top of page

Biurko dla praworęcznych – czym się powinno charakteryzować?

Wydajna praca i komfortowa rozrywka przy biurku wymaga zwrócenia uwagi na kilka elementów. Mowa tutaj o kształcie mebla, rozłożeniu akcesoriów, a także dostosowaniu wysokości blatu do wzrostu użytkownika. Jak zatem wybrać biurko idealnie dopasowane do potrzeb osoby praworęcznej?


Biurko dla praworęcznych – najważniejsze zasady ergonomii pracy


Dobre biurko dla osoby praworęcznej pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń. Najlepiej, jeśli prawa i środkowa część mebla stanowi przestrzeń roboczą – miejsce na mysz, klawiaturę i inne narzędzia wykorzystywane podczas pracy, nauki lub rozrywki. Z kolei lewą stronę biurka warto potraktować jako obszar pomocniczy – miejsce na rzadziej używane przedmioty i akcesoria, które jednak trzeba mieć pod ręką. Najlepiej zaplanować tutaj miejsce na dokumenty, notatki, książki, czy materiały.

Osoby z dominującą prawą ręką powinny również zwrócić uwagę na oświetlenie. Lampkę warto umieścić w tej sytuacji po lewej stronie. Dzięki temu padające światło nie będzie rzucać cienia w trakcie tworzenia notatek pismem odręcznym lub wykonywania innych czynności. Ważne jest też odpowiednie usytuowanie takich elementów jak szafki, szuflady, kontenery do przechowywania. Korzystamy z nich zwykle rzadko, dlatego można je umieścić zarówno po prawej, jak i lewej stronie, w zależności od własnych preferencji. W biurkach dla praworęcznych często znajdują się one po lewej stronie.


Jakie wymiary biurka wybrać?


Aby zachować ergonomiczny podział przestrzeni roboczej, biurko musi być odpowiednio duże – minimalna szerokość blatu pozwalająca na komfortową pracę to 120 cm, naturalnie im większy blat, tym większa wygoda. W Motiondesk oferujemy biurka w zakresie od 120 do nawet 200 cm.


Istotna jest także głębokość blatu. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, szczególnie jeśli na biurku ma znaleźć się monitor (lub kilka monitorów i innych urządzeń). Zbyt mała głębokość może uniemożliwić ergonomiczną pracę, nawet jeśli wszystkie pozostałe parametry będą dostosowane do potrzeb użytkownika biurka.


Nie bez znaczenia jest również wysokość mebla – biurko oraz siedzisko trzeba dostosować do wzrostu osoby, która na co dzień z niego korzysta. Pozwoli to nie tylko pracować wygodniej i sprawniej, ale też uniknąć rozwoju wad kręgosłupa i problemów zdrowotnych wynikających z długotrwałego przyjmowania nieprawidłowej postawy (mogą być to dolegliwości dotyczące układu kostnego, układu krążenia, czy kwestii neurologicznych). Największy komfort w tym aspekcie oferują biurka elektryczne (z regulacją wysokości), które pozwala pracować również w pozycji stojącej.


Rodzaje biurek dla praworęcznych

Funkcjonalne biurko dla praworęcznych może mieć tradycyjny blat na planie prostokąta, ale także wyrzeźbiony w niestandardowej formie, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć ergonomię mebla.


Dużą popularnością cieszą się biurka wyposażone w ergonomiczne wcięcie, a także poszerzenie blatu po jednej stronie. Osobom praworęcznym rekomendujemy tzw. biurko lewe (z poszerzeniem blatu po lewej stronie o 40 lub 50 cm). Jeśli jednak wolisz mieć jeszcze więcej miejsca po prawej stronie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać biurko prawe. Wybrane modele z naszej oferty, dostępne w obu tych wariantach, to:Wszystkie modele można dostosować w zakresie kolorystyki blatu i stelaża, wymiarów, czy mechanizmu sterującego podnoszeniem biurka. Posiadamy także biurka z klasycznym blatem na planie prostokąta, z dodatkowym wcięciem ergonomicznym (przykładem jest nasze biurko elektryczne z blatem gamingowym).


Dostosowanie biurka do potrzeb osoby praworęcznej


Oprócz wymiarów biurka i blatu, osoby z dominującą prawą ręką powinny wziąć pod uwagę także rozplanowanie mniejszych elementów i akcesoriów. Kupując biurko z naszej oferty, możesz na przykład wybrać, po której stronie zamontować przelotkę kablową, ładowarkę indukcyjną czy kontakty nablatowe.


W Motiondesk możesz dodatkowo skorzystać z wyceny indywidualnej i dostosować biurko do swoich potrzeb w każdym aspekcie – przygotujemy indywidualny projekt, od początku do końca odpowiadający Twojej wizji.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page