miesięcy (nie licząc podstawowego odkurzania, na które warto znaleźć czas przynajmniej raz w miesiącu).