Skip links
Powrót do Bloga
biurka elektryczne a zdrowie i produktywność

Jak biurka elektryczne wspierają zdrowie i zwiększają produktywność?

Share
Biurka elektryczne nie tylko pozwalają na komfortową pracę, ale też mogą odczuwalnie poprawić stan zdrowia. Dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego (kręgosłupa i układu ruchu, metabolizmu) jak i dobrostanu psychicznego. Jak biurko z regulowanym blatem może przełożyć się na lepsze samopoczucie?

Biurka elektryczne a zdrowie

Biurka podnoszone pozwalają stworzyć prawdziwie ergonomiczne stanowisko pracy – dostosowane do mechaniki ludzkiego ciała (w tym indywidualnych uwarunkowań każdego użytkownika). Ustawiony odpowiednio blat – zarówno podczas stania jak i siedzenia – może zmniejszać nacisk na nadgarstki, szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa, a także ograniczyć powstawanie przykurczów mięśni (tułowia, miednicy czy nóg).

Przeczytaj także: Jak siedzieć przy biurku? 3 zasady, dzięki którym unikniesz bólu pleców

Współczesny siedzący tryb życia w długiej perspektywie prowadzi nierzadko do poważnych schorzeń. To przede wszystkim nieprawidłowości układu ruchu – skrzywienie i bóle kręgosłupa, skrócenie mięśni, problemy ze stawami, czy utrwalenie nieprawidłowej postawy ciała. Z czasem rośnie też zagrożenie nadwagą, kumulowaniem groźnego tłuszczu trzewnego i ryzyko wykształcenia się chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych. Wśród przewlekłych chorób cywilizacyjnych związanych z nadmiernym siedzeniem możemy wymienić insulinooporność, cukrzycę typu 2 czy nadciśnienie.

Jak wstawanie może pomóc w utrzymaniu zdrowia i produktywności?

Zmianę pozycji na stojącą organizm interpretuje jako wezwanie do działania – poprawia się krążenie krwi, wzrasta poczucie mobilizacji. Dlatego właśnie wstawanie może być skutecznym sposobem na zwiększenie produktywności. Znużenie (a także spowolnienie metabolizmu) zwykle pojawia się już w pierwszej godzinie siedzenia. Stopniowo spada zdolność do utrzymania uwagi, a organizm „rozleniwia się”.

Aby zauważyć pozytywne efekty, wystarczy wstawać na około 10-15 minut w każdej godzinie zegarowej (choć proporcje te trzeba wybrać w odniesieniu do własnych potrzeb – zbyt wiele godzin w pozycji stojącej może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego).

Elektryczne biurko a produktywność i samopoczucie

Regularne korzystanie z biurka elektrycznego to także szansa na poprawę samopoczucia. Możliwość personalizacji stanowiska pracy i dostosowania go do potrzeb w dowolnym momencie redukuje stres i sprzyja utrzymaniu poczucia kontroli. Przerywanie siedzenia wstawaniem to także poprawa krążenia w mózgu, zwiększenie produkcji substancji i neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój. Działa to na podobnej zasadzie, jak uprawianie sportu, choć oczywiście w mniejszej skali.

Jeśli chcesz ruszać się więcej podczas pracy na stojąco, wypróbuj specjalną bieżnię. Przeczytaj więcej na ten temat: Bieżnia pod biurko – co warto o niej wiedzieć?

Biurka elektryczne pomogą też budować zdrowe nawyki, takie jak mikroprzerwy (o których łatwo zapomnieć, gdy mamy dużo pracy). Jak już wspomnieliśmy, wstawanie może być odczuwalne przez organizm jako krótka przerwa (nawet gdy nie przerywamy pracy), dzięki czemu można szybciej wykonać swoje obowiązki.

Wstawanie to szereg dodatkowych bodźców i szansa na odpoczynek dla oczu – między innymi dlatego specjaliści zalecają wstawanie od komputera, przynajmniej na 5 minut po godzinie pracy przed komputerem.

Wygoda użytkowania i zwiększenie produktywności

Nowoczesne biurka elektryczne pozwalają na zmianę wysokości blatu za pomocą jednego przycisku. Wszystko to zajmuje kilka sekund i zapewnia pełną stabilność – sprzęty i przedmioty umieszczone na blacie nie zmienią swojego położenia. W biurkach Motion Desk możesz też zapamiętać ustawienia dla kilku osób (od trzech do nawet ośmiu) i przełączać się między nimi w dowolnym momencie.

Przeczytaj także: Porównanie biurek ergonomicznych – jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Sprawdź
Przesuń