Skip links
Powrót do Bloga

Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze?

Share
Współcześnie coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputera – często nie tylko w pracy, ale też w domu. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor może mieć jednak negatywny wpływ na zdrowie oczu, a także na szerzej rozumiane samopoczucie. O czym pamiętać, aby zminimalizować to ryzyko?

Monitor powinien znajdować się w odległości około 50-70 cm od oczu.

Taka odległość pozwala na komfortowe przeglądanie treści bez nadmiernego obciążania wzroku. Ekran powinien być ustawiony na linii wzroku lub nieco poniżej, co zminimalizuje napięcie mięśni szyi i ramion. Jednocześnie nie powinien on być zbyt nisko, ponieważ takie ustawienie sprzyja garbieniu się i pochylaniu głowy do przodu. Nie bez znaczenia dla zdrowia oczu jest też ergonomia stanowiska pracy – regulowane biurko i krzesło, które pozwalają na zachowanie właściwej postawy szyi, głowy i całego ciała.

Przeczytaj także: Jak siedzieć przy biurku? 3 zasady, dzięki którym unikniesz bólu pleców

Sprawdź ustawienia ekranu

Zwróć też uwagę na ustawienia Twojego monitora. Czy nie używasz zbyt dużego rozjaśnienia, które mocno angażuje wzrok? Jasność i kontrast ekranu powinny być dostosowane do oświetlenia w pomieszczeniu. Zbyt jasny ekran w ciemnym pokoju lub odwrotnie, przyspiesza męczenie się oczu. Rozważ też korzystanie z trybu nocnego, który redukuje ilość emitowanego światła niebieskiego, szczególnie późnym popołudniem i wieczorem.

Jeśli kupujesz nowy monitor, zwróć dodatkowo uwagę na takie parametry jak:

  • Częstotliwość odświeżania obrazu – liczba klatek wyświetlana na sekundę. Warto zadbać, aby było to co najmniej 60 Hz (czyli 60 klatek/sekunda).
  • Rodzaj matrycy – najlepsze zdaniem wielu użytkowników są matryce VA lub IPS, które oferują dobre odwzorowanie kolorów i kontrast. Dla osób wykonujących proste statyczne zadania, wystarczające mogą się okazać nieco tańsze matryce TN.

Zainwestuj w monitor wysokiej jakości

Wybierz monitor, który może zaoferować wysoką rozdzielczość, najlepiej 1920 × 1080 (Full HD) lub wyższą. Jeśli używasz komputera do przeglądania internetu i pracy z różnego typu danymi, wariant Full HD powinien być wystarczający. Jeśli jednak pracujesz z materiałami graficznymi czy wideo, rozważ bardziej zaawansowane opcje.

Wykorzystaj narzędzia poprawiające komfort pracy

Współczesna technologia oferuje wiele darmowych narzędzi wspomagających ochronę wzroku. Wtyczki do przeglądarek internetowych, takie jak f.lux, Dark Reader czy Night Shift, filtrują światło niebieskie emitowane przez ekran, co jest korzystne szczególnie w godzinach wieczornych.

Tego typu narzędzia mogą też automatycznie zmniejszać natężenie światła i redukować światło niebieskie, dostosowując je do pory dnia. Ograniczenie mocnego światła w godzinach popołudniowych i wieczornych jest bardzo ważne nie tylko dla ochrony wzroku, ale też dla higieny snu.

Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze?

Pamiętaj o przerwach i ćwiczeniach oczu

Regularne ćwiczenia akomodacji oka mogą łagodzić zmęczenie, a także inne dolegliwości, takie jak ból czy łzawienie wywołane zbyt długim wpatrywaniem się w monitor. Jednym z popularnych ćwiczeń jest metoda 20-20-20: co 20 minut należy patrzeć na obiekt oddalony o minimum 20 stóp (około 6 metrów) przez 20 sekund. Taka przerwa pozwala oczom odpocząć i zapobiega nadmiernemu napięciu mięśni. W praktyce pamiętaj, by przynajmniej 2-3 razy na godzinę oderwać wzrok od ekranu i popatrzeć przez okno lub na określony obiekt znajdujący się w większej odległości.
Przerwy w pracy przed ekranem są bardzo ważne. Co godzinę warto zrobić krótką, 5-minutową przerwę, podczas której możesz pospacerować lub po prostu wstać od biurka, aby nie patrzeć na ekran. Dbaj też o odpowiednie nawilżenie oczu.

Świadome, przedłużone mruganie lub krótkie zamknięcie powiek raz na kilkanaście minut pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Jeśli odczuwasz suchość, pieczenie lub dyskomfort, użyj specjalnych kropli dostępnych w aptece bez recepty.

Zwróć uwagę na oświetlenie

Oświetlenie stanowiska pracy i całego pomieszczenia też nie jest obojętne dla wzroku. Najlepiej pracować przy naturalnym świetle, unikając – na ile to możliwe – bezpośredniego nasłonecznienia monitora. Z kolei sztuczne oświetlenie powinno być równomierne i niezbyt intensywne. Dobrym wyborem będą lampki na biurko z regulacją intensywności światła. Lampka powinna być tak ustawiona, by żarówka nie raziła oczu.

Jeśli spędzasz przed ekranem dużo czasu, rozważ zakup okularów ze specjalnym filtrem światła niebieskiego. Taki filtr możesz zastosować zarówno w szkłach korekcyjnych (jeśli masz wadę wzroku) jak i w tzw. zerówkach.

Przeczytaj także: Jak dbać o kręgosłup?

Sprawdź
Przesuń