top of page

Jak urządzić wygodne biuro domowe?

Pandemia wielu z nas przekonała o walorach pracy z domu. Aby jednak spędzając długie godziny przy biurku, nie tracić zdrowia, warto pomyśleć nad wymianą starych mebli biurowych na ergonomiczne biurka i krzesła, a także rozważyć sensowną aranżację domowego biura. Podpowiadamy, jak urządzić wygodny gabinet w domu, który usprawni Twoją pracę.


Domowe biuro – w czym jest problem?


Początkowo niechętni home office pracodawcy w czasie pandemii dostrzegli, że pracownicy oddający się obowiązkom zawodowym w zaciszu własnego domu również mogą być wydajni. Dlatego po poprawie sytuacji zdrowotnej w kraju i na świecie wielu z nich pracę zdalną nadal umożliwia jako opcję do wyboru swoim podwładnym. Pracownicy chętnie z możliwości takiej korzystają, znają bowiem korzyści płynące z pracy w domu – brak uciążliwych dojazdów, a przez to oszczędność czasu i pieniędzy, często nielimitowany czas pracy, a także większy spokój, gdyż szef „nad nami nie stoi”. Praca zdalna w pieleszach domowych wiąże się jednak z pewnymi problemami, które z łatwością można rozwiązać.


Pracując w czasie pandemii w domu i uznając ten sposób za tymczasowy, nie zaprzątaliśmy sobie głowy urządzeniem specjalnego miejsca do pracy. Spędzaliśmy czas z laptopem na kolanie, kanapie, w łóżku w sypialni lub przy kuchennym stole. Przyznajmy – warunki do pracy raczej średnie. Tymczasem wybór sprzyjającego pracy miejsca na biuro domowe, ergonomiczna aranżacja pomieszczenia, a także wyposażenie w meble służące naszemu zdrowiu, znacznie przysłużą się nie tylko naszej wydajności pracy, ale też samopoczuciu.


Domowe biuro – jakie jest idealne miejsce na gabinet w domu?


Niezbędnym komponentem efektywnej pracy w domu jest wydzielenie odrębnej przestrzeni. Przeznaczona tylko do jednej funkcji – obowiązków zawodowych – strefa jest nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. To za zamkniętymi drzwiami gabinetu czy oddzielonego parawanem biurka w salonie spędzamy czas w pełni skupieni na swojej pracy, po której znacznie łatwiej nam się od niej odłączyć psychicznie i fizycznie w wolnym czasie. Odrębna przestrzeń to nie musi być specjalnie przeznaczony do pracy pokój. Większość z nas mieszkających w mieszkaniach 2-3 czy nawet 4-pokojowych wraz z rodziną nie może sobie pozwolić na przeznaczenie jednego pomieszczenia w pełni na biuro. Warto w tym przypadku rozważyć możliwość zaaranżowania miejsca z biurkiem we wnęce w sypialni, salonie czy kuchni lub odgrodzenie się od reszty wnętrza przykładowo regałem na książki, czy wspomnianym parawanem – który notabene może być estetycznym dodatkiem.


Zobacz także: Biurko do pracy w domu


Wybierając miejsce na biuro domowe, możemy stworzyć sobie idealne warunki pracy, pomyślmy zatem o wszystkim, czego potrzebujemy. Niezbędne okaże się dobre oświetlenie. Biurko do biura domowego warto zatem ustawić w miarę możliwości w pobliżu okna – bokiem do przeszklenia – żeby jak najdłużej korzystać ze światła dziennego, które jest dla nas najzdrowsze. Dopełnieniem w przypadku pracy po zmroku będzie lampka biurkowa najlepiej o regulowanym ramieniu, który umożliwia optymalne ustawienie źródła światła względem pulpitu biurka.


Domowy gabinet

Ergonomiczne meble do domowego biura


Po wyborze odpowiedniego miejsca do pracy zastanówmy się, jak go zaaranżować, tak aby czuć się w nim komfortowo i wygodnie. Przed zakupem niezbędników w postaci biurka i krzesła czy fotela warto spisać listę przedmiotów, które są nam niezbędne do pracy, a także dokładnie wymierzyć przestrzeń wolną do zaaranżowania. W przypadku osobnego pomieszczenia zazwyczaj możemy poszaleć ze sprzętem biurowym, jednak aby nie zagracić domowego biura w sypialni czy salonie, warto nastawić się na minimalizm.


Absolutnym must have każdego home office jest ergonomiczne biurko i krzesło dostosowane do naszych potrzeb. Szacuje się, że dla osoby dorosłej komfortowym biurkiem będzie model o szerokości od 130 cm i głębokości około 85 cm. Natomiast pulpit biurka nie powinien znajdować się niżej niż 72 cm, aczkolwiek dla osób wysokich zalecana wysokość wynosi nawet 85 cm. Niedostosowana do osoby wysokość blatu to jednak znany nam wszystkim problem już od szkolnych ławek. Ciekawym rozwiązaniem może zatem okazać się wybór elektrycznie regulowanego biurka, które w prosty sposób dopasować można do wzrostu pracującej przy nim osoby. Mało tego – meble z taką regulacją pozwalają również na pracę stojącą, która na zmianę z pozycją siedzącą znacznie odciąża kręgosłup.


Zobacz także: Wymiary biurka do pracy i nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych


Wybierając krzesło czy fotel do biurka, również powinniśmy zwrócić uwagę na modele z regulacją wysokości. Warto rozważyć zakup fotela wyposażonego w podłokietniki, które po ustawieniu wysokości krzesła powinny znaleźć się mniej więcej na równi z wysokością blatu biurka. Siedząc przy biurku, powinniśmy mieć proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat biurka, a stopy o podłogę i nogi zgięte pod kątem prostym w kolanach – taką postawę oferują dostosowane do indywidualnych potrzeb meble.


Nie znalazłeś/-łaś idealnego biurka elektrycznego? Kliknij i zaprojektuj biurko Twoich marzeń!


bottom of page